2024. december 28., szombat

Hétfőn már megérkezhetnek a rég várt küldemények

Stabilizálódni látszik a postássztrájk miatt kialakult helyzet

Miután szerdán este három szakszervezet egyezséget kötött a kormányfővel a postai alkalmazottak követeléseit illetően, csütörtökön a Szerbiai Posta az interneten fotókat tett közzé, melyeken az látható, hogy az újvidéki és a belgrádi logisztikai küldeményfeldolgozó központokban nagyban folyik a postai küldemények kézi, illetve gépi feldolgozása, szortírozása, válogatása irányítószám és cím alapján. A központokat irányító illetékesek azt nyilatkozták, hogy teljes gőzzel dolgoznak, és ha ez a tempó a hétvégén is folytatódik, mint ahogyan tervezik, akkor arra számíthatnak a polgárok, hogy a jövő héten megtelik a postaládájuk elmaradt levelekkel, számlákkal. A jelek szerint a sztrájkolók jelentős része visszatért munkahelyére, elfogadta a 10 százalékos azonnali, és a még 10 százalékos januári bérnövelést, azzal, hogy a megállapodás szerint egyszeri, 20.000 dináros támogatást is kapnak, legkésőbb november 25-éig. Az külön megnyugtató a számukra, hogy a sztrájk miatt levont napidíjakat és az útiköltséget a következő fizetéssel együtt megkapják.

A megállapodást aláíró három szakszervezet egyikéből a BBC szerb nyelvű szerkesztőségének azt nyilatkozták, hogy ugyan senki sem elégedett az elért eredménnyel, de „most már túlságosan elhúzódott” a munkabeszüntetés. „Senki sem elégedett, én a legkevésbé. Huszonkét napig kerestük a megoldást, és végül úgy határoztunk, hogy elfogadjuk az aláírásra felkínált megállapodást, mert úgy véljük, pillanatnyilag ez a legjobb lépés, túlságosan elhúzódott már az egész. Amikor nem működik egy 14.100 emberből álló rendszer, nagyok a veszteségek” – nyilatkozta Slavko Novakov, a postai alkalmazottak szakszervezetének elnöke. A 7 közül ez a legnagyobb szakszervezet a Szerbiai Postán, 3300 tagot számlál.

Aleksandar Vučić államfő a kormány és egyes szakszervezetek megállapodása kapcsán kijelentette: azok, akik a kormányfővel aláírták az egyezményt, „becsületes és felelősségteljes emberek”. Szerinte a másik csoportban azok vannak, akik politikai szerveződés alapján magáncégek érdekeiért küzdenek. Hozzátette, „előbb is meg lehetett volna oldani a problémát. Változtatnunk kell a viszonyulásunkon, a történtekből le kell vonnunk a tanulságot, meg kell tanulnunk, hogy nem a mi fotelünk, a mi tisztségünk a legfontosabb. Sok változásra lesz szükség” – fogalmazott az elnök újságírók gyűrűjében a belgrádi nemzetközi borvásár csütörtök esti megnyitója után.

Stefan Mitrović, a postai dolgozók Sloga szakszervezetének elnöke csütörtökön délután cáfolta, hogy felhagynának a sztrájkkal. Szerinte abszurdum, hogy azok a szakszervezetek írták alá az egyezményt a kormánnyal, amelyeknek a tagsága nem is vett részt a megmozdulásban, még csak nem is támogatta. Mitrović kijelentette, mindaddig sztrájkolnak, amíg 30 százalékkal nem növelik fizetésüket, és tárgyalni is csak ilyen arányú növelésről hajlandóak, méghozzá a sajtó jelenlétében. A sztrájkolók egy része tehát még pénteken sem dolgozott, azt mondták, számukra semmi jelentősége nincs a kormánnyal aláírt papírnak, az aláírók nem az ő érdekeiket képviselik. „A megállapodás szerint legkésőbb november 16-án délben be kellett volna fejezni a sztrájkot, de mi nem fejeztük be, a végsőkig kitartunk” – mondta a BBC-nek Srđan Popadić belgrádi postás, aki hetek óta nem jár dolgozni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele