Ana Brnabić kormányfő és Siniša Mali pénzügyminiszter tegnap hivatalosan is bemutatta a lakosságnak és a gazdaságnak szánt új segélycsomagot, melyet az államfő már egy hónappal ezelőtt kilátásba helyezett, és amely, akárcsak a tavalyiak, a munkahelyek megőrzésére és a járvány miatti válság enyhítésére irányul. A pénzügyminiszter közölte: a mostani, harmadik csomag 249,4 milliárd dinár értékű, és a tavalyi kettővel együtt a gazdaság és a lakosság megsegítésére fordított összeg eléri a 953 milliárd dinárt.
A legújabb intézkedések értelmében a mikro-, kis- és közepes vállalatok három hónapon át fél-fél minimálbért kapnak foglalkoztatottanként, tehát egy-egy alkalmazott után összesen mintegy 48 000 dinárt utalnak át nekik. A kifizetés április 8-án kezdődik (a márciusi bérekre), majd májusban és júniusban folytatódik. Az államvezetés hetekig latolgatta, hogy kiutaljon-e ilyen segélyt az 500 embernél többet foglalkoztató nagyvállalatoknak is, végül Aleksandar Vučić államelnök javaslatára úgy döntött, hogy ezeket is megsegíti.
Külön szektortámogatásban részesülnek a turisztikai munkások, idegenforgalmi ügynökségek, a szállodák üzemeltetői és az idegenvezetők: a háromszor fél minimálbéren kívül júliusban még egy egész minimálbérre számíthatnak, vagyis egy-egy foglalkoztatottra egybevéve körülbelül 80 000 dinárt kapnak. A pénzügyminiszter korábban hangoztatta, hogy erről is az államfő kifejezett kérésére döntöttek, mivel közösen úgy ítélték meg, hogy a járványhelyzet a turizmust sújtotta a legnagyobb mértékben.
Úgyszintén szektortámogatásra számíthatnak az utasszállító cégek, melyek 6 hónapon keresztül 600 eurót kapnak minden autóbuszra. Az új gazdaságélénkítő csomagban a kormány ennek a szektornak több mint 2,6 milliárd dinárt szánt. Mali tegnap közölte: minden vállalatra érvényes, hogy csak akkor juthat támogatáshoz, ha az utolsó kifizetéstől számított 3 hónapon belül nem bocsát el munkásokat. Osztalékot nem fizethetnek ki.
A kormányzat úgy döntött továbbá, hogy 500 millió euróval kibővíti a tavaly sikeresnek bizonyult garanciaprogramot, és további 500 000 millió eurós bővítésről most folynak a tárgyalások a bankokkal. A vállalatok az eddiginél is könnyebben, kedvezőbb feltételekkel juthatnak kölcsönökhöz.
A lakosság közvetlen anyagi támogatásaként minden nagykorú polgárnak, aki erre igényt tart, kétszer 30 eurónak megfelelő dinárösszeget fizetnek ki, az első 30 májusban, a második novemberben érkezik. Jelentkezni – hasonlóan, mint tavaly, amikor a 100 eurót adták – április végétől lehet, és aki kéri az első 30 eurót, a másodikat is automatikusan megkapja, nem lesz szükség újbóli jelentkezésre. A nyugdíjasok ezenkívül szeptemberben még 50 eurót kapnak, tehát az állam összesen 110 euró értékű anyagi segítséget juttat nekik.
Ana Brnabić kormányfő a tegnapi sajtótájékoztatón azt mondta, hogy pénzügyi tekintetben a második világháború óta nem volt ilyen súlyos a helyzet, mint most. A járvány kitörése óta végig két fronton küzdött a kormány: az egészségügyin és a gazdaságin. A kormányfő szerint mindkettőn ,,fenomenális” eredményeket értek el. Ismételten elmondta, hogy tavaly a gazdaság teljesítménye mindössze 1 százalékkal esett vissza, az ipari termelés nagyobb volt, mint 2019-ben, a foglalkoztatás és a kivitel is nőtt, a bérek és a nyugdíjak emelkedtek, az átlagbér novemberben 518 euró volt. Közben az infláció stabil maradt, a közadósság pedig nem több, mint a bruttó hazai termék 56,8 százaléka. A miniszterelnök mindezeket az eredményeket ,,hihetetlennek” nevezte.
Nyitókép: Beograd, 11.02.2021. - Premijerka Ana Brnabic i ministar finansija Sinisa Mali predstavili su novi paket mera podrske privredi i gradjanima, danas u Palati Srbija u Beogradu. (BETAPHOTO/MILO