2024. november 24., vasárnap

Lítiumrestart

Ana Brnabić is újragondolná a leállított lítiumbányászati projektet – Az államvezetőség tagjai egybehangzó véleményeket fogalmaztak meg a napokban

A Jadar elnevezésű, lítium kihasználásával foglalkozó projekt nagy potenciált jelent Szerbia számára, ezért felelősségteljes és komoly parlamenti vitára lenne szükség, amelynek során figyelembe kellene venni az államérdekeket – fogalmazott tegnapi nyilatkozatában Ana Brnabić, a szerbiai parlament elnöke. Hangsúlyozta, hogy minden lehetőséget ki kell használni egy gazdagabb Szerbia megteremtése érdekében. Mint mondta, nem adhatunk fel kínálkozó lehetőségeket, melyeknek köszönhetően gyorsabb gazdasági növekedést és fejlődést érhetnénk el.

A házelnök kifejtette, a Rio Tinto elkészítette környezeti hatásvizsgálati tanulmányát, mely meglehetősen komoly dokumentumokat tartalmaz az ökológiai hatással kapcsolatban, ezeket pedig hazai és külföldi, szakmailag legkiválóbbnak minősülő professzorok, szakértők készítették el. Ana Brnabić a Happy kereskedelmi televíziónak adott interjújában a kérdés kapcsán úgy fogalmazott, az államvezetőség mindenképpen megvédi Szerbia érdekeit, mind gazdasági téren, mind a magasabb fizetések és nyugdíjak tekintetében, de a természeti kincsek terén is, melyek jólétet hozhatnak Szerbiának – konkrét esetben, a Jadar völgyében található lítium révén –, különösen Loznicának, Krupanjnak és a térségnek – mutatott rá a köztársasági képviselőház elnöke.

Szerinte jó, hogy az európai intézményeket is bevonták a tanulmány értékelésébe.

– Örülök, hogy a legfontosabb és legilletékesebbnek számító, környezetvédelemmel foglalkozó intézmények is bekapcsolódtak ennek a tanulmánynak a kidolgozásába, hogy megvizsgálják, megmondják, lehet-e a legjobb európai és világszabványoknak megfelelően eljárni ebben az esetben vagy sem – hangsúlyozta Ana Brnabić.

A FEJLŐDÉS ÚTJA

A parlament elnöke kijelentette, hogy a lítium az egészségesebb energiaszektor és a fenntartható termelési formák útját jelenti mindenütt, így itthon is. Hozzáfűzte, nagyon fontos, hogy a képviselőházban az álláspont kapcsán értekezzen egymással a hatalom és az ellenzék, mert a parlamentben nem lehetnek tabutémák.

– Nekünk, parlamenti képviselőknek, nem szabad homokba dugni a fejünket. Felelősségteljesen beszéljünk meg mindent, ami Szerbia polgárait érinti, tanúsítsunk tiszteletet irántuk, s a nap végén gondoljuk át, mit kell tennünk annak érdekében, hogy Szerbia folytathassa a haladás és a fejlődés útját – hangsúlyozta a házelnök a lítiumbányászatot érintő projekt kapcsán.

EGY (NEM) VÉGLEGES DÖNTÉS

A szerb kormány, melynek akkor Ana Brnabić volt a miniszterelnöke, 2022 januárjában, folyamatos tüntetéseket követően hatályon kívül helyezett minden, a Rio Tintóval megkötött korábbi dokumentumot. Érvénytelenítette a jadarit érc kitermelését felölelő területrendezési tervet, és ezzel voltaképpen semmissé vált minden dokumentum, ami a Rio Tinto vállalatra vonatkozott. Megállapodás az állam és a vállalat között nem is volt – emelte ki akkor Ana Brnabić, s hozzátette, nem alakul munkacsoport sem, ami a jadarit érc bányászatát felügyelte volna, minden lehetséges együttműködést megszakítottak az angol–ausztrál vállalattal. A szóban forgó év végén szintén kormányfőként azt is közölte, nem lát lehetőséget arra, hogy újra életre keltsék a Jadar projektjét, amit, mint mondta, sajnál, mivel úgy gondolja, hogy ez egy történelmi lehetőség volt Szerbia fejlődése szempontjából.

LÍTIUM ÉS ÖKOLÓGIA EGYSZERRE

Az idén a Szerb Haladó Párt tisztségviselői egyre gyakrabban kezdték ismét emlegetni a lítiumbányászat lehetőségét, azt, hogy mekkora kár lenne, ha Szerbia végül tényleg nem élne a kínálkozó kiváló lehetőséggel. Márciusban maga Ana Brnabić is kijelentette, immár parlamenti elnökként, hogy mindig is úgy gondolta, a lítiumlelőhelyek kiaknázása jót tenne Szerbiának. Egy valjevói óvodában tett látogatása során úgy nyilatkozott az újságíróknak, elképzelni sem tudjuk, mennyi pénzünk maradt volna a lítiumnak köszönhetően – ez olyan, mint Norvégia esete a kőolaj felfedezése előtt és után. Hozzátette, hogy a lítiumbányászattal kapcsolatban párbeszédet kell folytatni, és reméli, hogy a polgárok többsége támogatni fogja azt egy szélesebb körű vita során.

Mindössze néhány nappal ezelőtt Miloš Vučević kormányfő is közölte, meg kellene vitatni minden fejlesztést célzó projektet, így a lítium kiaknázásának lehetőségét is, a szakmabelieknek kellene végleges álláspontra helyezkedniük az ügyben. Mint fogalmazott, a környezetvédelem nem lehet alku tárgya, de ő maga azon az állásponton van, hogy egyszerre ki lehet használni a természeti kincseket, és védeni a környezetet is. Ő történelmi fontosságú lehetőséget lát a lítiumbányászatban.

Aleksandar Vučić államfő arra készül, hogy zöld utat adjon a Rio Tinto vállalatnak, amely Európa legnagyobb lítiumbányáját tervezi megnyitni Szerbiában – közölte vasárnap a Financial Times. Vučić a Financial Timesnak azt mondta, úgy tűnik, hogy a Rio Tinto és az Európai Unió új garanciái képesek lesznek arra, hogy megfelelő választ adjanak a szerbiai polgárokban megfogalmazódott, a lítiumkitermelést, és a környezeti előírásokat érintő aggodalmakra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Beta archív felvétele