2024. szeptember 6., péntek

Magyarország nem támogatja a szankciókat

Aleksandar Vučić a koszovói helyzetről tájékoztatta az európai vezetőket

Csütörtök este beszélgetésekkel folytatta részvételét az Európai Politikai Közösség (EPC) Granadában megtartott harmadik ülésén Aleksandar Vučić köztársasági elnök. Instagram-bejegyzése szerint Emmanuel Macron francia elnökkel az éppen aktuális témákról váltott szót. Vučić tartalmasnak és őszintének minősítette a beszélgetést, valamint megköszönte Macronnak, hogy kész meghallgatni Szerbia álláspontját. Vučić valamivel hosszabb bejegyzésben számolt be az Irakli Garibasvili grúz miniszterelnökkel folytatott beszélgetéséről. Kiemelte, hogy az államvezetőt tájékoztatta a koszovói helyzetről, és ezen belül a szerbek lakta helyi önkormányzatokban jellemző biztonsági körülményekről. Újfent köszönetet mondott Grúzia következetes támogatásáért, ami mindenekelőtt Szerbia területi integritásának tekintetében mutatkozik meg. Az európai integrációról szintén beszélgettek és abban állapodtak meg, hogy a két ország támogatja egymást ebben a folyamatban, emelte ki Vučić, aki spanyolországi útját a következő bejegyzéssel fejezte be: „A számos találkozó és bilaterális egyeztetés során a koszovói helyzetről, valamint egyéb aktualitásokról beszélgettem az európai vezetőkkel. Az a feladatom, hogy tájékoztassam őket Szerbia pozíciójáról. A jövőben is minden erőnkkel országunkért küzdünk.”

„KIZÁRT A SZERBIÁVAL SZEMBENI SZANKCIÓK ELRENDELÉSE”

A Granadából tudósító újságírók közül többen is kérdést intéztek az európai vezetőkhöz az aktuális koszovói incidensek kapcsán, sokan közülük arra voltak kíváncsiak, hogy az EU vajon szankciókat foganatosít-e Szerbiával szemben. Koszovó elnöke is megpróbálta napirenden tartani ezt a témát, közölve, hogy Pristina csak azt követően fontolja meg a Belgráddal való párbeszéd folytatását, hogy az EU szankciókkal bünteti Szerbiát. Az eddigi – részben hivatalos, részben nem hivatalos – értesülések szerint elsősorban Horvátország, Németország, Litvánia és Lettország sürgeti a szankciók elrendelését.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy szinte elképzelhetetlen a szankciók elrendelése. Az ezzel kapcsolatos felvetés nevetséges, nyomatékosította Orbán az N1 tv összeállítása szerint.

– A szerbeket az elmúlt két évben rendre provokálják. Mindannyiunknak meg kell értenünk, hogy Koszovóban más magatartás szükségszerű. Nem szabad provokálni a szerbeket. A provokáció válaszreakciót generál, ez pedig megingatja a stabilitást. Szerbia nélkül a Balkán nem lehet stabil térség. Azért szállok síkra, hogy segítsünk Szerbiának a térség stabilizálásában – fogalmazott Orbán Viktor.

Szinte egy időben ezzel Ana Brnabić miniszterelnök a Pink tv-ben abbéli véleményének adott hangot, hogy Granadában Vučićnak sikerült elhárítania a szankciók bevezetésével kapcsolatos veszélyt. Mindazonáltal továbbra is vannak olyan országok, például Horvátország, amelyek a szankciók bevezetését sürgetik, jegyezte meg Brnabić.

„VUČIĆ ELOSZLATTA A KÉTELYEKET”

Csak most mutatkozott meg, hogy a banjskai események mennyire károsak voltak Szerbiára nézve, jegyezte meg az SZRTV műsorában Zoran Milivojević valamikori diplomata, szerinte a granadai találkozón egyébként más szempontokra összpontosítottak volna. Ugyanakkor a csúcstalálkozó kiváló lehetőség volt arra, hogy a köztársasági elnök bizonyos dolgokat világossá tegyen, emelte ki. Hozzátette, továbbra is lesznek olyan országok, amelyek megpróbálják diszkreditálni Szerbiát, ám a szankciókkal, vagy az egyéb büntetésekkel kapcsolatban nem alakult ki konszenzus az EU tagállamai között. Jövőre választásokat tartanak az EU-ban, a távozó hatalmi struktúra igyekszik minél békésebben befejezni megbízatását, ennek szellemében pedig megpróbálja visszaültetni a tárgyalóasztalhoz Belgrádot és Pristinát, értékelte Milivojević. Hozzátette, „értékelésem szerint Szerbia sikeresen szerepelt az EPC csúcstalálkozóján, mivel Banjskával kapcsolatban több szempontból is eloszlatta a gyanút”.

Granadában pénteken folytatódott az egyeztetés az aktuális kihívásokról és a következő évek prioritásairól, ezen a találkozón már csak az uniós tagállamok vezetői vettek részt.

Nyitókép: Aktuális témákról Emmanuel Macron francia elnökkel (Fotó: Beta)