2024. augusztus 26., hétfő

„Tenni kell, és mindjárt holnap”

A márciusi ifjakra emlékeztek Felsőhegyen

– Március 15-e az egyik legszentebb és legőszintébb ünnepünk, ugyanis ez a nap tükrözi legjobban magyarságunk lényegét, a szabadságszeretetet – kezdte beszédét Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere Felsőhegyen, a Művelődési Ház nagytermében, ahol a csütörtök este emlékeztek meg az 1848–49-es szabadságharc és forradalom hőseiről.

A polgármester rámutatott arra, hogy Petőfi, Kossuth vagy Széchényi tetteit példaként állíthatjuk magunk és a jövő nemzedéke elé, hiszen az ő áldozatuk adott nekünk erőt ahhoz, hogy megvívhassuk a saját harcunkat. Beszédében rávilágított arra is, hogy az 1848-as események számos üzenetet hordoznak magukban. A tenni akarás és a hősiesség mellett az összefogást és a példaértékű nemzeti egységet is jelképezik, amelyekre manapság is nagy szükségünk lenne. Hozzátette, hogy a márciusi ifjak 12 pontban írták össze mindazt, amellyel egy jobb életet teremthettek volna, és, ahogyan fogalmazott, bizonyára mi is megfogalmaztuk már saját közösségünk kívánságait.

– Olyan várost és falvakat szeretnénk, amelyeket büszkén mutathatunk meg az idelátogatóknak. Ahol jó élni, és ahova jó hazatérni. Ahonnan a jobb élet reményében nem mennek el a fiatalok és a szakemberek. Egy olyan környezetet, ahonnan eljut a hír a nagyvilágba is. Ezt akarjuk megvalósítani, ezen kell dolgoznunk, a jövőben még erőteljesebben, mint eddig tettük. Gondoljunk arra, amit Petőfi Sándor írt 1848. március 14-én a naplójába: „Tenni kell, és mindjárt holnap, hátha holnapután már késő lesz.” – zárta gondolatait Czegledi.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

Az ünnepséget a Himnusz nyitotta meg, amelyet a tornyosi Ünnepi kórus énekelt el. A műsor további részében közreműködtek a zentai Petőfi Sándor Általános Iskola Csokonai Vitéz Mihály kihelyezett tagozatának diákjai, akik szavalatokkal és énekekkel tették még ünnepibbé az estét. A felsőhegyi Népdalbarátok Klubja és a zentai Délibáb citeramuzsikával és népdalcsokorral készült. Az ünnepség végén Füstös Emma, a zentai Thurzó Lajos Általános Iskola tanulója szavalta el a Szózatot.

– Nagyon fontosnak tartottuk, hogy az ilyen jelentős dátumokról megemlékezzünk. Októberben első ízben szerveztünk az 1956-os forradalom kapcsán alkalmi műsort, így magától értetődő volt, hogy az 1848–49-es szabadságharcról sem feledkezünk meg. Úgy vettük észre, hogy a falubeliek nyitottak az ilyen jellegű rendezvényekre. Örömmel fogadtuk a pozitív visszajelzéseket a tanítók részéről, akik nagy lelkesedéssel készítették fel a diákokat. Akárhova fordultam, mindenhonnan kaptam segítséget, így reménykedünk abban, hogy a jövőben még tovább tudjuk bővíteni az ilyen jellegű alkalmi műsorokat – nyilatkozta Kaszás Ibolya, a helyi Könyvtár Kör elnöke, az esemény főszervezője.

Az ünnepségen, egyebek mellett, jelen volt Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kulturális ügyekkel megbízott tagja, Burány Hajnalka, tartományi képviselő, valamint Zenta község önkormányzatának néhány tagja, a Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezetinek elnökei és alelnökei, a falu és a községbeli intézmények vezetői. A jelenlevőket a szervezők finom teával és házi süteménnyel vendégelték meg.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele