2024. november 23., szombat

Az ácsoknak dicsőségére

Nem mondhatom, hogy bennünket, óbecseieket az elmúlt hetven év során különösebben elkényeztetett volna helyi történetírásunk, néprajztudományunk vagy művelődéstörténeti kutatásunk az újdonság erejével ható művekkel, monográfiákkal, tanulmányokkal vagy a tudományos kutatások eredményeiről számot adó kiadványokkal. Mert amíg az utóbbi években a hellyel-közzel magára találó bácsországi hely- és művelődéstörténet-írás igazán sikeres teljesítményeinek is tanúi lehetünk, mi, óbecseiek múltismeretünk partjain csak tátogunk, mint a szárazra vetett hal. Igaz, Pál Sándor 1989-ben a vidékünkön elsőként állította össze városunk, Óbecse bibliográfiáját, Simonyi Mária pedig megjelentette hatalmas munkáját, A magyar politikai sajtó története 1918-ig a mai Vajdaság területén (2003) című doktori értekezését, nagyobb visszhangot kiváltó könyv azonban nem született az óbecsei tudósaink műhelyében. A néprajztudomány jegyzi még Gleszer Norbert Kalászfejek zsolozsmája (1999) című kötetét, de ezzel ki is merült a mi Tisza-parti karneválunk repertoárja. A hiányt mindenki érzi, mégis mintha nem emelné erő a múlttal való számvetés őszinte szándékát.

Most azonban az elmondottakat cáfolandó, a Historiae Óbecsei Hagyományőrző és Történeti Társulat kiadásában egy igazán figyelemre méltó néprajzi kiadvány készteti elismerésre a népélet hagyományos értékei iránt érdeklődő olvasót: Szerda András Óbecse napsugaras oromzatai című könyvében a még fellelhető hagyományos építészeti értékeinket vette számba, emléket állítva ezzel a pusztuló világ felülmúlhatatlan csodáinak. A szerző ugyan nem ismeretlen a népművészetet kedvelők körében – a Batyu népzenei együttes tagjaiként már igen sokat tett a hagyományok ápolása terén –, tudományos munkával azonban most jelentkezett először. Bevallása szerint kora gyerekkora óta irigyelte a nálunk gazdagabb hagyományokkal rendelkező vidékeket, azokat a hagyományőrző közösségeket, „ahol az emberek ünnepnapokon még hajlandók voltak népviseletet ölteni, így elmenni a templomba és fejet hajtani a közösség szokásainak”. S lám, a pironkodás elvezetett oda, hogy ma az óbecseiek elmondhatják, végre elkészült a napsugaras oromfalak történetének kitűnő néprajzi leírása. A szerző – elfogadva Bálint Sándor kiváló szegedi néprajztudós állítását – a „szögedi nemzet kirajzása” következményének tekinti a legkiválóbb ácsmesterek keze munkáját dicsérő díszes tűzfalak Tisza menti jelenlétét. Szerda András is hangsúlyozza, hogy az oromfalak díszítése a vagyonában gazdagodó, paraszt-polgári életforma velejárója, s a háza oromfalát, kapuját és tornácát, kerítését és csűrjét, hambárját és góréját, méhesét és galambdúcát díszekkel, faragott népművészeti motívumokkal ellátó gazda a jóléte mellett a lelki igényességéről is tanúbizonyságot tett. Bizony virágzó bácskai gazdagság, bőven termő kert és földbirtok kellett ahhoz, hogy az Erdélyből leúsztatott és a helyi ipar által feldolgozott rönkökből az ácsmesterek keze nyomán hitről és hiedelemvilágról is árulkodó, pazar műalkotás szülessen, egyszerre dicsérve az egek gondviselő urát és a kétkezi munka utolérhetetlen örömét.

A kötet bevezetője szerint Szerda András 1993 őszén hatvannál is több napsugaras oromfalat vett jegyzékbe – ami Beszédes Valéria korábbi kutatásaival egészült ki –, mire azonban eljutott azok tudományos feldolgozásáig, a műremekek egyharmada már eltűnt az időben. Elmentek az ácsmesterek után, akik a gondviselés dicséreteként az otthonok díszes koronájában népi világuk mitológiai egészét örökítették meg. A mesterek munkáját bemutató fejezetek után nem kevesebb, mint hetvenhárom napsugaras oromfal története következik, fényképpel és keletkezéstörténetük lehető legpontosabb leírásával, az olvasó pedig rádöbben, hogy egyszerre a népélet olyan mélységeibe nyert bebocsátást, amilyenre a vidékünkön ez idáig nem volt példa. „Akkor lennék boldog – írja a szerző –, ha az olvasó nem nosztalgiát vélne kicsendülni a könyv lapjairól, hanem meglátná az igényes élet egykori formáit és megjelenési lehetőségeit.” Mert ez szolgálna tanulságot a konzumtársadalmak fogyasztói számára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás