A lítium kiaknázásának lehetőségeiről, a boszniai Szerb Köztársasághoz fűződő szerbiai álláspontokról és az uniós integráció kérdéseiről nyilatkozott a közszolgálati televízió vendégeként Miloš Vučević kormányfő. A lítium kapcsán kijelentette, meg kellene vitatni minden fejlesztést célzó projektet, így kiaknázásának lehetőségét is, mert egy olyan projektumot támogathat csak, amelynek célja a fenntartható fejlődés. Ennek a részét képezhetné a lítium is, mely kapcsán korábban a tüntetések nyomásának engedve olyan döntést hozott a kormány, hogy teljes mértékben leállít minden kinyeréssel kapcsolatos tevékenységet, hatályon kívül helyez minden szerződést. Vučevićnek most az a véleménye, hogy a szakmabelieknek kellene végleges álláspontra helyezkedniük az ügyben. Ha azt mondják nem, akkor a végleges válasznak nemlegesnek kell lennie. Mint fogalmazott, a környezetvédelem nem lehet alku tárgya, de ő maga azon az állásponton van, hogy lehet egyszerre kihasználni a természeti kincseket, s védeni a környezetet. Ő történelmi fontosságú lehetőséget lát a lítiumbányászatban.
AKI FEJLŐDÉSPÁRTI, AZ LÍTIUMPÁRTI?
– Nincs szerencsejáték. Olyan világos projektek nélkül, amelyek egyszerre jelzik, hogy lehetséges a természeti erőforrások felhasználása, valamint a környezet és mindenekelőtt az emberek védelme, emellett az emberek jobb megélhetésének a szavatolása is, a fenntartható fejlődés megvalósítása, nem megyünk bele semmilyen kivitelezésbe, ám, ha lehetséges, használjuk ki ezt a potenciált, geopolitikai értelemben is jelentős sanszot – fogalmazott a miniszterelnök.
Végezetül arra a világos kérdésre válaszolva, hogy melyik opcióhoz áll közelebb, a lítium kihasználásához vagy az ettől való eltekintéshez, a miniszterelnök azt mondta, mindig kiáll Szerbia fejlesztéséért, hogy kihasználja az ország a benne rejlő lehetőségeket, s hozzátette: „ne hagyjunk ki egy újabb lehetőséget”.
INFLÁCIÓKONTROLL ÉS IPARFEJLESZTÉS
Miloš Vučević szerint a gazdaság mindennek az alapja. Elmondta, hogy a január–áprilisi időszakban 2,9 százalékkal nőtt az ipari termelés, és a feldolgozóiparban, a bányászatban is volt növekedés, de az áramtermelésben némi visszaesés történt. Az infláció mérséklésével és az ipari termelés, mindenekelőtt a feldolgozási ágazat növekedésével megkapjuk azokat a makrogazdasági mutatókat, amelyek bizonyosságot adnak arról, hogy tovább tudjuk fejleszteni az országot – jegyezte meg.
AZ EU A BÉKE MIATT FONTOS
Az integráció kérdéséről szólva közölte, Szerbia stratégiai érdeke, hogy az Európai Unió tagja legyen. Az EU szerinte nem érzelmek, szeretet, empátia által alkotott közösség, hanem érdekeken alapuló szerveződés. Az Unió legnagyobb értéke nem a gazdaság, hanem a béke – húzta alá. Daytonnal kapcsolatban, a boszniai szerb kiválásról szóló megjegyzésekről kijelentette, az egyetlen helyes út a bosnyákok, szerbek és horvátok közötti párbeszéd, a kölcsönös tisztelet, megértés. A daytoni megállapodás 29 éven át tartja fenn a békét, s azt meg kell őrizni. Nem tudja elképzelni Boszniát a boszniai szerb entitás nélkül – mutatott rá.
Nyitókép: RTS/Screenshot