2024. július 17., szerda

Szerbia esélye a kivitelben rejlik

Rasim Ljajić: Továbbra is mindent meg kell tennünk, hogy bejuthassunk az unióba
Rasim Ljajić: Csökkentenünk kell az állami apparátust (Fotó: Diósi Árpád)


Pénteken Bajmokon járt Rasim Ljajić, a Szerbiai Szociáldemokrata Párt elnöke, ahol Mlađan Dinkićtyel, a Szerbiai Egyesült Régiók elnökével lakossági fórumot tartott. Mint ismeretes, a december 11-ei helyi közösségi választásokon Bajmokon a két párt koalícióban fogja megmérettetni magát. Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai minisztert először arról kérdeztük, hogy a decemberi bajmoki helyi közösségi választásokat követően a parlamenti választásokra is közös listával indulnak-e a SZER-rel.

– Erről még túl korai beszélnünk. Valamikor február folyamán döntjük majd el, hogy a parlamentáris választások során kivel lépünk koalícióra. A helyi szervezeteink természetesen szabad kezet kapnak majd, hogy a helyhatósági választások során helyi szinten kivel kívánnak koalícióra lépni.

Szabadkán az utóbbi időben megnőtt azon közel-keleti illegálisan itt tartózkodó kivándorlók száma, akik esetenként a szabad ég alatt éjszakáznak. A probléma megoldása érdekében milyen intézkedésekre került sor?
– Számos intézkedést indítottunk el. Először is megerősítettük azon határrészek ellenőrzését, amelyeken keresztül a szóban forgó személyek megkísérelnek bejutni az országba. Emellett a lehető leggyorsabban felkutatjuk és szankcionáljuk azokat a szerbiai állampolgárokat, akik segítettek nekik bejutni, átutazni az országon és elhagyni azt, vagyis felszámoljuk az embercsempész-hálózatot, illetve megerősítjük azon községekhez tartozó határszakaszok ellenőrzését, ahol nagyobb számban megjelentek az illegálisan itt tartózkodó kivándorlók. Tervben van még a menedékjog igénylésének egyszerűsítése és hatékonyabbá tétele, és élni fogunk azzal a jogunkkal is, hogy amennyiben elutasítjuk valakinek a politikai menedékjogi kérelmét, abban az esetben visszatoloncolhassuk az illetőt abba az országba, amelyen keresztül Szerbiába jutott. Ugyanazokat az eljárásokat fogjuk hamarosan alkalmazni, mint az összes európai ország, se többet, se kevesebbet.

Angela Merkel német kancellár pénteken elmarasztalóan nyilatkozott Szerbiáról. Ez a vélemény mennyire befolyásolhatja Szerbia esélyeit december 9-én, amikor is döntés fog születni az európai uniós tagjelölti státus odaítéléséről?
– Angela Merkel német kancellár kijelentését követően mindenképpen csökkent az esélyünk december 9-én elnyerni az Európai Unió tagjelölti státusát. A kancellár kijelentése, miszerint Szerbia nem teljesíti azokat a feltételeket, amelyeket egy tagjelöltnek kellene, teljes egészében alaptalan. Minden feltételt teljesítettünk, befejeztük a hágai törvényszékkel az együttműködést, sőt a nemzetközi közösség legújabb feltételének teljesítésére is óriási erőfeszítést tettünk, nevezetesen, hogy megoldjuk az észak-koszovói problémát.

Nemleges döntés esetén merre kell az országnak indulnia?
– Az esetleges nemleges válaszra nem szabad tragédiaként tekintenünk, annak ellenére sem, hogy kétségkívül rossz hírnek számít és óriási károkat okozhat, hanem eltökélve kell folytatnunk az európai integrációkat, a reformok végrehajtását, az európai szabványok bevezetését. Folytatnunk kell Szerbia megváltoztatását, fejlesztését. Fel kell készítenünk az országot arra, hogy egy napon az európai család tagja lehessen. Ennek érdekében fel kell lendítenünk a gazdaságot, sőt egészen más alapokra kell helyeznünk annak fejlődősét, ugyanis a szerbiai gazdaság egyetlen esélye ma a kivitelben rejlik. Olcsóbbá és hatékonyabbá kell tennünk az állami adminisztrációt, csökkentenünk kell az állami apparátust, a parlamentet, miközben új munkahelyeket kell teremtenünk. Továbbra is mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy bejuthassunk az unióba.