Ma tartja 14. rendes ülését a Magyar Nemzeti Tanács, ez a tanács középiskolai ösztöndíj-támogatásáról szóló határozatának a megvitatásával, illetve elfogadásával kezdődött. Fremond Árpád elnök a határozatot ismertetve emlékeztetett, az MNT-nek az oktatási stratégiával összhangban egyik kiemelt célkitűzése a továbbtanulás, illetve a szülőföldön való továbbtanulás ösztönzése, ezzel a szándékkal összhangban kerül be a már meglévő támogatási rendszerbe az egyszeri támogatás azok számára, akik első ízben iratkoztak Szerbiában középiskolába és magyarul, anyanyelvükön kezdték meg tanulmányaikat. Szavai szerint a szeptember 1-jén megkezdett tanév esetében 5 ezer dinárt tesz majd ki a középiskolások egyszeri támogatása. Rámutatott, valódi versengés zajlik a gyerekekért, megpróbálják külföldre csábítani őket.
A középiskolai ösztöndíj-támogatásra online felületen lehet pályázni a közeljövőben, három olyan felület lesz majd az MNT megújult honlapján, amelyen pályázni lehet, ezek egyike a már jól ismert Breki pályázati felület. A tervek szerint a pályázat október 15. és november 15. között áll majd nyitva, mindenkinek szeretnék még karácsonyig átutalni a támogatást. Meglátják, hogy a későbbiekben esetleg lesz-e lehetőség arra, hogy ne csak a középiskolák első osztályos diákjait támogassák ekképpen, emelte ki Fremond Árpád.
Az MNT elnöke megismételte, a középiskolák megőrzésének céljával foganatosított intézkedések keretében elengedhetetlen a kollégiumi rendszer erősítése.
– Azon kell dolgoznunk, hogy a kollégiumi rendszert megerősítsük. Topolya példája szemlélteti, hogy mit jelent a kollégiumi rendszer megerősítése. Örülünk annak, hogy Zentán tovább tudjuk erősíteni kollégiumi rendszerünket, de arra is van remény, hogy Szabadkán, Magyarkanizsán, Adán és Óbecsén ugyanezt tegyük meg az elkövetkező időszakban – fejtette ki Fremond Árpád.
Mint kifejtette, az szintén örömteli, hogy az MNT az általános iskolák diákjainak az elsőtől a nyolcadik osztályig valamilyen ajándékot tud biztosítani, ekképpen szemléltetve az odafigyelést és az anyanyelvű oktatás fontosságát.
Varjú Potrebity Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja a napirendi ponthoz hozzászólva kifejtette: amikor összehasonlítják az általános iskolák magyar tannyelvű osztályait elvégző nyolcadikos diákok számát a következő tanévben a középiskolák első osztályába iratkozó diákok számával, azt látják, hogy a tanulók 14 százaléka nem jelenik meg a vajdasági magyar középiskolai oktatásban. Ez azt jelenti, hogy a diákok egy része nem a továbbtanulás mellett döntött, míg másik részük vagy külföldön tanul tovább vagy Szerbiában, ám szerb nyelven. Rámutatott, az említett folyamat káros a közösségre nézve. Elengedhetetlen minden lehetséges intézkedéssel hozzájárulni ahhoz, hogy a vajdasági magyar diákok itthon és magyarul kezdjék meg középiskolai tanulmányaikat, nyomatékosította Varjú Potrebity Tatjana. Hangsúlyozta, a vajdasági magyar középiskolai hálózat jelenlegi formájában hosszú távon csak akkor tartható fenn, ha sikerül a felkínált szakokat feltölteni. Aláhúzta, az új, egyszeri támogatás a szülőföldön való továbbtanulás ösztönzésének releváns eszköze lehet.
Prof. dr. Námesztovszki Zsolt, az Oktatási Bizottság elnöke örömmel fogadta a határozat meghozatalát, szavai szerint a támogatás nemcsak az oktatási stratégiával, hanem e dokumentum elkészítésének a folyamatában elvégzett empirikus mérésekkel – a szülők számára minden támogatás fontos –, valamint a terepen, illetve a közviták alkalmával hallott észrevételekkel, megjegyzésekkel egyaránt összhangban áll. Kézzel fogható és konkrét anyagi támogatásról van szó, ami kiegészíti az MNT sok egyéb, középiskolásokat megszólító programját, jegyezte meg Námesztovszki Zsolt, aki szerint a támogatás révén erősödik a rendszer, amelynek keretében az itthon tanulás, az itthon boldogulás fontosságát hangsúlyozza és segíti az MNT.
A szabadkai Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény 2023-2024 évi munkajelentését és 2024-2025 évi munkatervét ugyancsak jóváhagyta az MNT. Az említett napirendi pontok kapcsán a Magyar Szó Lapkiadó Kft. újvidéki székházában megnyitandó kihelyezett tagozatról is szó volt. Sárközi István, a Végrehajtó Bizottság elnökének szavai szerint itt csoportszobákat alakítanak ki, a hozzátartozó helyiségekkel. A későbbiekben elhangzott, egy fejlesztő szenzoros szoba ugyancsak elkészült. Mint rámutattak, már napokon belül kiderülhet, hogy mikor kezdi meg működését a kihelyezett tagozat Újvidéken – 2 bölcsődei és 2 óvodai csoport nyílhat meg.
A Vackor noszai kihelyezett tagozata tavaly nyílt meg.
A folytatásban az MNT a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház, a Zentai Magyar Kamaraszínház, a zentai Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központ és a zentai Történelmi Levéltár 2025. évi munka- és pénzügyi terveit vitatja meg, majd szavaz azok jóváhagyásáról. Oktatási témák szintén napirendre kerülnek – például kis létszámú magyar tannyelvű osztályok megnyitásának és iskolaprogramoknak a véleményezése. A Magyar Szó megbízott főszerkesztőjének, valamint a Hét Nap Lapkiadó Kft. megbízott igazgatójának és a hetilap megbízott főszerkesztőjének a kinevezése ugyancsak napirenden szerepel. Az MNT 14. rendes ülését 119 napirendi ponttal hívták össze.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele