2024. július 19., péntek

Német–szerb lítiumbarátság?

Mégsem tiltakoznak a környezetvédelmi szervezetek a német kancellár érkezésekor

Meglepetésszerű szerbiai látogatásra érkezik ma Olaf Scholz német kancellár, akit Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság energetikával megbízott alelnöke is elkísér Belgrádba. A látogatással kapcsolatos első információk csak néhány nappal ezelőtt láttak napvilágot. Ez meglehetősen furcsának számít a német kancellár általában előre összeállított protokolltervéhez képest, ezért nemcsak Szerbiában, hanem Németországban nagy érdeklődés övezi a korábban nem ismert mai itt tartózkodást. A hivatalos tájékoztatásban csupán annyi áll, hogy a kancellár Aleksandar Vučić szerb államfővel megvitatja a két ország közötti bilaterális kapcsolatokat. A média tudni véli, hogy Scholz látogatásának egyik fő célja a szerbiai lítiumbányászati projektum újraindításával kapcsolatos, s a belgrádi útja alkalmával egy ezzel a témával foglalkozó szándéknyilatkozatot is aláírnak majd az illetékesek. A hatalmi koalícióból senki nem szándékozta az elmúlt napokban sem megerősíteni, sem cáfolni a belgrádi média által közölt iménti információkat, a kancellár látogatásának a jelentőségét és a lítiumprojektum fontosságát azonban mindvégig hangsúlyozták az ország vezető politikusai.

A látogatás kapcsán korábban azt is lehetett hallani, hogy a Nem adjuk Jadart! szervezet tiltakozni fog a lítiumbányászat ellen a német vendég ittléte során is, de tegnap már olyan információk láttak napvilágot, hogy az ellenzéki és a környezetvédelmi szervezetek is elálltak ettől a szándékuktól, mint megindokolták, „nem kívánnak birkózni a rendőrséggel” olyankor, amikor egy fontos külföldi politikus az ország vendége, s meglehetősen jelentős biztonsági intézkedéseket foganatosít már maga a látogatás ténye miatt is az államvezetőség. Zlatko Kokanović, az említett szervezet aktivistája a közösségi hálózatokon értesítette a szimpatizánsokat arról, hogy „nem adják meg a lehetőséget a rendőrségnek arra, hogy kihasználva a fokozott biztonsági intézkedéseket a német vezető látogatásakor, elérje a célját, s esetleg rács mögé helyezzen mindenkit, aki ellenzi a lítiumbányászatot” Loznica térségében, a Jadar folyó völgyében.

Az ellenzéki pártok biztosan kihasználják majd a lehetőséget arra, hogy felhívják a kancellár figyelmét arra, hogy az országban különösen nagy ellenállásba ütközik a Rio Tinto bányakonszern terveinek megvalósítása. Radomir Lazović, a Zöld-Baloldali Front társelnöke, parlamenti képviselő a Danas napilapnak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, megkísérelnek személyesen tárgyalni a vendéggel, elmondani azt, hogy milyen méretű környezetvédelmi veszélyt rejt magában a projektum kivitelezése. Hozzátette, rendkívül lényeges minden helyen, minden alkalommal felhívni a figyelmet azokra a veszélyekre, amelyeket a lítiumbányászat rejt magában, ezért az ellenzék is megtesz mindent annak érdekében, hogy hallassa a hangját e tervekkel kapcsolatban. Mint mondta, a Demokrata Párttal és a Szabad Polgárok Mozgalmával közösen kezdeményezik majd a találkozót, valamennyi felsorolt ellenzéki pártnak jó kapcsolatai vannak a Bundestagban helyet foglaló pártokkal.

A német kancellár szerbiai látogatásáról cikkezett a Deutsche Welle is, megállapította, hogy Scholznak, a Bundestag politikusai szerint, továbbra is szigorúbban kellene viszonyulnia Aleksandar Vučić szerb államfőhöz. Mint azt a német sajtó kiemeli, a kancellár látogatásának okai között nem szerepelnek sem a Berlin és Belgrád közötti elhidegült kapcsolatok, melyek a srebrenicai emléknapról szóló ENSZ-határozat elfogadása kapcsán alakultak ki, sem a Belgrád és Pristina közötti brüsszeli párbeszéd eredménytelensége. Szerepel azonban az, hogy a két vezető a megbeszéléseket követően részt vesz egy, az európai szempontból kritikusnak számító nyersanyagokkal foglalkozó tanácskozáson, melyen ott lesz Maroš Šefčovič és más jelentős európai gazdasági tényezők képviselői is. A berlini információk alapján aláírnak egy szándéknyilatkozatot a kritikus nyersanyagok közös beszerzése, az elemek és elektromos járművek gyártása kapcsán kialakítandó stratégiai partnerségről.

Nyitókép: Beta archív