A Transzparens Szerbia szervezet márciusban végzett kutatása szerint a polgárok már másként viszonyulnak a korrupció problémájához, mint az előző években – nyilatkozta Nemanja Nenadić, a szervezet képviselője az N1-nek.
– A korrupció először került az első helyre a társadalmi problémák rangsorában, mióta 25 évvel ezelőtt elkezdtük a korrupció érzékelésének vizsgálatát – mondta Nenadić.
Elmondása szerint a korrupció eddig mindig az első öt hely valamelyikén szerepelt, de most „meggyőző fölénnyel” lett az első. A megkérdezettek kétharmada a korrupciót nevezte meg legnagyobb problémaként.
Nenadić szerint az eredmény hátterében egyrészt a széleskörű tiltakozások, másrészt az állami szervek által irányított korrupcióellenes intézkedések állnak.
A kutatás során a polgárokat többek között arról is kérdezték, hogy elfogadható-e, ha a közbeszerzési szerződések titkosak maradnak, illetve ha a közpénzek felhasználásáról csak a befektetők vagy kivitelezők jóváhagyásával adnak tájékoztatást.
– Támogatást kaptunk arra az elképzelésre, hogy a szerződéseknek nyilvánosnak kell lenniük – a válaszok alapján a polgárok több mint háromnegyede támogatja ezt – hangsúlyozta Nenadić.
A polgárok által leggyakrabban említett korrupciós formák közé tartozik a pártalapú foglalkoztatás illetve az, amikor a magáncégek politikai ellenszolgáltatásokkal próbálják elkerülni az ellenőrzést vagy a büntetéseket.
A korrupció csökkenésében a megkérdezettek 28 százaléka bízik – közli a 021 hírportál.

Nyitókép: Pixabay