Szeptemberben indult az Interreg Duna Régió Program keretében megvalósuló TESLA projekt, amelyben a szabadkai Vajdasági Tehetségsegítő Tanács is részt vesz. A konzorciumban közreműködő hét szervezet közös missziója, hogy négy ország részvételével (Magyarország, Románia, Ausztria, Szerbia) egy tehetségközpontú oktatástámogató és fejlesztő projektet dolgozzanak ki. A projekt célja a korai iskolaelhagyás megelőzése a 15–19 évesek körében a partnerországokban, különös tekintettel a Duna Régióra.
E projekt keretében pénteken hibrid kerekasztal-beszélgetést tartottak A közoktatásból történő lemorzsolódás helyzetképe a 15–19 éves korosztály körében Szerbiában és a Duna Régió további országaiban címmel a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. A rendezvényen De Negri Ibolya, a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács elnöke és Bajor Péter, a MATEHETSZ ügyvezető elnöke, programvezetője üdvözölte a jelenlévőket.
Mint azt De Negi Ibolya elmondta, az egyéves projektben szeretnék feltérképezni, hogy melyek azok a tényezők, amelyek kihatnak arra, hogy a diákok elhagyják az oktatást, a tanulást, és arra keresik a megoldást, hogy milyen módszerekkel, illetve segítséggel lehetne csökkenteni a lemorzsolódás arányát.
– A projekt kapcsán tartottunk már egy hibrid kerekasztal-beszélgetést, amelyet Magyarország indított. Pénteken pedig Szabadkán került ugyanerre sor, ahova meghívtunk szakembereket, oktatási szakértőket. Van, aki személyes, mások online megjelenéssel tudtak részt venni a programon. Az egyéves projekt célja, hogy felméréseket, tanácskozásokat tartsunk, hogy elkészüljön egy iniciatív kimutatás, ugyanis ezt a programot szeretnénk a következő években tovább folytatni – emelte ki a VATT elnöke, aki hozzátette a kerekasztal célja a partnerországok, különösen kerekasztal-szervező országa, Szerbia, közoktatásban tapasztalható lemorzsolódás helyzetének és kezelésének az ismertetése a 15–19 éves korosztály vonatkozásában.
A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége, mint vezető partner, a Hálózat a Regionális Fejlődésért Alapítvánnyal, a Vajdasági Tehetségsegítő Tanáccsal, valamint további négy stratégiai partnerrel közösen azon dolgozik, hogy a célcsoportokat támogassa a képesítések megszervezésében, a munkaerőpiacra való sikeres integrációban, illetve az iskolai lemorzsolódás csökkentésében, a tehetségterületek és a gyengébb képességek együttes fejlesztésével.
Az esemény résztvevői: Gábrity Molnár Irén, ny. egyetemi tanár, kisebbségkutató, Szepesi Zoltán pszichológus és a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola igazgatója, Csikós Pajor Gizella matematikus és a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium nyugalmazott igazgatója voltak, online kapcsolódott továbbá Felix Hafner, a CONCORDIA Social Projects nemzetközi projektmenedzsere, valamint Monika Legnar projektmenedzser és tréner -PRIMERA- Centre for Continuous Professional Development of Teachers.
A kerekasztal-beszélgetés moderátora Sárcsevity Hajdú Bea szociálpolitikus volt.
Nyitókép: Dér Dianna felvétele