A százéves hagyomány fenntartása egyértelműen bizonyítja, hogy a légi forgalom milyen jelentős Szerbia számára – mondta Goran Vesić építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter tegnap Versecen, ahol a Pilóta Akadémia fennállásának százéves évfordulójáról emlékeztek meg. A jubileum alkalmából szervezett légi bemutatón a miniszter emlékeztetett arra is, hogy Szerbia előbb kezdett el repülőket gyártani, mint autókat. Az első gépeket ugyanis már az első és második világháború közötti időszakban összeszerelték területeinken. I. Sándor jugoszláv király (Aleksandar Karađorđević) pedig az első európai uralkodó volt, aki a huszadik század elején repülővel utazott. A régió első repülését is területeinken jelentette be Aurel Vlajku: a pilóta-mérnök 1912-ben a Verseci-hegyről indult első útjára a saját készítésű repülőkonstrukcióján – tekintett vissza a száz évvel ezelőtti eseményekre Vesić. Hozzátette: „számunkra fontos, hogy a fejlődés korszakában, amikor a legkorszerűbb repülőkbe fektetünk, amikor sikereket érünk el a légi forgalomban, akkor e téren a kornak megfelelő képzést is nyújthassuk: folytatnunk kell tehát azt a hagyományt, amely Versecet és a Pilóta Akadémiát világszerte elismertté teszi”.
A miniszter a beszédében kiemelte, hogy a Szerbiai Légitársaság augusztus 31-éig az idén hárommillió utast szállított, ami a forgalom nyolcszázalékos növekedését jelenti az előző év azonos időszakához képest. Ugyanezeket az időszakokat elemezve elmondta, hogy a Nikola Tesla repülőtéren az idén kilenc százalékkal többen fordultak meg mint az elmúlt év első nyolc hónapjában, azaz idén 5.564.369 utast jegyeztek felszállni a belgrádi kifutópályákról. A felmérések szerint az év végéig több mint nyolcmilliós utasforgalmat jegyez majd a fővárosi reptér, ami a jövőben előreláthatólag évi 15 millió utast is jelenthet – vázolta az előrelátásokat a miniszter.
Fontosnak tartotta elmondani azt is, hogy az állami tulajdonban levő Air Serbia „már most megközelíti azokat a sikereket, amelyeket az egykori Jugoszlávia JAT légitársasága jegyzett, amelyet a létezése ideje alatt Európa egyik legjobb légitársaságaként tartottak számon”. A miniszter szerint az elért sikerek igazolják Aleksandar Vučić államelnök és a szerb kormány azon döntését, mi szerint bezárták a rosszul üzletelő JAT Airways vállalatot, és helyette az arab Etihad Airways nemzeti légitársasággal együttműködve megnyitották az Air Serbia vállalatot. A nemzeti légitársaságunk a leggyorsabban fejlődő regionális vállalat Európa ezen területein – mondta Vesić.
Kiemelte, hogy a Pilóta Akadémia verseci kiképző központja 70 éven át a JAT tulajdonában volt, és ez alatt az idő alatt kétezer pilóta szerzett itt tudást és jogot a repüléshez. A tárcavezető kiemelte annak a szerződésnek a jelentőségét is, amelyet az Air Serbiával írtak alá tíz pilóta iskoláztatásáról. Ehhez kapcsolódóan hangsúlyozta annak az Erbas A320 típusú szimulátor beszerzésének a jelentőségét, amellyel a Pilóta Akadémia azon kiképző központja gazdagodott, amely a belgrádi Dorćol városrészben helyezkedik el. Az akadémia egy évszázados fennállásának ünnepén bejelentette, hogy az intézmény verseci központjába az elkövetkező időszakban 50 millió eurót fektetnek be annak érdekében, hogy tovább fejlesszék a pilótaképzést. „Ekkora befektetést csak a gazdaságilag erős országok engedhetnek meg maguknak: fontos, hogy a jövőben folytassuk azt a politikát, amely külföldi befektetőket vonz a területeinkre, hisz ezzel olyan erős gazdaságot alapozunk meg, amely az infrastrukturális beruházások mellett jelentős összegeket tud fordítani az oktatásra is” – fejezte ki álláspontját a Pilóta Akadémia százéves évfordulója alkalmából megrendezett ünnepélyen az építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter.
Nyitókép: Goran Vesić: Szerbia előbb kezdett el repülőket gyártani, mint autókat (Fotó: Beta)