Az Adria kőolajvezeték horvátországi szakaszát üzemeltető Janaf vállalat elveszítené bevételeinek jó részét és költségei is emelkednének, ha ellehetetlenülne a Szerbiai Kőolajipari Vállalattal (NIS) kötött olajszállítási megállapodása – mondta Ante Šušnjar horvát gazdasági miniszter szerdán.
A megállapodást az veszélyezteti, hogy az Egyesült Államok január 10-én bejelentette, hogy büntetőintézkedéseket vezet be a többségi orosz tulajdonban lévő szerb vállalat ellen. Szerbia 45 napot kapott arra, hogy eltávolítsa az orosz tőkét a NIS-ből, majd február 27-én Washington további 30 napos haladékot adott Belgrádnak.
A belgrádi tőzsde február 26-án közölte, hogy az orosz Gazpromnyefty a részesedéséből mintegy 5 százalékot átruházott a Gazpromra. Korábban a szerb nemzeti olajtársaság 50 százaléka volt az orosz Gazpromnyeftyé, 6,15 százaléka a Gazpromé, 29,87 százaléka pedig a szerb államé, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak. Így a Gazpromnyefty részesedése 44,85 százalékra csökkent, míg a Gazpromé 11,30 százalékra nőtt.
A rendelkezésre álló információk szerint Washington a Gazpromnyefty 50 százalékos tulajdonrészét kifogásolja csak, mert erre a cégre vonatkoznak az amerikai szankciók. A közzétett adatokból nem egyértelmű, hogy az amerikai vezetés megelégszik-e a Gazpromnyefty tulajdonrészének 50 százalék alá csökkenésével, vagy a vállalatnak teljesen ki kell vonulnia a NIS-ből.
A NIS a Janaf vállalat legnagyobb partnere, 10 millió tonna kőolaj szállítására kötöttek szerződést 2024. január 1-től 2026. december 31-ig.
Šušnjar szerint egyelőre nem lehet tudni, milyen döntés fog születni.
A miniszter az elmúlt egy hónapban többször is jelezte: ha szerb részről lenne rá hajlandóság, a Janaf kivásárolná az orosz részesedést a NIS-ből. „A Janaf nem akar domináns partnerré válni, számára a kiskereskedelmi piac nem fontos" – fogalmazott.
Kiemelte: Horvátország elsősorban a Janaf érdekeinek védelmében megkeresést küldött Szerbiának, azonban egyelőre nem érkezett válasz.
A zágrábi székhelyű, többségében állami tulajdonban lévő vállalat üzemelteti az 1974 és 1979 között megépült horvát olajvezetéket, amely hazai és külföldi felhasználók számára is lehetővé teszi a nyersolaj szállítását. Tevékenységének kisebbik részét az olaj és az olajszármazékok raktározása, valamint a folyékony rakomány átrakodása teszi ki.
A Janaf tagja a mediterrán olajipari csoportnak, a MOIG-nak (Mediterranean Oil Industry Group).

Nyitókép: Ante Šušnjar hangsúlyozta, Horvátország elsősorban a Janaf érdekeinek védelmében megkeresést küldött Szerbiának, azonban egyelőre nem érkezett válasz (Dávid Csilla felvétele)