2025. január 3., péntek

Bepillantás a sajtó mindennapjaiba

Véget ért a Magyar Nemzeti Tanács újságírói mentorprogramja

December folyamán véget ért Magyar Nemzeti Tanács 2024 és 2029 közötti időszakra vonatkozó tájékoztatási és médiafejlesztési stratégiájának részeként megvalósuló újságírói mentorprogramja, amelyben 17 vajdasági fiatal vett részt. A program célja, hogy lehetőséget adjon a fiataloknak, hogy megismerkedjenek az újságírás alapjaival, és betekintést nyerhessenek a szakma mindennapi működésébe, legyen szó nyomtatott, rádiós vagy televíziós médiáról. A mentoráltak a Pannon RTV-ben, a Hét Napban, valamint a Magyar Szó újvidéki, zentai és szabadkai szerkesztőségeiben dolgozhattak, tapasztalt szerkesztők és újságírók irányításával. Az újságírói mentorprogramot Kabók Erika, az MNT tájékoztatásért felelős tagja és Tóth Ramóna, a hivatalos nyelv- és íráshasználatért felelős tagja vezeti. Kabók Erika lapunknak elmondta, hogy a mentorprogramhoz két fontos cél kapcsolódik.

– Az egyik a tudatos médiafogyasztóvá nevelés. Olyan fiatalokat szeretnénk megismertetni az újságírás alapjaival és a média különböző területeivel – legyen szó nyomtatott vagy elektronikus sajtóról –, akik a jövőben fenntarthatják a hagyományos médiumokat. A digitalizáció átalakította a médiateret és a médiafogyasztási szokásokat, ugyanakkor meg kell őriznünk a szerzett jogainkat. A vajdasági magyarság az egyetlen kisebbség Szerbiában, amelynek még napilapja van. Ennek fenntartása érdekében indítottuk el többek között a mentorprogramot is. A program másik fontos célja, hogy lehetőséget adjunk azoknak a fiataloknak, akik érdeklődnek az újságírás iránt, hogy betekintést nyerjenek a sajtóházak mindennapi működésébe. Minden szerkesztőség küzd az utánpótlás hiányával, ezért gondoltuk, hogy szervezünk egy háromnapos képzést. Ennek során a résztvevők megtapasztalhatják, hogyan készül egy televíziós riport, egy rádiós tudósítás, vagy mit jelent a nyomtatott sajtóban a hírek feldolgozása, fordítása és egy eseményről való tudósítás – mondta az MNT Végrehajtó Bizottságának tájékoztatásért felelős tagja.

Kabók Erika (Fotó: archívum)

Kabók Erika (Fotó: archívum)

A programra összesen 17 fiatal jelentkezett Vajdaság különböző településéről, például Temerinből, Noszáról és Tordáról is. A mentoráltak a Hét Napban és a Magyar Szóban megismerhették a nyomtatott, valamint az online újságírás alapjait, a szerkesztési, lektorálási és a tördelési munka folyamatait, a Pannon RTV keretében pedig lehetőség nyílt rádiós és televíziós újságírásra, valamint technikai utómunkálatokra is, például vágásra és riportok szerkesztésére is. 

– A mentorokat maguk a szerkesztőségek, illetve a főszerkesztők jelölték ki. Tapasztalt, elismert szakemberek vállalták a fiatalok képzését, akik sokat tanulhattak tőlük. Máris érkeznek a köszönőlevelek a résztvevőktől, akik arról számoltak be, hogy jól érezték magukat, és nagyon hálásak a lehetőségért. A képzés teljesen ingyenes volt, fedeztük az útiköltségeiket, és biztosítottuk a szakmai oktatást is. Úgy gondolom, hogy ez egy sikeres kezdeményezés volt az év végén, amely méltó lezárása az idei nyelvhasználati és tájékoztatási tevékenységeinknek – hangsúlyozta Kabók Erika.

Tóth Ramóna (Fotó: Molnár Edvárd)

Tóth Ramóna (Fotó: Molnár Edvárd)

Tóth Ramóna elmondta, Kabók Erikával úgy gondolták, a program különösen hasznos lehet a fiatalok számára, legyenek akár egyetemisták, akár friss diplomások vagy éppen munkanélküliek. 

– Az a célunk, hogy megszerettessük velük az újságírást, vagy ha már eleve érdekli őket ez a terület, akkor lehetőséget adjunk nekik, hogy még mélyebben beleláthassanak a szakmába. A mentorprogram révén a résztvevők megismerkedhetnek azzal, hogyan működik egy szerkesztőség, hogyan készülnek a hírek, és hogyan kell megírni egy rövid vagy hosszú tudósítást. Ezenkívül lehetőséget kínáltunk más területeken is, például a Pannon Televízióban voltak mentoráltjaink, akik vágástechnikát tanultak. Szerintem rendkívül fontos az utánpótlás kinevelése és az, hogy ezt idejében elkezdjük. Mint említettem, lehet, hogy valaki eredetileg nem is gondolkodott azon, hogy újságírással foglalkozzon, de a program során felkeltettük az érdeklődését. A fiatalok körében meghirdettük ezt a mentorprogramot, és előfordulhat, hogy ennek hatására új irányba fordulnak, pályát váltanak, vagy egyszerűen csak megszeretik az újságírást és annak varázsát. Az újságírás nemcsak tudást ad, hanem számtalan pozitív élményt és lehetőséget is az ember életében – emelte ki a hivatalos nyelv és íráshasználatért felelős bizottsági tag.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A tordai Kószó Alisza és Madarász Marianna Ótos Andrással, napilapunk fotóriporterével Újvidéken (Fotó: Diósi Árpád)