2024. augusztus 5., hétfő

Problémák az elektromos autók iparában

Az a tény, hogy 2023. december végén világszerte 42 millió elektromos jármű volt, ami közel 45 százalékkal több, mint 12 hónappal korábban, első pillantásra lenyűgözőnek tűnik. Ha azonban tudjuk, hogy ezek kétharmada valójában hibrid jármű, és hogy Kínában körülbelül 24,5 millió modern autó van, világossá válik, hogy a globális iparág által nagy reményekkel várt újdonság piaca nem az előre eltervezett módon fejlődik.

A legerősebbek kudarca

Azok számára, akik rendkívül agresszívan támogatják a környezetbarát járművekre való gyors áttérést, elkeserítő, hogy az idei szezon első hat hónapjában az eladások hirtelen lelassultak, és az előző év júniusa és az idei június közötti időszakban az összes jármű számának növekedését alig 17 százalékra becsülik. Úgy tűnik, hogy a korábbi évek viszonylag jobb eladásai, bár a korábbi várakozások alatt maradtak, inkább a nagyon magas állami támogatások kifejeződése voltak, mint a valódi piaci kereslet. Így Németországban, Európa vezető országában, ahol 2,7 millió elektromos autó van, elegendő volt, hogy az állam megszüntesse a támogatást, és a piac decemberben összeomlott, az elmúlt hat hónapban alig 100.000 új elektromos autót adtak el.

Meglepő, hogy éppen a legerősebb autóipari konszernek szenvednek súlyos kudarcokat. Szinte hihetetlen, hogy a Ford, hogy megakadályozza négykerekűi eladásának mély visszaesését, annyira csökkentette az árat, hogy most 15.000 dollárt veszít minden eladott elektromos autóján. Hasonló árleszállítási stratégia sem segít a Teslán, míg a Mercedes júliusban újabb nagy csalódást szenvedett – a piac nem fogadta el a legendás gyár legújabb e-jármű modelljét sem.

A Barte részvényeinek ára, amely az akkumulátorokba történő befektetéseiről ismert, az elmúlt két hónapban elvesztette korábbi értékének 75 százalékát. Az ok az a vélemény, hogy az ismert vállalatnak állami segítséget kell kérnie, hogy ne menjen csődbe, mivel a befektetések nem hozták meg a kívánt eredményt.

Nyitókép: Pixabay.com