2024. december 5., csütörtök

A nemzetközi közösség kettős mércéiről

Aleksandar Vučić az ellentétek áthidalását sürgette New Yorkban

Az ENSZ Közgyűlés 79. ülésszakának magas szintű hetén vesz részt Aleksandar Vučić köztársasági elnök, aki közép-európai idő szerint kedden este szólalt fel a plenáris ülésen. Felszólalásában a béke megteremtését sürgette, rámutatva, hogy Szerbia az aktuális kihívások ellenére is következetesen védelmezi a nemzetközi közjog és az ENSZ Alapokmányának alapelveit. Vučić sajnálattal állapította meg, hogy jelenleg talán még összetettebb a helyzet a világon, mint egy évvel ezelőtt, habár elméletileg az ENSZ minden tagállama a békéért, a fejlődésért és a növekedésért száll síkra. A folytatásban ehhez kapcsolódóan John F. Kennedyt idézte: „Az emberiségnek véget kell vetnie a háborúnak, különben a háború vet véget az emberiségnek.” Az emberiség napjainkban az emberiesség helyett inkább a technológiára támaszkodik – jegyezte meg Aleksandar Vučić.

– Az idén ismét a tragikus fegyveres összecsapásokról és a számtalan ember életét követelő pusztításokról beszélünk. A Szerb Köztársaság együtt érez minden érintettel, és átérzi fájdalmukat. Megbocsáthatatlan, hogy a XXI. században összecsapások gyermekáldozatainak a számáról vagyunk kénytelenek beszélni. Szinte felfoghatatlan, de a győzelem iránti vágy eredményeképpen a világ nukleáris katasztrófa és nukleáris Holokauszt szélére sodródott, azaz megérkezett a szakadék széléhez. Olyan világban élünk, amiben senki nem hallgat meg senkit, csak saját érveit és saját igazságát szajkózza, míg a más álláspontot képviselőknek el kell tűnniük, hiszen veszélyeztetik az univerzális, igazságként kikiáltott hazugságot. Beszélgetnünk kell egymással, akkor is, ha eltér a véleményünk. Vissza kell állítanunk az ENSZ lerombolt hitelességét és tekintélyét. Szakítani kell a kettős mércék gyakorlatával. Vissza kell állítani a nemzetközi közjog iránti hitet. És vissza kell hozni a békébe vetett vitet. Legalább ennyivel tartozunk minden ártatlan áldozatnak, és a jövő generációjának – fogalmazott Vučić.

Beszédének folytatásában az államelnök a történelem során Szerbiát, és korábban Jugoszláviát, valamint a keleti blokkot ért igazságtalanságokat idézte fel. „A nyugati-kapitalista termelés dominanciája, valamint tudományos-technológiai felsőbbrendűsége a harmadik ipari forradalom során a történelem végére juttatta az emberiséget, kizárólagos uralomhoz segítve a nyugati ideológiát, illetve kirekesztve az egyensúlyt és a politikai multilateralizmust. Akármennyi jó dolgot is hoztak a Nyugaton elfogadott eszmék a világnak, éppen az egyensúly hiánya és az egyszólamúság okozta a Szovjetunió és Jugoszlávia összeomlását” – hangsúlyozta.

– Miért beszélek minderről? Azért, mert ma többen is úgy fogalmaztak, hogy az Ukrajna megtámadásához hasonló, a nemzetközi közjogot sértő agresszió példa nélküli a második világháború óta, amivel Pandóra szelencéjét nyitották ki. Ez szemenszedett hazugság. Szerbia fenntartások nélkül támogatja Ukrajna területi integritását, ugyanakkor az ENSZ Alapokmányának tiszteletben tartását sürgetőket kérdezném, hogy miért nem tartja senki tiszteletben az ENSZ 1244-es, Szerbia területi integritására vonatkozó határozatát?! 1999-ben, ugyanitt az ENSZ-ben megpróbáltak határozni Szerbia megtámadásáról, majd amikor nem alakult ki konszenzus, mégis megtámadták országunkat. Akkor senkit nem érdekelt az ENSZ Alapokmánya vagy a határozatok és a nemzetközi közjog. Nem állítom, hogy abban a történetben Szerbiát nem terheli semmilyen felelősség, mindazonáltal egy kis ország sorsáról a nagyhatalmak döntöttek, semmibe véve a nemzetközi közjog alapelveit – taglalta Vučić, majd a továbbiakban a nemzetközi közösségnek a Koszovó tekintetében jellemző kettős mércéiről, továbbá a vonatkozó jogszabályok be nem tartásáról és a Koszovóban élő szerbek nehéz helyzetéről beszélt.

Felszólalását megelőzően a formális események margóján Aleksandar Vučić a világ több országának vezetőjével is találkozott, a hét hátralevő részében folytatja az egyeztetéseket New Yorkban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta