2024. szeptember 6., péntek

Mezőgazdaság, turizmus, IT

Vajdaság szoros kapcsolatok kiépítésére törekszik Csöcsianggal

Cikkünkhöz képgaléria kapcsolódik!

Újabb jelentős lépést tett Vajdaság a kínai tartományok közeledése érdekében – állapította meg tegnap Juhász Bálint, a vajdasági képviselőház elnöke a Csöcsiang tartományból érkezett küldöttség tagjaival folytatott megbeszélésen, melyen a képviselőház alelnökei, Damir Zobenica, Aleksandra Maletić, Nemanja Zavišić és Boris Novaković, továbbá parlamenti bizottságok vezetői is részt vettek.

Juhász kiemelte Szerbia és Kína stratégiai partnerségének jelentőségét, amely lendületet adhat a kapcsolatok erősítésének, hogy azok teljes potenciálját ki lehessen használni. A látogatás kiváló előfeltétele a Csöcsianggal való összeköttetések megteremtésének – hangsúlyozta a házelnök. Rendkívül fontos, hogy ez a tartomány csatlakozzon ahhoz a nyolc kínai tartományhoz, amellyel Vajdaság már szoros partnerséget kötött, és együttműködési megállapodásokat írt alá. Juhász kijelentette: Vajdaság számára Csöcsiang példaként szolgálhat arra, hogyan lehet egy, a kínai viszonyokhoz képest kisebb tartomány is sikeres és gazdaságilag fejlett. Elsősorban az informatika és a mezőgazdaság köti össze a két régiót, így az említett ágazatokban való együttműködés kölcsönösen előnyös lenne – értékelte. A tartományi parlament elnöke tájékoztatta a kínai vendégeket a vajdasági képviselőház munkaszervezéséről és működéséről is, a régió multikulturális és többnyelvű sajátosságairól, valamint a legjelentősebb ágazatokról, a turizmusról, a mezőgazdaságról és az oktatás terén kínálkozó együttműködési lehetőségekről is.

Damir Zobenica a két ország közötti acélbarátság és átfogó stratégiai partnerség jelentőségét emelte ki, ahogyan a két államfő, Aleksandar Vučić és Hszi Csin-ping közötti barátság fontosságát is. Rámutatott, hogy Szerbia, a Kelet és Nyugat között elhelyezkedő országként, mindenkivel igyekszik jó együttműködést kialakítani, de tény, hogy a stratégiai jelentőségű projekteket a kínai partnerekkel valósítja meg. Kínai vállalatok dolgoznak a Belgrád–Szabadka vasútvonal kiépítésén, a Vajdaság Mosolya útvonalon, két Dunán átívelő hídon, valamint a Fruška gora-i alagút építésén.

A csöcsiangi delegáció tagjai kifejtették, érdekeltek a szorosabb kapcsolatok kiépítésében és a konkrét együttműködésekben. Csöcsiang a Kelet-kínai tenger partjai mentén terül el, több mint 60 millió lakosa van, s annak ellenére, hogy csak a 26. helyen áll mérete szerint és a 10. helyen népessége szerint a kínai tartományok között, a negyedik legnagyobb bruttó hazai termékkel (GDP) büszkélkedhet, csak Guangdong, Csiangszu és Santung fejt ki nagyobb hatást a nemzeti gazdaságra – hangzott el.

A kínai delegációval tartott találkozón részt vett Sandra Stojković, a parlament főtitkára, Saša Levnajić, az előírásügyi, Željka Milošević, a gazdasági, Stanislava Hrnjak, az egészségügyi, szociálpolitikai, munkaügyi, demográfiai és gyermekjogi, Jovana Medenica, a művelődési és tájékoztatási bizottság elnöke, továbbá Kónya Róbert, a mezőgazdasági, valamint Darko Bađok, az oktatási és tudományügyi bizottság alelnöke is.

Nyitókép: Ótos András felvétele