2024. július 18., csütörtök

A családi válság árnyékában

Joó Horti Lívia: Sok szülő úgy gondolja, hogy a kábítószer belefér a fiatalok szórakozásába
Illusztráció

Nem volt szükség Amy Winehouse énekesnő halálára ahhoz, hogy ismét elgondolkodjunk a kábítószerekben rejlő veszélyekről. Nemzetközi felmérések egymás után mutatnak rá a droghasználat terjedésére a fiatalok körében és a kábítószer-élvezet társadalmi relativizálására. Ma már nem kell nagyvárosban élni ahhoz, hogy a fogyasztó beszerezze a legkülönfélébb illegális drogokat: a kábítószer egyre olcsóbbá és egyre könnyebben elérhetővé válik a fiatalok vagy bárki más számára. A vajdasági, illetve szabadkai helyzet elemzése érdekében lapunk Joó Horti Lívia pszichológussal, az Expecto Mentálhigiéné Alapítvány programigazgatójával beszélgetett.

Hogyan alakult az utóbbi években a kábítószer élvező fiatalok száma?

– Minden kutatás azt mutatja, hogy nő a drogfogyasztók száma. Az Expectóban 2007-ben és az idén végeztünk felmérést a szabadkai középiskolások körében drogfogyasztási szokásaikról. Az idei felmérés eredményeit talán őszig sikerül feldolgozni, pillanatnyilag a négy évvel ezelőtti számokról számolhatok be. A négy évvel ezelőtti eredmények a nemzetközi és az országos mutatókhoz hasonlóan alakulnak: a középiskolásoknak valamivel több mint 25 százaléka van túl első drogélményén. Ahogy idősödnek a fiatalok, úgy nő az illegális drogokat valamilyen szinten fogyasztó fiatalok száma. A fiatalok először általában a pubertáskor középmezejében, 15 éves koruk körül próbálnak ki valamilyen kábítószert. Felméréseink alapján a szabadkai elsős középiskolások 15 százaléka került kapcsolatba valamilyen droggal. Ez az arány a negyedik osztályra 50 százalékra nő. Ez egy nagyon exponenciális növekedés. Az, hogy ebből lesz-e függőség, más tényezők függvénye. A témáról szerintem azért érdemes folyamatosan beszélni, mert úgy tűnik, hogy ez egy olyan terület, amelyet nem vesznek elég komolyan a szülők. Sok szülő úgy gondolja, hogy a kábítószer belefér a fiatalok szórakozásába. Most egyébként is nyár van, a fiatalok a határtalanság, a kötelezettségek hiánya miatt sokkal szabadabbak és könnyebben folytathatnak kedvezőtlen életmódot. A gyerekek nyáron kifordulnak magukból, éjszakai életet élnek, kora hajnalban vagy reggel érnek haza, majd egész nap alszanak. Ennek az életmódnak szerves része az alkohol és a különféle kábítószerek.

Ön szerint tehát a szülők nem veszik komolyan a kábítószerben rejlő veszélyt...

– Igen, ezt gondolom, mivel folyamatosan ezzel a ténnyel szembesülünk. Egyrészt a probléma lekicsinyítését figyeljük meg a szülőknél, másrészt pedig azt, hogy nem a legfelvilágosultabbak ebben a témában. Lássuk be, hogy az új illegális szereket a középkorúak nem igazán ismerik, az ő idejükben kevésbé kerülhettek érintkezésbe velük. Tehát vagy nem ismerik a mai szerek veszélyét, vagy azt gondolják, hogy az ő gyerekük biztosan nem használ ilyesmit, ha meg igen, akkor majd kinövi. Ha valamelyik fiatalról kiderül, hogy kábítószert fogyaszt, akkor a szülők gyakran hárítanak. Ezért célszerű időben lépéseket megtenni a veszély kivédésére.

Milyen típusú drogok most a legelterjedtebbek a fiatalok körében: a szintetikus szerek, a könnyű vagy inkább a nehéz drogok?

– Veszélyesnek tartom a megfogalmazást. Sokan használják a könnyű drog kifejezést, amely azt sejteti, hogy ezek a szerek nem veszélyesek. Nincsenek könnyű és veszélytelen drogok. Egyébként a marihuána a legelterjedtebb és legnépszerűbb a fiatalok körében. Tudni kell, hogy Szabadkán mindenfajta drog elérhető. A marihuána egy idő után már nem feltétlenül ad élvezetet a folyamatos fogyasztónak, ezért indul a lépkedés más szerek irányába. A nyáron nagyon népszerű bulikon, illetve fesztiválokon főleg a szintetikus kábítószerek vannak jelen: elsősorban a stimulánsok, az ecstasy, a speed, a különböző amfetaminok és metamfetaminok.

Hogyan alakul ki a függőség?

– Ez sok tényező függvénye, nem lehet általánosságban választ adni. Minden egyes szernek van egy nagyon jellemző függőséget okozó potenciálja, de ezen kívül a személyiség is befolyásolja ezt a történetet, valamint az, hogy milyen gyakorisággal és mekkora mennyiségben használja. Vannak szerek, amelyeknek a hosszabb használata okoz függőséget. Minden egyes illegális és legális drog folyamatos használata pszichés függőséget okoz.

Joó Horti Lívia: Társadalmi értékválság van

Mi lehet az oka annak, hogy a szülők és főleg a társadalom relativizálja a drogfogyasztást?

– Szerintem társadalmi értékválság van. Nemcsak ezt a problémát, hanem más egyebet sem veszünk elég komolyan. Emellett elöntenek bennünket az egyéb komoly társadalmi gondok, problémák. A tranzíció, a munkanélküliség, a megélhetési nehézségek, a kilencvenes évek polgárháborúja okozta sebek, az új rendszerben, illetve a fogyasztói társadalomban a családok válsága – ezek mind olyan kihívások a családok számára, amelyekben nagyon nehéz tájékozódni. Iszonyatosan összetett és nehéz társadalmi körülmények között élünk. A mostani fiataloknak nagyon nehéz ebben a helyzetben tájékozódni és jó útmutatót kapni. A családok el vannak veszve, felhígultak. A társadalmi válság következtében elsősorban a család mint stabil intézmény, illetve értékrendhordozó került válságba. Addig sem a drogra, sem az összes többi nehézségünkre nem lehet megoldást találni, amíg nem sikerül stabilizálni az értékrendünket és a család által képviselendő értékrendet. A gyermek csak családban tud biztonságban és jól felnőni. Erősíteni kell a család intézményét és a szülők kompetenciáját a nevelésben, illetve szülőségük megélésében, mivel csak így írható felül ez a történet. Éppen ez a legnehezebb, mivel ez nem történhet meg egyik pillanatról a másikra.