2024. szeptember 3., kedd

A daytoni szerződés marad az alap

Jövőre megnyithatják a Rača–Bijeljina autópálya egyik szakaszát

A Szerbia és a boszniai Szerb Köztársaság közötti kapcsolatokról beszélgetett pénteken Aleksandar Vučić szerb államfő és Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársasági elnöke. A tárgyalást követő sajtótájékoztatón Vučić közölte, hogy vendége tájékoztatta az entitás helyzetével, valamint a daytoni szerződésből eredő kötelezettségekkel kapcsolatos álláspontjáról.

– Szerbia álláspontja az, hogy a daytoni szerződés az alapja Bosznia-Hercegovina és a boszniai Szerb Köztársaság zavartalan működésének. Szerbia mindig támogatni fogja Bosznia-Hercegovina három államalapító népének megállapodásait. Dodik elnök a nehézségekről is beszámolt. Hamarosan megtartják Szerbia és a boszniai Szerb Köztársaság kormányainak együttes ülését, ahol a tervek szerint elfogadják a határozatot a már korábban tervezett két emlékkomplexum kiépítéséről. Az egyiket Donja Gradinában, a másikat Belgrádban alakítanák ki. Ezek a jasenovaci szerb áldozatoknak állítanak majd emléket. Emellett arról is szó volt, hogy Szerbia még hathatósabban segítse a már jelenleg is támogatott helyi önkormányzatokat, valamint eddig nem támogatott önkormányzatoknak is eszközöket különítsen el, úgy a boszniai Szerb Köztársaságban, mint Bosznia-Hercegovinában – fogalmazott Vučić.

Milorad Dodik elmondása szerint a trebinjei repülőtér projektumáról, valamint a Rača–Bijeljina autópálya építési munkálatainak folytatásáról is beszélgettek. Dodik nem tartja kizártnak, hogy utóbbi egyik szakaszát már jövőre átadják rendeltetésének.

A Bosznia-Hercegovinában jellemző problémákról szólva, Dodik rendkívül súlyosnak nevezte azokat, mondván, folyamatosan igyekeznek lerombolni a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos, illetve a daytoni szerződésből eredő jogállását.

– Minden azzal tetőzött, hogy szerintük a vagyon kérdése is problematikussá vált, így azt nekik kell megoldaniuk. A vagyon kérdésének megoldására hivatkozva elrendelt zárlat miatt mi nem tudunk beruházni, illetve beruházókkal tárgyalni, valamint az eddigi koncessziók is megkérdőjeleződtek. Mi csak azt kérjük, hogy tartsák tiszteletben az alkotmányt és a daytoni szerződést, illetve a boszniai Szerb Köztársaság ezekből eredő jogait. Azzal védekezünk, hogy egyértelműsítjük, amennyiben a vagyonnal kapcsolatos helyzet, illetve az egyéb dolgok nem alakulnak megfelelően, komolyan megfontoljuk a boszniai Szerb Köztársaság önállósodásának, azaz elszakadásának a lehetőségét – fejtette ki Dodik, majd megismételte, hogy Bosznia-Hercegovina NATO-tagságát határozottan elutasítják.

Dodik végül abbéli reményének adott hangot, hogy Szerbia a jövőben is szem előtt tartja a boszniai Szerb Köztársaság érdekeit. Mint kiderült, az együttes kormányülést Banjalukában tervezik megtartani.

Együttműködés mindenkivel

Az USA balkáni nagyköveteinek tiranai találkozójával kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva Vučić ekképpen fogalmazott: „Semmi különös nincs abban, hogy a nagykövetek találkoznak. Igyekeztem megőrizni hidegvéremet és nem reagálni James Rubin montenegrói nyilatkozatára, miszerint reményei szerint Podgorica nem Belgrádra és Moszkvára támaszkodik majd. Rubin emellett több alkalommal is úgy nyilatkozott, hogy a moszkvai félretájékoztatási kampány egyik központja Belgrád. Ez arra utal, hogy az amerikai vezetésben egyesek még mindig a kilencvenes évek módszereit alkalmaznák, ellenérzéseket ébresztve a szerb nemzet iránt. Szerbia a jövőben is baráti kapcsolatokat kíván fenntartani az USA-val, de nem engedi meg, hogy belekényszerítsék a Kína, vagy az Oroszország elleni hadjáratba.”

Nyitókép: A boszniai szerb entitás még nagyobb anyagi támogatást remél Belgrádtól – szűrhető le Dodik és Vučić tárgyalásaiból (Fotó: Beta)