A napokban mintegy 30 városban tartott tömegtüntetések arra mutattak rá, hogy az emberek felismerték, milyen káros következményekkel járhat a lítiumbánya megnyitása – emelte ki tegnap Ratko Ristić, a Belgrádi Egyetem prorektora. Szerinte a lítiumbánya felborítaná az ökoszisztémát, veszélybe sodorná az élővilágot és a közegészséget, nem csak a Jadar völgyében. Szavai szerint a polgárok felismerték az államvezetés valódi szándékát a lítiumkitermeléssel kapcsolatban, mégpedig azt, hogy eleget akarnak tenni a nyugati erők országunkkal szemben támasztott elvárásainak. Ristić ezt azzal nyomatékosította, hogy az államvezetés jelentős médiaplatformon, hatalmas energiabefektetéssel igyekszik igazolni a bánya létrehozásának létjogosultságát.
A nép ugyanakkor csak a szántóföldjeit, a folyóit, erdeit, falvait és az eddigi életmódot szeretné megőrizni – vélekedett
Ristić arra számít, hogy a szombatra tervezett tüntetés tömeges lesz, így nemcsak minőségben, hanem számokban is közvetíteni tudják a nép akaratát, és reményét fejezte ki, hogy a polgárok nyomására a kormány végül eláll a lítium kitermelésével kapcsolatos terveitől.
Nebojša Petković, a Ne damo Jadar egyesület tagja, a tüntetések egyik szervezője a Nova televíziónak azt nyilatkozta, hogy a szombatra tervezett tüntetés után radikalizálják a megmozdulásokat, és útlezárásokra is készülnek.
– Majd kiderül, mely pontokra vonulunk ki. Lesz beszéd, lesz tüntetőséta, majd útlezárások is – mondta, és arra ösztönözte a tüntetésre készülőket, hozzanak magukkal mindent, amire egy-két napig szükségük lesz: vizet, sátort, takarót...
Tegnap Újvidéken (is) tüntettek a lítiumkitermelés ellen. Előző nap Inđiján, Sremska Mitrovicán és Jagodinán, ma pedig Szabadka is csatlakozik a megmozduláshoz.
Vladislav Vukomanović, az Anya- és Gyermek-egészségvédelmi Intézet igazgatója annak a csapatnak a tagja, amely a lítiumkitermelés egészségügyi hatásaival foglalkozik majd. Tegnap az RTS reggeli műsorában hangsúlyozta, hogy a gyermekek egészsége fontosabb minden fémnél és anyagi jónál. Rámutatott, a lítium gyógyszer és az egészségügyi dolgozók ezt tudják, hiszen azt használják bizonyos betegségek gyógykezelésében. Ám a probléma túllép az egészségügyi aspektusokon.
– A más országokban előforduló esetek alapján keressük az analógiát. Veszélyeztette-e a bányák környéke vagy a bányáktól távolabbi terület az egészséget, a gyerekeket és a lakosságot? Reményeim szerint ezek az adatok elegendőek lesznek, és hasznosak – mondta Vukomanović, aki szerint „egy ilyen projektum esetleges megkezdése előtt meg kell győződnünk arról, hogy a lakosság egészségét semmilyen veszély nem fenyegeti”.
Nyitókép: Szerdán Újvidéken szerveztek megmozdulást