A cikkhez fotógaléria kapcsolódik, amely itt érhető el.
A város Októberi Díját az idén a közhasznú tevékenységben három kiemelkedő egyén és intézmény kapta, az Ison inkluzív vegyes kórus, Mirjana Grdinić, a szerb nyelv és irodalom oktatási módszertanának szakértője, valamint Sanja Lalović szerbnyelv- és irodalomtanár. Novemberi Oklevéllel az idén fennállásának nyolcvanadik évfordulóját ünneplő Magyar Szót, valamint a Testnevelési és Sporttudományi Kart tüntetik ki. Milan Đurić polgármester és Dina Vučinić, a városi képviselő-testület elnöke a városháza dísztermében alkalmi ünnepségen vendégül látta a kitüntetetteket, ennek keretében átadták a rangos elismeréseket.
A városi képviselő-testület múlt heti díszülésén fogadták el az idei kitüntetéseinek várományosairól szóló döntést, a javaslattételhez mellékelt megindoklásban az állt, hogy az idén 80. születésnapját ünneplő Magyar Szó, a vajdasági magyarok talán legkiemelkedőbb intézménye, egyedüli, magyar nyelven megjelenő, vajdasági napilapja, amiből kifolyólag megkérdőjelezhetetlen oszlopa a vajdasági magyar kultúrának, identitásunk megőrzésének. A Magyar Szót az Európa Kollégium, valamint a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ kollektívái javasolták a rangos elismerésre.
A Novemberi Oklevél olyan személyek, egyesületek vagy munkaközösségek tulajdonába kerül, akik/amelyek a város szabad szellemiségének fejlesztéséért, a demokratikus hagyományok ápolásáért tettek sokat. Hősöknek, azaz olyan személyeknek is odaítélhető, akik rendkívüli helyzetekben kimagasló bátorsággal, esetleg saját éltük kockáztatásával megmentettek másokat, odaadó, önzetlen magatartásról tettek tanúbizonyságot. Az Októberi Díjat október 23-a, a város 1944-es felszabadulásának alkalmából ítélik oda azoknak, akik a legtöbbet tették Újvidék politikai, gazdasági és kulturális fellendítéséért. Olyan személyek vagy szervezetek kaphatják, akik/amelyek Újvidék területén tevékenykednek, vagy olyanok, amelyek Újvidék területén vannak bejegyezve. Kivételes esetekben olyan, helybeli tanulónak, egyetemistának, egyénnek vagy csoportnak is adható, aki/amely kiemelkedő teljesítményt nyújtott a tudomány vagy a művészet terén.
A szerdai ünnepségen – amelyen jelen voltak az önkormányzat, a tartományi kormány magas rangú tisztségviselői, a rendőrség, katonaság és a város művelődési és tudományos élet képviselői is – Milan Đurić polgármester a szabadság fogalmáról beszélt. Arról, hogy elméletben mindannyian tudjuk, hogy e nélkül nincs élet, se alkotótevékenység, se előrehaladás. Beszélt arról, hogy Újvidék a múltban miként vált a régió adminisztrációs központjává, és hogy lakosságának száma hogyan duzzadt a korábbi duplájára. Arról is említést tett, hogy a második világháború idején tizenkét újvidéki polgár közül egy odaveszett.
– Áldozatuk figyelmeztetésként szolgáljon mindannyiunknak, ne tévesszük szem elől azt, hogy a szabadság nem alapállapot, hanem egy olyan érték, amelyet őriznünk kell legértékesebb kincsünkként – üzeni Milan Đurić.
Ígéri, hogy önkormányztaként a jövőben is építeni fogják a várost, korszerű, gazdasági központtá alakítják, olyan, zöld, biztonságos és okos hellyé, amelyben az innovációk és a progresszív ötletek nyomán folyik az élet. Emlékeztetett arra, hogy hamarosan, egy időben három híd fog épülni párhuzamosan Újvidéken, és hogy a világon is ritka az olyan nagyváros, amelyik hasonló infrastrukturális projektegyüttessel büszkélkedhet.
A kitüntetett Magyar Szót méltatva a polgármester elmondta, hogy ámulatot és elismerést parancsol az a sok évtizedes odaadó munka, amelyet a lap köré tömörülők fejtettek ki az írott magyar szó és polgártársaink művelődési életének előremozdítása érdekében.
– Nyolcvan évvel ezelőtt egy havas téli napon négy szerkesztő nyitott vasúti vagonban elindult Szabadkáról Újvidékre, hogy létrehozza a jugoszláviai magyarság napilapját. Ezzel eldőlt, hogy Újvidéket választotta a magyarság a régió tájékoztatási központjává. Nyomda és kiadóház is épült, újabb újságok készültek, színesebbé vált az élet. A Magyar Szó azóta is, tehát már 80 éve hozzájárul a régió nyelvi és kulturális gazdagodásához, sőt, műszaki fejlesztéseknek és tartalmának köszönhetően már régen kinőtte magát, szülőhazájának határain túlra, világhírnévre tett szert – emlékeztett Varjú Márta főszerkesztő, és megköszönte Újvidéknek az elismerést, azt, hogy méltányolta munkát és az igyekezetet. Kijelentette, hogy a jövőben is teljes erőnkkel arra fogunk törekedni, hogy gazdagabbá tegyük a közösség életét.
Nyitókép: Dina Vučinić, a városi képviselő-testület elnöke, Varjú Márta főszerkesztő, Milan Đurić polgármester és Erdődi Edvina, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. igazgatója (Fotó: Ótos András felvétele)