A vállalkozói szférában rendelkezésre álló munkalehetőségek, szakmák iránt érdeklődő fiatalok számára szervez folyamatosan gyakorlati képzéseket uniós támogatással, nyugat-balkáni államok illetékes gazdasági-kereskedelmi szervezeteinek és oktatási intézményeinek bevonásával a magyarországi MeOut Csoport. A csoport célja 2013 óta, hogy kisebb és nagyobb, határokon átívelő közösségeket kapcsoljon össze olyan globális kezdeményezésekkel, amelyek a fejlődést szolgálják, mindenekelőtt az innováció, az oktatás és a vállalkozások területén. Az idén decemberben zárul le az egyik fontos kétéves szakképzési projektum, a Grow-in VET (vocational education and training, azaz szakmai oktatás és gyakorlatszerzés), melynek vajdasági résztvevői is voltak, s melynek eredményei kapcsán tegnap szerveztek összegző konferenciát az újvidéki AMI Hotelben.
KIFIZETŐDŐ ERŐBEDOBÁS
– Fontosnak tartom, hogy Vajdaság részese egy olyan nyugat-balkáni együttműködésnek, amelyet az Európai Bizottság támogat. Külön öröm számunkra, hogy a szakképzésben nemzetközi tapasztalatokra tehetünk szert, amit később beépíthetünk a saját szakképzésünkbe is. Szentgyörgyi Albert mondta azt, hogy a jövő olyan lesz, amilyen a ma oktatása. Mindent meg kell tehát tenni az oktatás fejlesztése érdekében. Az oktatásnak változónak kell lennie, hisz a bennünket körülvevő tényezők, a körülmények is folyamatosan változnak, ezt pedig az oktatási rendszernek is követnie kell – fogalmazott a konferencián Juhász Bálint, a tartományi parlament elnöke.
Az oktatás egyik fő feladata, hogy megtanítson a kihívások leküzdésére, az akadályok sikerrel vételére, azért kell cselekedni, hogy az oktatás minél sikeresebb legyen ezen feladatának ellátásában – tette hozzá a házelnök, s meggyőződésének adott hangot, hogy minden mai erőfeszítés megtérül a jövőben.
– A fiatalokra jellemző, hogy mindig többet szeretnének elérni, többet szeretnének tudni. Segíteni kell őket ebben, s ezzel együtt az innovatív gondolkodást, a szakmák sikeres elsajátítását is – nyilatkozta a médiának Juhász.
Mint mondta, most az egész Nyugat-Balkán jelen van a programban, Újvidéken, s ez is egy siker, hogy teljes körű lehet az együttműködés a projektum megvalósítása során.
TANULÁS UTÁN TALPRA ÁLLÁS
A MeOut Csoport oktatással és innovációval foglalkozó szervezet, melynek a fő célterülete az Európai Unió, a nyugat-balkáni országok, a keleti partnerség államai, valamint afrikai országok – nyilatkozta lapunknak Labossa Bence, a MeOut alelnöke.
– A jelenlegi projektumnak és konferenciának a célja rámutatni a vállalkozás fontosságára a szakképzésen belül. Az a cél, hogy a diákok, akik kikerülnek a szakképzési programból, képesek legyenek saját lábukra állni, vállalkozást indítani. Ehhez próbál módszereket adni ez a program, amelyben nyolc ország képviselői vesznek részt. A nyugat-balkáni államok mellett közép-európaiak is kapcsolódtak a kezdeményezéshez, köztük Magyarország és Szlovénia is. Újvidékre például harminc- és hatvannapos periódusra érkeztek gyakorlatra a különféle vállalkozói területeken ténykedő diákok Bosznia-Hercegovinából és Montenegróból – ismertette a csoportosulás alelnöke.
MUNKAERŐPIACI TAPASZTALATOK
A tapasztalatok kapcsán Ivana Perović, a bari Közgazdasági Középiskola tanára közölte, a tanulók mobilitását segítette elsősorban. Szerinte ez a projektum rendkívül hasznosnak bizonyult a különféle tapasztalatok, eltérő helyzetekhez való alkalmazkodás megtanulása szempontjából. Ivana Ćirić, a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola tanára közölte, a szakképiskolákban tanulók számára különösen fontos a gyakorlati képzés, az elméleti tudás terepen alkalmazhatóságának a szavatolása, a mobilitás lehetővé tétele, melyet e projektum megadott az indulóknak. Egyre több az érdeklődő is, mondta, kérdezik, van-e hely, lesz-e jövőre is lehetőség. A munkaerőpiac feltételei mellett leendő szakmájuk részleteit ismerik meg ezáltal, s ez óriási előny annak, aki holnap dolgozni kezd.
Nyitókép: Az oktatás egyik fő feladata, hogy megtanítson a kihívások leküzdésére – fejtette ki felszólalásában Juhász Bálint (Ótos András felvétele)