2025. február 4., kedd

Ursula von der Leyen: Meg kell őrizni az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szoros kapcsolatot

Meg kell őrizni az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szoros kapcsolatot, nemcsak a történelmi kötelékek miatt, hanem azért, mert ez az okos üzlet mindkét fél számára – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben, az uniós nagykövetek éves konferenciáján elmondott beszédében kedden.

Ursula von der Leyen hangsúlyozta, a transzatlanti partnerség mindig a béke és a jólét sarokköve volt, legyen szó a regionális stabilitásról vagy a globális gazdaságról.

Szavai szerint a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok változása esetén mindkét fél számára sok forog kockán, ugyanis vannak munkahelyek, vállalkozások, sőt, egész iparágak Európában és az Egyesült Államokban, amelyek a transzatlanti partnerségre támaszkodnak.

„Készek vagyunk kemény tárgyalásokra, ahol szükséges. Ahol pedig lehetséges, megoldásokat találunk" – fogalmazott von der Leyen, majd úgy folytatta: „világossá tesszük ugyanakkor, hogy mindig és bárhogyan is kell, megvédjük érdekeinket, amikor csak szükség van rá". Mindig ez lesz az európai út – szögezte le.

Közölte, az EU-nak készen kell állnia arra, hogy minden jelentős szereplővel együttműködjön. Véleménye szerint a Kínával fennálló kapcsolat alakítása meghatározó tényező lesz az EU jövőbeli gazdasági jóléte és biztonsága szempontjából. Ki kell egyensúlyozni a Kínával fennálló kapcsolatot, és biztosítani, hogy a kereskedelmi és a befektetési együttműködések megfelelőek legyenek Európa számára mind a gazdasága, mind a biztonsága miatt – jelentette ki.

Szavai szerint az EU minden kapcsolatára kihat az, hogy „a nagy félelmek korszaka visszatért". Az országok egymás ellen fegyverkeznek, de félelmet kelt az éghajlatváltozás, a mesterséges intelligencia, a migráció, ahogy az is, hogy az EU lemarad a globális versenyben.

„Ez egy olyan világ, melyben a nagyhatalmak minden lehetséges előnyt megpróbálnak kihasználni bármilyen eszköz alkalmazásával, legyen az gazdasági, technológiai vagy biztonsági" – fogalmazott.

Összehangolt kísérlet zajlik a befolyási övezetek kiépítésére, sőt, új területek megszerzésére – figyelmeztetett.

„Ebben a felforrósodott világban Európa legjobb megközelítése az, ha kiegyensúlyozott marad. Kiszámított döntéseit saját érdekei alapján hozza meg, hogy stabilitást, biztonságot és jólétet biztosítson állampolgárai és partnerei számára" – fogalmazott.

Európa meg fogja őrizni gazdasági biztonságát a kereskedelemre, a befektetésekre, az innovációra és a termelésre helyezve a hangsúlyt – mondta.

„El akarjuk kerülni a globális versenyfutást, az ugyanis senkinek sem érdeke" – fogalmazott von der Leyen, majd úgy folytatta: "ezzel szemben arra szeretnénk összpontosítani, hogy erősítsük az európaiak számára hasznos gazdasági kapcsolatokat, melyek segítik a munkahelyteremtést, csökkentik az árakat és erősítik a biztonságot".

Kijelentette: az ukrajnai háború továbbra is a legfontosabb válság Európa jövője szempontjából. Oroszország minden eddiginél határozottabban próbálja megnyerni a háborút, célja továbbra is Ukrajna megszerzése – mondta. Ezt követően Oroszország „tovább lépne a következő célpont felé" – hívta fel a figyelmet az uniós bizottság elnöke. Nemcsak Ukrajna, hanem egész Európa sorsa a tét – jelentette ki.

Az EU elsődleges prioritása továbbra is Ukrajna ellenállásának megerősítése marad a fegyverek és lőszerek szállításának felgyorsítása révén. „Ez lesz a munkánk középpontjában a következő hetekben" – tájékoztatott.

Kijelentette továbbá: senki sem akarja jobban a békét, mint Ukrajna. De csak egy út vezet az igazságos és tartós békéhez: amelyik a katonai és pénzügyi erőn keresztül vezet – közölte.

„Ukrajna népe szabad akar lenni, az Európai Unió része akar lenni. Ez Ukrajna és egész Európa alapvető érdeke" – fogalmazott.

Az idei évnek a haladás évének kell lennie az uniós csatlakozás terén mindazon országok számára, amelyek érdemeken alapuló úton haladnak az unió felé. „Uniónk bővítése alapvető érdekünk. Az elkövetkező öt évben ez alapvető prioritás lesz" – szögezte le beszédében az uniós bizottság elnöke.

António Costa, a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács elnöke beszédében kiemelte: a geopolitikai kihívások ellenére a jelenlegi világ olyan, amely lehetőségeket tartogat az Európai Unió számára. Lehetőségeket két- és többoldalú kapcsolatok építésére, megerősítésére, újjáélesztésére, valamint azok bővítésére és fellendítésére. Az Európai Uniónak megbízható partnernek kell lennie, amely kiszámítható és egyértelmű kötelezettségvállalásokat tesz a szabályokon alapuló rend mellett – jelentette ki.

„Az Egyesült Államok a barátunk, szövetségesünk és partnerünk. Problémák és nézetkülönbségek esetén azokkal foglalkoznunk kell, beszélnünk és megoldásokat találnunk azokra. Az EU és az Egyesült Államok együtt a szabályokon alapuló rend pillérei, tiszteletben tartva a nemzeti önállóságot, a területi egységet, a határok sérthetetlenségét és az ENSZ Alapokmányát – szögezte le.

Kijelentette: az Európai Unió kiáll a nemzetközi jog és a szabályokon alapuló rend egyetemes tiszteletben tartása mellett mindenütt. Ukrajnában, a Közel-Keleten, Afrikában és Dániában is. Annál is inkább így tesz, ha az Európai Unió valamely tagállamának területi integritása kérdőjeleződik meg – szögezte le. Az Európai Unió kihasználhatja erősségeit, a cselekvéshez pedig megvannak az eszközei és a politikai akarat – húzta alá.

Hangsúlyozta: az uniós bővítés a legjobb geostratégiai befektetés a béke, a biztonság és stabilitás szavatolására úgy Ukrajnával, mint Moldovával és a hat nyugat-balkáni országgal. Jövőjük az Európai Unión belül van – szögezte le.

Európának ismét a béke projektjévé kell válnia, nagyobb felelősséget vállalva saját védelméért, hogy tartós békét biztosítson az egész kontinensen – tette hozzá az Európai Tanács elnöke.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ursula von der Leyen hangsúlyozta, a transzatlanti partnerség mindig a béke és a jólét sarokköve volt (Fotó: Beta/AP)