A Magyar Nemzeti Tanács 2023. évi oktatási hálózat fejlesztéséről, valamint a szórványstratégiai fejlesztések kedvezményezettjeivel írt alá tegnap ünnepélyes keretek között szerződést Szabadkán, az MNT székházában. A támogatott intézmények képviselői mellett az eseményen jelen volt Fremond Árpád, az MNT elnöke, Rigó Pál Zsófia alelnök és Sárközi István, a Végrehajtó Bizottság elnöke.
Fremond Árpád emlékeztetett, hogy költségvetésében az MNT minden évben betervez egy kulturális és egy oktatási hálózatfejlesztési csomagot. Rámutatott, az MNT-nek vannak általános oktatástámogatási pályázatai, ám ezek keretében az oktatási intézmények kisebb összegekre pályázhatnak. Emellett az MNT minden évben átadja a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak a tervet a nagyobb oktatásfejlesztési projektumok tekintetében, így jön létre az oktatási hálózat fejlesztésének keretösszege – emelte ki, és hozzátette, hogy az utóbbi az idén mintegy 22 millió dinárt tesz ki. Ebből az összegből hat olyan intézmény, illetve egyesület munkáját sikerült támogatni, amely az oktatás területén fejt ki tevékenységet. Összehangoltan a tartományi oktatási titkársággal és az oktatási minisztériummal olyan projektumokat támogattak, amelyeket akár köztársasági vagy tartományi, illetve helyi önkormányzati szinten nem sikerült teljes egészében befejezni – emelte ki Fremond Árpád. Felsorolva a konkrét projektumokat kiemelte, hogy ezek egyike a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium kollégiumának építése és bővítése.
Fremond Árpád elmondása szerint a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium projektumára a tartományi kormány is tetemes összeget irányozott elő, az MNT pedig a tervdokumentációt finanszírozza. „Tudjuk, hogy a szakkollégiumi rendszer fejlesztése mennyire fontos a vajdasági magyar oktatás szempontjából, hiszen megerősíti a középiskolai központok helyzetét. Ha a zentai középiskolai központ helyzetét szeretnénk megerősíteni, akkor kiemelten fontos a szakkollégium építése és további fejlesztése. Örülünk annak, hogy több mint 11 millió dinárral sikerült hozzájárulnunk a projektumhoz” – fejtette ki Fremond Árpád.
– Hasonló a zentagunarasi Október 18-a Általános Iskola projektuma, itt szintén projekttervet támogatunk, azaz az épület legalizálásának befejezését finanszírozzuk. Külön erre az intézmény nem pályázhat, hiszen nincsenek források sem országos, sem tartományi szinten, de a helyi önkormányzatnak sem volt elegendő pénze. Az épület teljes legalizálásának támogatásával az MNT lehetőséget biztosít az oktatási intézmény számára, hogy a jövőben részt vegyen a különböző tartományi pályázatokon, hiszen jelenleg még egy mosdó felújításához szükséges eszközökre sem pályázhat. Az e-Régió civil szervezet támogatásával a WRO-ra (World Robot Olympiad) való kijutást segítettük, több mint 3 millió dinárral. Utóbbit minden évben tervezzük támogatni, hiszen azt tapasztaljuk, hogy ez a program rendkívül fontos a fiatalok szempontjából. A robotika révén a fiatalok játékosan tanulhatnak, és nemcsak a fiúk, hanem a lányok számára is vonzó. Pásztor Istvánnak is szívügye volt az említett program támogatása. Tordán egymillió dinárral civil szervezeteket és az ifjúsági szervezetet támogattunk, a Torontáltorda Településfejlesztési Alapítvány révén az épület felújításához járultunk hozzá – taglalta Fremond Árpád.
Az MNT elnöke a folytatásban a zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány programja befejezésének támogatására tért ki, mondva, hogy az alapítvány fontos feladatot vállalt magára, nevezetesen a vajdasági magyar fiatalok képzését a mezőgazdaság fejlesztése terén. Az alapítvány projektumát 5 millió dinárral támogatta. A Topolyai Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon egy nyári tantermet hoz létre – tért ki a hatodik projektumra az MNT elnöke. Kiemelte, utóbbi intézmény szintén pályázott a tartománynál, ám a megítélt összeg nem volt elegendő ahhoz, hogy befejezzék a projektumot, így az MNT segített. Egyébként az említett intézmény fejlesztéseit gyakran emlegetik pozitív példaként – jegyezte meg Fremond Árpád. Szavai szerint mostanra túljelentkezés jellemző a szakkollégiumban. Emlékeztetett arra, hogy Topolya központjában folytatódhatnak az egykori hotel felújítási-átalakítási munkálatai, ebben az épületben is lesz egy 60 férőhelyes szakkollégium.
– Természetesen az MNT-nek az oktatási fejlesztési háló mellett egyéb oktatási pályázatai is vannak. Az idén az összes oktatási intézménnyel szerződést kötöttünk, így ezek támogatásban részesültek. Ugyanakkor ezek az összegek az említett hat projektum támogatásához képest kisebbek. Ezt a támogatási programot is folytatnunk kell, ám mindent megteszünk annak érdekében, hogy a nagyobb projektumok befejezésére ugyancsak előirányozhassuk a szükséges keretösszeget – fogalmazott Fremond Árpád.
Az MNT elnöke a folytatásban a zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány programja befejezésének támogatására tért ki, mondva, hogy az alapítvány fontos feladatot vállalt magára, nevezetesen a vajdasági magyar fiatalok képzését az agrárium fejlesztése terén. Az alapítvány projektumát 5 millió dinárral támogatták. A Topolyai Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon egy nyári tantermet hoz létre, tért ki a hatodik projektumra az MNT elnöke. Kiemelte, utóbbi intézmény szintén pályázott a tartománynál, ám a megítélt összeg nem volt elegendő ahhoz, hogy befejezzék a projektumot, így az MNT segített. Az említett intézmény fejlesztéseit gyakran emlegetik pozitív példaként, jegyezte meg Fremond Árpád. Szavai szerint mostanra túljelentkezés jellemző a szakkollégiumban. Emlékeztetett, hogy Topolya központjában folytatódhatnak az egykori hotel felújítási-átalakítási munkálatai, ebben az épületben is lesz egy, 60 férőhelyes szakkollégium.
– Természetesen az MNT-nek az oktatási fejlesztési háló mellett egyéb oktatási pályázatai is vannak. Idén gyakorlatilag az összes oktatási intézménnyel szerződést kötöttünk, így ezek támogatásban részesültek. Ugyanakkor ezek az összegek, az említett hat projektum támogatásához képest, kisebb összegek. Ezt a támogatási programot is folytatnunk kell, ám mindent megteszünk annak érdekében, hogy a nagyobb projektumok befejezésére is előirányozhassuk a szükséges keretösszeget – fogalmazott Fremond Árpád.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele