Goran Hadžićot már pénteken kiszolgáltatják Hágának, mivel a Krajinai Szerb Köztársaság volt elnöke nem támadja meg az erre vonatkozó bírói döntést. A háborús bűnök elkövetésével vádolt Hadžićot tegnap meglátogatta néhány családtagja. A nemzetközi közösségből újabb elismerő nyilatkozatok hangzottak el a szerb államvezetés irányába. Krušedol polgárai kételkednek benne, hogy a hét éve menekülésben lévő hágai vádlottat falucskájuk közvetlen közelében tartóztatták le.
Toma Fila ügyvéd, Hadžić jogi képviselője csütörtökön Belgrádban bejelentette, hogy védence írásos formában is megerősítette, hogy nem nyújt be panaszt a Különleges Bíróság háborús bűnökkel megbízott vizsgálóbírájának a kiszolgáltatásra vonatkozó döntésére. Ennek függvényében feltehetőleg már ma Hágába küldik Hadžićot – véli Fila.
– Az írásos lemondás függvényében adottak a feltételek a kiszolgáltatásra, csupán még azt kell megvárni, hogy családja mindegyik tagjával találkozzon, hiszen hét éve nem látták egymást – magyarázta Fila.
A szerb kormány tegnap délután annyit közölt Hadžić Hágába utaztatásával kapcsolatban, hogy a döntést a kiszolgáltatásáról Malović miniszter asszony akkor írja alá, amikor lejár a fellebbezésre előirányzott háromnapos határidő.
Bruno Vekarić háborús bűnök kivizsgálásával megbízott ügyészhelyettes biztonsági okokra hivatkozva nem kívánt nyilatkozni a kiszolgáltatás részleteiről. Bővebben csak a folyamat lezárása után nyilatkozunk – mondta Vekarić, aki a továbbiakban közölte, hogy Snežana Malović igazságügyi miniszternek már elküldték Hadžić írásos nyilatkozatát, amelyben lemondott a fellebbezésről a kiszolgáltatás ellen.
Vekarić arról is beszámolt, hogy az eddig elvégzett orvosi vizsgálatok szerint Hadžić jó egészségügyi állapotban van. Érti a vádiratot és tudja, hogy mivel vádolják, illetve azzal is tisztában van, hogy a hágai törvényszék ügyészsége milyen bizonyítékokat mutat be ellene – közölte Vekarić.
HÁBORÚS NYERÉSZKEDŐK TÁMOGATTÁK?
Sajtóértesülések szerint Hadžićot az utóbbi hét évben háborús nyerészkedők, papok és a Jovica Stanišićhoz közel álló személyek segítették, illetve pénzelték. Többek között olyan emberekről van szó, akiknek Hadžić a Krajinai Szerb Köztársaság elnökeként lehetővé tette az üzérkedést Szlavónia, Baranya és Nyugat-Szerémség területén. Ezek az emberek a múlt század kilencvenes éveiben részben Hadžićnak köszönhetően befolyásossá és gazdaggá váltak, ezért támogatták a rejtőzködését.
„Ha Hadžić önként ment volna Hágába és vállalta volna a büntetőeljárást, akkor a számára felépített védelem jócskán keresztbe tett volna Frenki Simatović és Jovica Stanišić védelmének. A szóban forgó két személyhez közel állók ezért segítették Hadžićot a bujkálásban. Hadžić rejtőzködését sokkal professzionálisabban szervezték meg, mint Ratko Mladićét” – nyilatkozta a Blic napilapnak egy magát megnevezni nem óhajtó személy.
Hadžić egyébként állítólag azt mondta a vizsgálóbírónak Belgrádban, hogy ha ütnék, akkor sem árulná el segítői nevét.
