2024. november 4., hétfő

Fájdalom és düh

Háromnapos gyász Vajdaságban – Folyamatban van a felelősök kivizsgálása az újvidéki vasútállomás védőtetőjének beomlása ügyében

– Lenne mit mondanom, nem is kevés, de nem most: jelenleg gyászoljuk az áldozatokat, együtt érzünk a családjaikkal – mondta az az újvidéki férfi a Magyar Szónak, aki egy gyertyával rótta le tiszteletét az újvidéki vasútállomással szembeni útpadkán összegyűlt tömegben. Mario Šarić is döbbenten figyelte a szombat délutánra eltakarított romok helyét, ahol egy nappal korábban szörnyű tragédia történt: pénteken dél körül több száz utas szeme láttára omlott össze a nemrégiben felújított állomás bejárata feletti védőtető. A várakozók közül 14-en életüket vesztették: a helyszínre érkező több mint 80 mentősnek 3 túlélőt sikerült kiemelni a romokból, akiknek életéért továbbra is küzdenek az orvosok a Vajdasági Klinikai Központ sürgősségi osztályán.

Pénteken országszerte gyásznapot hirdettek, Újvidéken és Vajdaságban viszont három napos gyásszal emlékeznek meg az áldozatokról. A lakosok már a tragédia délutánján gyertyát és virágot helyeztek el a vasútállomással szembeni útpadkán, de a kegyelet jelképeivel pénteken este Újvidék főterén is kifejezték együttérzésüket az tragédia érintettjeivel. Szombat este több százan rótták le tiszteletüket a pályaudvarnál, de a belgrádi, niši, kragujevaci és tuzlai polgárok is megemlékezést tartottak. Szerbia és a régió, valamint az EU és más országok tisztségviselői részvétüket fejezték ki az elhunytak családjainak.

AKIKÉRT AZ IMÁK SZÓLNAK

– Három nappal ezelőtt háromszor sétáltam el a védőtető alatt: eszembe se jutott, hogy ilyen megtörténhet. Ma is hitetlenül állok itt… Gyászolok. Közben pedig nem tudom kiverni a fejemből a gondolatot, hogy végső ideje, hogy mindannyian felelősséget vállaljunk, és kiálljunk magunkért, szeretteinkért – adott hangot érzéseinek Marko Marković a felkérésünkre. A kragujevaci születésű férfi 23 éve él Újvidéken: az állomás élete meghatározó pontja volt, és saját halottjaiként gyászolja az áldozatokat – mondta.

A védőtető romjai alól kiemelt áldozatokat szombat estig azonosították az illetékes szervek. Köztük volt három gyerek is: ketten közülük a nagyapjuk kíséretében tartózkodtak a baleset helyszínén abban a pillanatban, amikor megengedtek a tetőszerkezet tartórúdjai, és a méretes betontömbök a várakozó utasokra zuhantak. A tragédiában egy 58, egy 56, egy 35 és 20 egy húsz éves nő vesztette életét, de egy 16, egy 10 és 6 éves lány is áldozatul esett. Az ügyészség egy 77, egy 69, egy 53 és egy 45 éves férfit is azonosított, de részvétet nyilvánított egy 27, egy 20 és egy 17 éves ifjú családjának is.

Három fiatal életéért pedig továbbra is küzdenek a Vajdasági Klinikai Központ orvosai. A 18 éves C. V., a 24 éves M. T. és a 23 éves R. A. állapota vasárnap délutánra sem stabilizálódott – tudtuk meg Siniša Kneževićtől, a klinikai központ sajtófelelősétől. Kérdésünkre megerősítette Ivica Dačić belügyminiszter korábbi tájékoztatását, miszerint a 2006-ban született fiatal férfinak amputálták mindkét lábfejét, az egyik fiatal nőnek a lábait, míg a másiknak a karját amputálták a sürgősségi központban.

– A sérültekért is mondunk egy imát – mondta lapunknak Júlia Mitrović szabadkai születésű, újvidéki lakos, aki az emlékezés virágait is elhelyezte a vasútállomással szembeni útpadkán.

