2024. július 17., szerda

Liberalizálódó kereskedelem

Varga Szilveszter: Az áfát csak az a személy jogosult visszaigényelni, aki életvitelszerűen Szerbiában él
(Molnár Edvárd felvétele) Annak ellenére, hogy Szerbia pénteken nem kapta meg az európai uniós tagjelölti státust, a megkezdett integrációs folyamatok tovább folynak. Így például az EU-val kötött átmeneti kereskedelmi egyezmény alapján egy év múlva eltörlik a behozatali autókra kiróható vámot. Varga Szilvesztert, a szabadkai vámszabad terület parancsnokát arról kérdeztük, hogyan fognak alakulni a vámügyek januártól.

– Január elsejétől öt százalékról két és fél százalékra csökken a behozatali személygépkocsik vámtétele, azzal a feltétellel, hogy a kérdéses gépkocsit az EU-ban gyártották. Ezt az úgynevezett EUR1 dokumentummal lehet bizonyítani. Az áfa 18 százalék marad. Amennyiben a gépkocsi nem az EU-ból származik, hanem például Amerikából, Kínából, Indiából, akkor 12,5 százalék lesz a vám, amelyre még rá kell számolni a 18 százalékos áfát is. Az EU-ból származó gépkocsikra a vámkötelezettség 2013-ban szűnik meg teljesen. Újdonságnak számít, hogy teljesen megszűnnek a korlátozások az agrártermékek kivitelére és behozatalára. Eddig valamennyire védve voltunk a behozataltól, hiszen egyes termékeket egyáltalán nem lehetett, vagy csak korlátozottan lehetett behozni az országba. Ezek a korlátozások januártól megszűnnek. Csak az egyes élelmiszerekre kiróható vámtétel nem fog megszűnni, értékük csupán január 15-e körül fog kiderülni.

Milyen termékekről van szó?
– Például a gabonafélékre, a borjú és marhahúsra kiróható vám nem fog megszűnni, azonban a kivitel és behozatal egyaránt engedélyezve lesz. Egyébként amiből nálunk van termelés, az még vámköteles lesz. Így próbáljuk megvédeni a hazai termelést. Ugyanakkor a legtöbb szerbiai áru, a vámtételek mintegy 80 százaléka – bár ezek között olyan tétel is van, amelyet Szerbia még nem termel – vámmentesen exportálható az EU-ba. Ehhez azonban bizonyítani kell a szerbiai származást, ami a vámszervek kötelezettsége. Ezt egyébként az alapanyagok részaránya alapján határozzák meg. A földművelési és az állattenyésztési termékek esetében természetesen teljes egészében szerbiai származásúnak kell lennie a szóban forgó terméknek. Talán emlékeznek a néhány évvel ezelőtti botrányra, amikor a kubai cukrot átcsomagolták és szerbiai áruként vitték tovább az EU-ba. Azóta a vámosok nagyon vigyáznak, hogy valóban hazai származású legyen a termék, amire kiadják a hitelesítést. Törökországgal az idén kötöttünk egy szabad kereskedelmi egyezményt, amely, attól félek, hogy veszélyeztetheti a szerbiai textilipart, ugyanis ott sokkal olcsóbb a textiltermelés. A kereskedelmi egyezménnyel az EU tulajdonképpen pár éves haladékot adott Szerbiának, hogy felkészülhessen a külföldi dömpingáru érkezésére.

A csökkenő vámoknak köszönhetően mennyivel lesznek olcsóbbak a gépkocsik?

– Véleményem szerint minimálisan, talán pár száz euróval, hiszen a viszonteladók rendszerint saját hasznukra fordítják az újítást. Tehát ettől kezdve nem az állami költségvetésbe fog vándorolni a pénz, hanem a viszonteladók zsebébe.

Pillanatnyilag mekkora a vámmentesen behozható áru értéke?
– Marad a személyenkénti száz eurós tétel – ajándéktárgy, használati tárgy –, amelyet természetesen nem lehet összevonni, vagyis ha vesz valaki egy 400 eurós tévét, akkor hiába ül az egész család a kocsiban, nem hozhatja be vámmentesen a készüléket. Magánszemély háromezer euró értékig hozhat be az országba árut, természetesen vámkötelesen. A külföldre utazni vágyó polgárok egyébként 10 ezer euró készpénzt vihetnek magukkal.

Egyre többen veszik fel Szerbiában a magyar állampolgárságot. A kettős állampolgársággal rendelkező személyek visszaigényelhetik Magyarországon az áfát?

– A kettős állampolgároknak be kell bizonyítaniuk, hogy nem élnek életvitelszerűen Magyarországon. Tehát az áfát egy személy csak akkor igényelheti vissza, ha életvitelszerűen Szerbiában él, vagyis szerbiai bejegyzett lakcíme van, amennyiben pedig Magyarországon van bejegyzett lakcíme, ott dolgozik, adózik, nem igényelheti vissza az áfát.