Olyan állítások is elhangzottak, hogy Hadžić az utóbbi hét évben több alkalommal is Oroszországba utazott és olykor huzamosabb ideig is ott tartózkodott. Hadžić állítólag kőolajcsempészettel foglakozott Oroszországban. Az orosz Belügyminisztérium cáfolta ezeket az állításokat, és közölte, hogy nekik nincsenek információik minderről.
A krušedoli kolostor szerzetesei szintén cáfolják, hogy Hadžićnak bármi köze lett volna kolostorukhoz. A 400 lelket számláló Krušedol polgárai egyébként nem hiszik, hogy az utolsó hágai vádlottat ott tartóztatták le. Az elmúlt napokban semmiféle rendőrségi aktivitást nem észleltünk – nyilatkozták a falucska lakói.
Az utolsó hágai szökevénnyel kapcsolatban az is kiderült, hogy a bujkálás évei alatt együtt élt egy nővel, aki olykor Oroszországba is elkísérte és közös gyermekük is született. Ezt az állítást Hadžić védőügyvédje és a háborús bűnök felderítésével megbízott ügyészség is megerősítette.
ÜZENET A HÁBORÚS BŰNÖSÖKNEK
A Fehér Ház és az Egyesült Nemzetek Szervezete tegnap írásban tolmácsolták gratulációikat és elégedettségüket az utolsó hágai szökevény elfogása kapcsán. A háborús bűnök elkövetésével gyanúsított, illetve vádolt személyek nem menekülhetnek meg az igazságosság elől – áll a Fehér Ház közleményében.
„Az utolsó hágai szökevény letartóztatása vélhetőleg elégedettséggel tölti el az áldozatokat, családjaikat és az egész régiót. Gratulálunk Boris Tadić államfőnek és a szerb kormánynak, amiért gondoskodtak arról, hogy az utolsó hágai vádlott is bíróság elé kerüljön. Hadžić letartóztatásának figyelmeztetésnek kell lennie világszerte a háborús bűnök elkövetőinek, hogy egyszer mindenkinek felelnie kell az igazságügy előtt” – olvasható a közleményben.
Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára hasonló hangnemben fogalmazott és kijelentette, hogy Hadžić elfogásával üzenetet küldtek a világ összes háborús bűnösének: a gaztettek elkövetésével gyanúsítottak nem menekülhetnek meg az igazságosság elől. Mun szintén gratulált Tadićnak és a szerb államvezetésnek, amiért megakadályozták, hogy a nemzetközi emberi jogok megsértői büntetetlenül élhessék tovább életüket.
Navi Pillay, a világszervezet emberi jogi főbiztosa a következőket nyilatkozta a szerbiai történésekhez fűződően: „A háborús bűnök elkövetői üzenetet kaptak, hogy előbb vagy utóbb, de felelniük kell tetteikért. Ha nem saját országukban, akkor a nemzetközi igazságügyi szervek előtt. Hadžić letartóztatása mérföldkő a hágai törvényszék munkáját illetően. A jövőben vélhetőleg még könnyebbé válik a törvényszék munkája és előrelépés történik bizonyos már folyamatban lévő ügyekben.”
A Guardian brit napilap a Szerbia erkölcsi rehabilitációjáért küzdő Tadić személyes sikerének minősítette Hadžić letartóztatását. Tadić szeretné felgyorsítani országa csatlakozását az Európai Unióhoz – olvasható a lap elemző írásában.
„A belgrádi államvezetés perspektívájából nézve az EU-nak most már nincsen más választása és decemberben tagjelölté kell nyilvánítania Szerbiát. Tadić azonban ennél többet akar, azt szeretné, ha a tagjelölti státus elnyerése után azonnal kitűznék a csatlakozási tárgyalások időpontját. Viszont azt is meg kell jegyezni, hogy Szerbia csatlakozásával kapcsolatban számos más akadály létezik, ezért nem szabad azt hinni, hogy Hadžić letartóztatása miatt egy nagy mosollyal köszöntik Szerbiát az unióban” – fejtegeti a Guardian.