– Először döbbentet éreztem, most viszont hatalmas szomorúságot. Ugyanakkor még nagyobb dühöt, hiszen ennek nem kellett volna megtörténnie. Egyszer valaki azt mondta: mindannyian védőtetők vagyunk. Az összeomlás terhét tehát mindannyian viseljük. Remélem, hogy olyan értelemben is nyomot hagy a tragédia, hogy nem feledjük el, ami történt. És megteszünk mindent annak érdekében, hogy ez ne történhessen meg újra – mondta a nő, aki immár tíz éve él Újvidéken, de előtte rengeteget utazott az újvidéki állomásról.

NE ISMÉTLŐDJÖN MEG!

Az 1964-ben épült vasútállomást Farkas Imre építész tervezte. A szakma nagy tekintélyéről volt szó: a védőtető még az idő múlásával is kibírta volna a 9-es erősségű földrengést is – állítják a szakemberek, akiket azt követően keresett fel a sajtó, hogy az illetékes szervek cáfolták, hogy a 2021 októberétől zajló felújítások kiterjedtek volna a védőtetőre is. Ennek ellenkezőjéről tett vallomást Zoran Đajić geológusmérnök az N1 televíziónak: a szakember 2023 márciusáig dolgozott a felújítási terveken, amikor is épp a meglevő konstrukciók kivizsgálásának szorgalmazása miatt szakították meg a megbízatását. A védőtető rekonstrukcióját számos fotóval is alátámasztották a polgárok a közösségi oldalakon, ahol az államfő ígéretére is emlékeztettek. Aleksandar Vučić ugyanis a felújítások kezdetén „Európa legkorszerűbb állomását” ígérte az újvidékieknek.

Pénteken viszont a nyilvánossághoz intézett beszédében kérte az ügyészséget és a kormányt, hogy indítsanak eljárást, és szigorúan büntessék meg a tetőszerkezet összeomlásáért felelős személyeket. Szombaton a Magyar Szó is beszámolt arról, hogy a vasútállomás tetőszerkezetét tűzoltóautó kosarából kilépő személyek vizsgálják. Aznap 26 személyt hallgattak ki az újvidéki rendőrkapitányságon, köztük Goran Vesić építésügyi és közlekedési miniszter és Jelena Tanasković, a Szerbiai Vasutak Közműhálózat igazgatója is vallomást tettek – hozta nyilvánosságra Ivica Dačić belügyminiszter. A jelentések szerint vasárnap estig összesen 40 személyt hallgattak ki az illetékes szervek.

Közben Milan Đurić, Újvidék polgármestere is álláspontot foglalt, és kiemelte: egyezik az Építésügyi, Közlekedési és Infrastruktúraügyi Minisztérium jelentésével, miszerint a tetőszerkezet nem volt felújítás alatt. Az állampolgároknak pedig azt üzente, hogy bízzanak az állam és a rendszer működésében. Ugyanakkor bejelentette: az áldozatok és a sérültek családjai segítséget fognak kapni. Nem sokkal később a sajtó elérte Miloš Vučević kormányfőt is, Újvidék egykori polgármesterét is.

– Most a legfontosabb, hogy osztozzunk az áldozatok családjainak fájdalmában – mondta a kormányfő Shanghaiban. Hozzátette: a nyomozás az illetékes ügyészség és a rendőrség kezében van. Nem menekülhetünk a politikai felelősség elől – tette hozzá azzal a magyarázattal, hogy a kérdésről egyeztetnie kell az államfővel, de szerinte a döntés komoly politikai vita tárgya lesz.

Az újvidéki vasútállomást továbbra is zárlat alatt tartják. Annyit sikerült megtudniuk a területet védő rendőröktől, hogy az épületben senki sem tartózkodik, teljesen kiürítették. A közzétett információk szerint az egyébként Újvidékre érkező vonatokat a futaki és a péterváradi állomásokra irányítják. A vasútállomás melletti, városközi buszjáratokat fogadó állomás is nehezen megközelíthető a kihelyezett szalagkorlát miatt, de működik. Az utasok itt menetrendszerűen érkezhetnek Újvidékre, vagy szállhatnak fel az egyébként is itt megálló járatokra.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele