A magyar és román rendvédelmi vezetők találkoztak Románia schengeni övezethez való csatlakozásának alkalmából a csanádpalotai autópálya határátkelőhelyen, ahol éjfélkor közösen nyitották meg a sorompót – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság szerdán a police.hu-n.
Balogh János rendőr altábornagy, az Országos Rendőr-főkapitányság vezetője és Cornel-Laurian Stoica főfelügyelő, a Román Határrendőr Főfelügyelőség vezetője jelképesen, közösen nyitották meg a Magyarország és Románia között húzódó államhatárt. Az ünnepségen a Magyar Rendőrség Zenekara megszólaltatta a két ország és az Európai Unió himnuszát.
A vezetők romániai idő szerint 2025. január 1-jén 0 órakor közösen nyitották fel a sorompót a csanádpalotai autópálya határátkelőhelyen.
Az ünnepségen Balogh János országos rendőrfőkapitány felemelő, történelmi pillanatnak nevezte, hogy a román–magyar határon megszűnik a határellenőrzés. Úgy fogalmazott, „régóta és nagyon vártuk ezt a percet”.
Az altábornagy emlékeztetett rá, Magyarország már az első soros elnöksége időszakában komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy Románia a schengeni térség tagja legyen. Ez akkor nem sikerült, de Magyarország nem adta fel, ahogy a románok és a bolgárok sem.
A főkapitány hangsúlyozta, hosszú idő és kemény munka eredménye az, hogy ezt a rendkívüli eseményt ünnepelhetjük. Balogh János köszönetet mondott valamennyi román rendészeti szerv, így a határrendőrség, a rendőrség és a csendőrség munkájáért.
A magyar–román határszakasz további átkelőhelyein hasonló ünnepség keretében volt a határnyitás.
„Románia schengeni övezethez való csatlakozása Magyarország számára fontos nemzeti elégtétel, hiszen a most megszűnő határellenőrzés magyarok millióit választotta el egymástól, de amit most tettünk, azt román barátainkért is tettük” – mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára a Pocsaj és Biharkeresztes közötti határátkelő szimbolikus megnyitásán.
A Románia schengeni övezethez való csatlakozásának alkalmából megtartott kedd éjszakai ünnepségen az államtitkár emlékeztetett: sokan élnek még közöttünk olyanok, akik emlékeznek arra az időre, amikor nem választotta ketté szigorúan őrzött államhatár azokat a településeket, melyek között ma itt állunk. Ez az átmeneti állapot nem tartott sokáig, és 80 évvel ezelőtt vége is szakadt. A legtöbben joggal gondolhatták, hogy örökre.
Hangsúlyozta, hogy a román–magyar határ egész Európa egyik legzártabb államhatára volt, mindkét ország szocialista blokkhoz való tartozása ellenére. Hányan, főleg erdélyi magyarok, fizettek az életükkel még a nyolcvanas évek második felében is azért, mert megkockáztatták a menekülést Ceausescu börtönállamából. Ki gondolhatta volna azokban a vészterhes időkben, hogy lesz még szabad világ, nemhogy szabad határátlépés? – fogalmazott.
Mint mondta: most fordult a történelem kereke, és visszaadott valamit abból, amit korábban elvett. A magyar–román határvidékek együttes fejlődésének lehetőségét, a természetes gazdasági, társadalmi, közlekedési kapcsolódások megerősödését, és legfőképpen a szabad mozgás ajándékát.
Elsősorban is azoknak, akik leginkább megszenvedték ennek a határnak a létezését, annak a több százezer embernek, aki a határ két oldalán él – tette hozzá.
Pontosan tudjuk, mennyi könny és fájdalom, egyéni és közösségi sorstragédia, elvesztett lehetőség kötődik ennek a határnak sok évtizeden keresztüli átjárhatatlanságához – hangsúlyozta. Ismerjük egész országrésznyi területek gazdasági elsorvadásának történetét, főleg a nagyvárosi kapcsolataitól megfosztott magyarországi oldalon – tette hozzá.
De ma történik valami, ami felvillantja egy sikeres jövő reményét a nehézségek időszaka után. Ma éjszaka nemcsak Románia csatlakozását a schengeni övezethez ünnepeljük, hanem azt is, hogy a meglévő 12, Magyarországot Romániával összekötő útkapcsolat mellé tíz új útkapcsolat is forgalomba lép. Ezzel az átkelők átlag távolságát a jelenlegi 37 kilométerről 20 kilométerre csökkentve – ismertette az államtitkár.
Ahogy mondta, ez kétszeresen is fényes nap, fényes éjszaka a mai a magyar–román kapcsolatok történetében. Közös történelmünk árnyai hosszúak, bizony nagyot kell ugranunk, hogy kikerüljünk alóluk. Közölte, hogy ezt a pillanatot egy ilyen közös ugrásnak látja. „Nem fogunk a múlttal kapcsolatban mindig, mindenben egyetérteni, talán nem is kell, de azt szeretném itt is most leszögezni, hogy mi magyarok messzemenően érdekeltek vagyunk a lehető legszorosabb és legvirágzóbb kapcsolatokban önökkel, ahogyan ezt a Románia schengeni csatlakozásáért tett erőfeszítéseink bizonyítják” – mondta Magyar Levente.
Nyitókép: A Magyarország és Románia között húzódó államhatár jelképes megnyitása. Magyar Levente középen (Fotó: MTI)