2024. december 23., hétfő

Erőt adó emlékezések

Százhetvenöt évvel ezelőtt zajlott a kaponyai csata

Az íráshoz fotógaléria kapcsolódik, amely itt érhető el. 

A kaponyai győztes csatáról emlékeztek meg az esemény helyszínén vasárnap délután. A csata 175 évvel ezelőtt, 1849. március ötödikén zajlott. Az egybegyűltekhez Matin Hajnalka, Szabadka város polgármesteri tanácsosa fordult. 

– Azokra a szörnyű, ám dicső napokra emlékezünk, amikor az akkor itt élő magyarság kivívta szabadságát. A kaponyai emlékművet 25 éve lepleztük le. Ez a harmadik emlékmű, amelyet Szabadka város emelt eme hősi csata emlékére. Nem feledjük, hogy 125 éve Szabadka főterén, a mai Városi Könyvtár előtt lett először emlékmű felállítva. Sajnos a háborús idők eltüntették, de nem törölhették el a szívünkből, hogy emlékeznünk kell. Fontos emlékeznünk történelmünk jeles napjaira, hiszen ezek az emlékezések kovácsolhatják közösségünket egységessé, erősíthetnek meg bennünket abban a tudatban, hogy mi ide tartozunk, itt vannak a gyökereink, itt nyugszanak az őseink, és ez kötelez bennünket itt maradásunkban. Ezek az emlékezések adhatnak erőt a további küzdelmekhez. Hiszen ha elődeinknek volt erejük fegyverrel kivívni a győzelmet, akkor nekünk is kell lennie megvívni a csatáinkat tettekkel, munkával, kitartással, a vajdasági, délvidéki közösségünk megmaradása érdekében.

Rendkívül fontos felhívnunk az ifjúság, az utánunk jövő generációk figyelmét is a történelmi eseményekre. Természetesen nemcsak a szabadságharcra, hanem az 1944/45-ös történésekre is, mert csak akkor lehetünk biztosak abban, hogy megóvjuk a kisebbségi közösségünket, ha megismerjük a történelmünket, tiszteljük a hőseinket és őrizzük az emléküket – emelte ki Matin Hajnalka. 

A kaponyai csata helyszínén szervezett megemlékezés előtt a bajmoki paprenyacsai temetőben, Töröky Pál kántortanítóról is megemlékeztek, aki maga is részt vett a szabadságharcban. A koszorúzáson a leszármazottai is jelen voltak. A résztvevőket Jámbor Viktor, a bajmoki Dózsa György MMK elnöke köszöntötte. 

– Bajmokról is több száz nemzetőr, sok önkéntes vett részt a szabadságharcban, köztük Töröky Pál, aki jelen volt a győztes kaponyai csatánál és Szenttamás ostrománál – hallottuk Jámbor Viktortól, és mint azt hozzátette, nem csupán róla emlékezünk meg, hanem a többi bajmoki honvédről és mindazokról, akik bármilyen módon kiálltak a forradalom mellett. 

Kabók Erika az MNT képviseletében koszorúzott (Molnár Edvárd felvétele)

Kabók Erika az MNT képviseletében koszorúzott (Molnár Edvárd felvétele)

Töröky Pál sírját Erhard Róbert apátplébános szentelte meg. 

– Töröky Pálnak megadatott, hogy átadja az emberi tartást mint jellemet, etikai és erkölcsi vonást a gyermekeknek, akik abban az időkben igen magas létszámban voltak. Azt szeretnénk, ha most is lennének olyanok, mint amilyen Töröky Pál volt, mint ahogyan azt is, hogy az oktatás visszanyerje méltóságát, és ismét magas szinten ragyogjon, mint akkortájt – hallottuk egyebek közt Erhard Róbert apátplébánostól. 

A koszorúzásokon az emlékezők elhelyezték a kegyelet virágait. Mások mellett Tőkés Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának a konzulja, aki Magyarország kormánya nevében koszorúzott, Matin Hajnalka és Dobó István Szabadka város képviseletében, Kabók Erika az MNT, Gyivánovity Dániel a VMSZ-, Csonka Áron és Nagy Iván György a VMDK nevében, Magosi Zsuzsanna és Tóth Róbert pedig a VMSZ Szabadkai Városi Szervezetét képviselve. 

A rendezvényeken elhangzott a Himnusz és a Szózat is. Fellépett a bajmoki Szent Péter és Pál templom kórusa, az Életjel Csáth Géza Művészetbaráti Kör, valamint a bajmoki Dózsa György MMK Búzavirág kara is. A műsor a Dózsa György MMK-ban folytatódott, ahol Halász Tibor történész tartott előadást a szabadságharc történéseiről. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A kaponyai csata emlékművénél Matin Hajnalka mondott beszédet (MOlnár Edvárd felvétele)