Bár a Nibens csoporthoz tartozó útkarbantartó vállalatok szakszervezeti képviselő múlt héten még azt mondták, hogy ha a kormány az elmúlt csütörtökig nem talál megoldást a vállalat válságos helyzetének megoldására, akkor radikálisabb módszerekkel tiltakoznak, tegnap már arról beszéltek, hogy a kormány rendelkezésére álló határidő ennek a hétnek a végén jár le.
Ha ennek a hétnek a végéig nem kapunk választ követeléseinkre, akkor már jövő hétfőtől a sztrájk fokozására számíthat az állam – jelentette ki Vesna Ćirić, a belgrádi Partizanski put Önálló Szakszervezetének az elnöke. A szakszervezet a sajtóból értesült arról, hogy a kormány kézzelfogható megoldásokat készít elő – részletezte Ćirić, aki megismételte néhány nappal korábbi bejelentését, hogy ha a kormány nem hajlandó megoldani a Nibens csoport helyzetét, akkor a sztrájk fokozása mellett levélben tesznek panaszt az állam magatartására különböző nemzetközi szervezeteknél, valamint az Európai Bizottságnál. Hasonlóképpen nyilatkozott Sonja Vukanović, az Útkarbantartók Önálló Szakszervezetének elnöke, aki megerősítette, hogy a sajtóból informálódnak a kormány állásfoglalásáról.
A Nibens csoporthoz tartozó útkarbantartó vállalatok dolgozói az elmúlt hetekben több alkalommal is kivonultak transzparenseikkel a szerb kormány épülete elé. A legnagyobb tüntetésre múlt héten került sor, amikor mintegy ötszáz útkarbantartó bénította meg a forgalmat több órára a Nemanja utcában. Ezen a tüntetésen Đuro Trivunović, az újvidéki Bačka putevi szakszervezetének az elnöke bejelentette, hogy addig folytatják a tiltakozást, amíg Mirko Cvetković kormányfő nem fogadja őket és nem ad írásos ígéretet az útkarbantartók követeléseik teljesítésére. Trivunović volt az, aki a 10-es közlekedési folyosó lezárását is kilátásba helyezte.
Az útkarbantartók követelik, hogy a bankok, amelyeknek a Nibens csoport tőkéje összértékének mintegy 70 százalékával tartozik, vegyék át a céget és biztosítsák a munkájuk végzéséhez szükséges pénzt.
A Nibens csoporthoz 13 útkarbantartó vállalat tartozik, amelyeknek több mint 5 ezer munkása van. A cég 110 millió euróval tartozik bankoknak, és állítólag majdnem ugyanekkora összeggel a vállalat beszerzőinek. A vállalat többségi tulajdonosát, Milo Đuraškovićot, és annak több munkatársát másfél hónappal ezelőtt tartóztatta le a rendőrség hivatali visszaélés és sikkasztás gyanújával.