2024. szeptember 13., péntek

„Családi vállalkozásként mindent közösen csinálunk”

Bácsfeketehegyen átadtuk Harangozó Lajosnak a Magvető idei nyereményjátékának főnyereményét: „Meglepődtem, amikor felhívtak, mert nem tudtam, hogy a feleségem beküldte a nyereményszelvényeket!”

Immár tizenhatodik éve, hogy a Magyar Szó mezőgazdasági melléklete, a Magvető minden tavasszal gazdag nyereményjátékkal kedveskedik olvasóinak. Az idén a főnyeremény, az adai Satex jóvoltából, egy 161 ezer dinárt érő vetés-előkészítő, melyet Harangozó Lajos bácsfeketehegyi olvasó nyert meg. Az értékes ajándék átadására tegnap délelőtt került sor a Harangozó család gazdasági udvarában, Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője, Varga Attila, a Magvető szerkesztője, Ótos András fotóriporter, valamint Gulyás Szabolcs, az adai Satex tulajdonosának jelenlétében.

Egyébként az adai Satex Szerbiában elsőként kezdte gyártani a grubbert. Gyártási palettáját képezi a gazdák soraiban jól ismert félgerminátor is. Mindkét gép a redukált talajművelés fő eszköze, különösen az aszályos években. Ami még fontos: a cég termékeit hároméves futamidővel kamatmentes kölcsönre lehet megvásárolni.

Takaros családi ház, rendezett udvar, a főbejárattal szemben félig beásott pince. A pince bejárata felett fa tábla, belevésve: 2011. A pincében hordók meg jóravaló feketicsi bor. Ez a Harangozó család otthona: a szó szoros értelmében több lábon álló gazdaság. Lajos és felesége, Zsuzsanna már húsz éve jószágtakarmány eladására szakosított boltot vezet a faluban. Emellett szőlő- és gyümölcstermesztéssel foglalkoznak.

A borászatuk sajátságos családi vállalkozásként működik, a kisebb méretűek közé tartozik, évente 1500–2000 liter bort termel, amit otthonról értékesít. A gyümölcsöst is meg kell említeni, ahol kajszibarack, körte, kisebb területen pedig meggy van telepítve. A család szántóföldet saját szervezésében nem művel, mások szolgáltatását veszi hozzá igénybe.

– Szőlészetünk, borászatunk szüleink tudására, hagyományainkra épül, mi folytatjuk azt, amit tőlük tanultunk. Talán mindennél fontosabb az, hogy nagyobbrészt a régi növényvédelmi eljárásokat alkalmazzuk és arra törekszünk, hogy a vegyszeres kezelést minimálisra csökkentsük. Borászatunk, pincénk nincs bejegyeztetve, hisz technológust, önológust nem alkalmazunk, ezért a bort, pálinkát otthonról értékesítjük, és rendszerint az összes megtermelt mennyiséget el is tudjuk adni. A bácsfeketehegyi termőtalaj sajátságos összetételű, ismerni kell az itteni borokat. Smederevka, kékfrankos és cabernet souvignon szőlőfajtákat telepítettünk. Borainkkal több alkalommal vettünk részt a Kárpát-medencei borászok megmérettetésein, ahonnan rendszerint ezüst- vagy bronzéremmel tértünk haza. Hamarosan megérkezik a traktor is, s most, hogy megkaptuk a talaj-előkészítőt, elgondolkodhatunk azon is, hogy a szántóföld művelésével kibővítjük tevékenységünket – hallottuk Lajos gazdától.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

– Családi vállalkozásként mindent közösen csinálunk, férjemmel közösen működtetjük a jószágtápboltot is. Gyerekeinkre is számíthatunk, habár gyakran nincsenek itthon. Mindketten már munkába álltak. Boglárka Pécsett genetikai laboratóriumban dolgozik, Dorottya pedig a kishegyesi önkormányzatban, és amikor van pici idejük, hazajönnek, besegítenek a szőlősben a kacsozásba vagy a gyümölcsösben a barack- meg körteszedésbe, habár az idén kevés körte lesz, mert lefagyott.

– Rendszeresen olvassuk a Magyar Szót, főként a keddi, csütörtöki és vasárnapi számot. Amikor felhívtak bennünket, igazán nagy volt a meglepetés, a férjem nem tudta, hogy gyűjtöm a Magvető nyereményszelvényeit, melyeket a nevére küldtem el – mondta végezetül Zsuzsanna.

Nyitókép: A Harangozó család udvarában az értékes főnyeremény. Balról jobbra: Gulyás Szabolcs, Harangozó Zsuzsanna, Harangozó Lajos, Varjú Márta és Varga Attila (Ótos András felvétele)