2024. november 23., szombat

A médiastratégiáról a szórványban

Mintegy húsz felszólalja volt a vajdasági médiastratégia tervezetével kapcsolatos – több mint két és félórás közvitának, amelyet tegnap tartottak meg a nagybecskereki Szathmáry Karolina leánykollégium konferenciatermében. Tekintettel a beszélgetés helyszínére, ezúttal a legtöbb szó a szórványban való tájékoztatás fontosságáról, a nehézségeiről és annak hathatósabb támogatásáról esett.

A bevezetők után számos építő jellegű észrevétel hangzott el a dokumentummal kapcsolatban. Fremond Árpád a vitát összegezve külön köszönetet mondott a szórványban tevékenykedő újságíróknak, akik munkájukkal hozzájárulnak közösségük fennmaradásához.

– Nagybecskerekre hívtuk össze a szórványban tevékenykedő sajtót. Azt gondoljuk, hogy Bánát területén, illetve a szórvány bizonyos területein van a legtöbb kistérségi média, amely az adott közösségekben évek alatt fenn tudott maradni. Minden egyes kisközösség számára, akár az újság, akár a rádió, vagy bármilyen hír az ő életükben igen fontos. Nekünk az a feladatunk, hogy segítsük ezeket a lapokat, ezeket a tudósítókat. Benne van a stratégiában az is, hogy hosszú távon szeretnénk a szórványban erősíteni a terjesztők és a tudósítók számát. Erre nagy igény van és ennek nagy jelentősége van. Bízom benne, hogy ezen a területen az elkövetkező időszakban is tudunk előrelépéseket tenni – mondta a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

A médiastratégiának az a célja, hogy minőségi lap, műsor kerüljön a magyar médiafogyasztók elé. Ebbe beletartozik a szórvány is nyilván – hangsúlyozta Kabók Erika, az MNT Végrehajtó Bizottságának a tájékoztatással megbízott tagja.

– Hogy fönnmaradtak ezek a helyi kis lapok, ez egyes embereknek a lelkesedése és odaadásának az eredménye. Ha ők nem csinálnák, akkor kiveszne. És nagyon gyakran ezek a helyi, kis lapok az egyetlen magyar nyelvű tájékoztatási eszközök helyben, kivéve természetesen a Magyar Szót, mint országos napilapot vagy a nagy televíziókat. Nagyon fontos az, hogy a helyi emberekről, a helyi híreket közvetítsék. És tulajdonképpen a stratégiánknak is ez a célja. A magyar szellemiségű újságírást támogatjuk, a keresztény értékrendet. Ami nem más, minthogy magunkról írjunk, színvonalas újságírással lássuk el a közösségünket. Ha mi nem írnánk a saját sikereinkről, bánatunkról, akkor ugyan ki írna. Tehát ez a dolgunk és ezt professzionálisan, a lehető legmagasabb szinten kell elvégeznünk, ez a célja ennek a stratégiának – mondta Kabók Erika.

A Csernyei Újság 28 éve jelenik meg, évente négyszer és a munkatársak díjmentesen készítik. Az újság ingyenesen jut el minden csernyei háztartásba, de megkapják a Csernyeiek Klubjának elszármazott tagjai is.

– A Csernyei Újságot pályázati pénzeszközökből tartjuk fenn és nagyon fontos szerintünk a médiastratégia, mert sokat várunk tőle. Az újságok, ezek a kis helyi lapok, gondokkal küzdenek. Főleg pénzügyi gondokkal. Tehát várjuk azt, hogy milyen anyagi segítséghez juthatunk, milyen képzésekre, milyen találkozókat tudnak szervezni – mondta Nagy Erzsébet, a Csernyei Újság főszerkesztője.

Bacsik Lőrinc Natália, Nagy Erzsébet, Talpai Sándor, Molnár Aranka, Mezei Zsuzsanna és Csíkos Dániel a közvitát követően (Dávid Csilla felvétele)

Bacsik Lőrinc Natália, Nagy Erzsébet, Talpai Sándor, Molnár Aranka, Mezei Zsuzsanna és Csíkos Dániel a közvitát követően (Dávid Csilla felvétele)

A Magyar Szó és a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete nevében fölszólaló Máriás Endre, napilapunk főszerkesztő-helyettese, szerencsésnek ítélte a szakma és a politikum találkozását a médiastratégia kapcsán, amelynek egyik hozadéka az újságírói szakmai díjak támogatása lesz.

A 2024–2029-es médiastratégia a korábbinál nagyobb figyelmet szentel a szórványban való tájékoztatásnak, de útmutató is a szerkesztőségeknek.

– A szórványra végre gondolt a médiastratégia. Korábban ezt nem tapasztaltam ilyen módon. Végső ideje, hogy fölkaroljuk a szórványt és megszervezzük a tudósítóhálózatot. A Magyar Szó ezt már korábban megtette, foglalkozott ezzel a témával. Mi egy egész sorozatot indítottunk a Hétvége számban a szórványról és azt összegyűjtöttük két csokorba, vagyis két könyv formájában is megjelent. De mindez nem elég. Folyamatosan foglalkozni kell a szórvánnyal. Segítő jobbot nyújt ez a médiastratégia a szórványban élőknek. Nagyon bizakodó vagyok ebben a tekintetben. Egyébként az egész médiastratégiát nagyon pozitívnak tartom, jónak, segítőkésznek. A médiastratégia nem diktátum, hanem jóindulatú. A szerkesztőségek támaszkodhatnak rá és utat mutat nekik – mondta Varjú Márta, lapunk főszerkesztője.

A Tordai Újság pár hét múlva ünnepeli fennállásának a 25. évfordulóját. Négyszáz példányszámban jelenik meg. A falu eseményeiről, de a faluból elszármazottakról is tudósít.

– Mi azt várjuk ettől a megbeszéléstől, hogy egy biztos alapot kapjanak ezek a kistérségi médiumok. Tehát, ne mindig attól függjünk és rettegjünk, hogy a pályázatokon kapunk-e pénzt. Mert nekünk ez nagyon fontos, hogy megjelenjünk és lényeges a biztos háttér. Addig még van biztos háttér, addig az újság is meg fog jelenni – hangsúlyozta Mezei Zsuzsanna, a Tordai Újság főszerkesztője.

Pénteken, Újvidéken, a Magyar Szó székházában lesz a közvita utolsó állomása. A Tájékoztatási és médiafejlesztési stratégia tervezetével kapcsolatos írásos észrevételeket pedig október 16-áig lehet eljuttatni a Magyar Nemzeti Tanács e-mail-címére.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Hosszú távon szeretnénk a szórványban erősíteni a terjesztők és a tudósítók számát – közölte a közvitát összegzendő Fremond Árpád, az MNT elnöke (Dávid Csilla felvétele)