– Nehéz erről a napról bármit is mondani. Egykoron kevesebb ország ünnepelte ezt a napot a fasizmus miatt. Azonban a mi feladatunk, hogy ne hallgassuk el az igazat, ne engedjünk a hazugságoknak – mondta beszédében Aleksandar Vučić köztársasági elnök, amelyet a győzelem napja alkalmából tartott díszülésen a belgrádi Nemzeti Színházban.
Rámutatott arra is, hogy a történelem változása leginkább a mi régiónkban van jelen. Hozzátette, hogy Szerbia számára a győzelem napja nem csak a második világháborúnak a végét jelentette, hanem a szenvedés végét is.
– Hatalmas árat kellett fizetni a szerbeknek. Akik azt hiszik, hogy a szerbek belevágtak a Hitler elleni háborúba, akkor nem ismerik őket. A jövőben is nemet mondunk minden Hitlernek. A szerbek Jugoszlávia egész területén fegyvert fogtak – hangoztatta beszédében az államfő.
Hozzátette, hogy egy nemzet sem mondott ilyen hangosan nemet, mint ahogyan az Szerbia tette a 40-es években.
– Nem szabad, és nem is fogjuk elfelejteni. Ezzel elfelejtenénk a kragujevaci diákokat és Stojankin három fiát. Bárhol is éljenek a szerbek, hangosan mondanak nemet a fasizmusra – mondta.
Vučić büszke arra a tényre, hogy egy olyan generációt vezethet, aki szeretné megőrizni a békét, hogy nem hajtják le a fejüket, és nem állítanak valótlant csak azért, hogy az valakinek megfeleljen. Ahogyan fogalmazott bátran és méltósággal óvják a múltat, jelent és a jövőt.
– Sértegethetik a szerb népet, közülünk mindenkit, azonban mint elnök, nem fogom megengedni, hogy sértegessék az áldozatokat. Amikor azt mondják, hogy pimasz és szemtelen vagyok csak azért, mert belemondom valaki szemébe az igazságot, akkor arra azt válaszolom, hogy még pimaszabb és szemtelenebb leszek, hiszen megaláztad Szerbiát olyannyira, hogy nem volt hova tovább menni. Felébredt a szerb szabadság szelleme, egy meggyilkolt, de soha le nem győzött nép szelleme, és ezt soha nem fogják tudni összetörni – hangoztatta.
Kiemelte még, hogy Szerbia rohamosan fejlődik a szomszédjaihoz viszonyítva, és mindenkinek segít, akinek szüksége van rá.
– Számunkra május 9-e a győzelem, a szimbólum, a remény napja, és annak, amikor a jó győzedelmeskedett a rossz felett. Az élet győzelme a halál felett, és az áldozatok győzelme a hóhér felett – zárta beszédét az elnök.