2024. november 23., szombat

Követni a jól bevált példákat

Nem lehetetlen: Szerbiában is leküzdhető az ökológiai bűnözés – Az igazságügyi eljárásokkal foglalkoztak az újvidéki tanácskozás résztvevői

Korántsem nevezhető ideálisnak a helyzet a környezetvédelem terén, a káros üvegházhatású gázok kibocsátása továbbra is az egyik legégetőbb probléma itthon és világszerte. Azt a célt pedig, mely ezeknek a gázoknak a csökkentését hivatott elérni, nem könnyű megvalósítani, számos kihívással kell szembesülni a cél elérésének folyamatában – fogalmazott hétfőn a tartományi képviselőházban megtartott Jogszabályozás a megfelelő környezetvédelemért elnevezésű regionális tudományos-szakmai konferenciának megnyitásakor Juhász Bálint, a vajdasági parlament elnöke. Ha megfigyeljük a környezet elleni bűnözés kategóriájába tartozó vétségeket, elmondható, hogy ezeknek a kilencven százaléka falopás és orvhalászat, a valóságban azonban kissé más a helyzet, csak számos esetben még nem mondják ki a megfelelő ítéleteket, bírságolnak az elkövetett tettekért. Juhász rámutatott arra, hogy sokan absztraktnak tekintik a környezet elleni bűnözéshez tartozó tevékenységek felgöngyölítésének folyamatát, amikor azonban szemtől szemben találkozunk efféle helyzetekkel, csakhamar rá kell jönnünk, hogy korántsem elvont, nagyon is megfogható, életszerű körülmények. Emlékeztetett arra, hogy jelentéseiben az Európai Unió is folyamatosan rámutat arra, hogy Szerbiának még többet kell tennie az ide sorolható problémák kezelése érdekében. Számos környezetvédelmi kihívással találjuk szemben magunkat nap mint nap, a föld, a víz, a levegő szennyezettségével foglalkoznunk kell, hogy ne durvuljon el még inkább a helyzet, és javítsunk mindannyiunk életminőségén. Juhász kiemelte, nemzetközi bírósági döntés is alátámasztotta a generációk közötti felelősség létezését: nekünk igenis feladatunk tiszta környezetet hagynunk magunk után a gyermekeink számára.

A konferencián elhangzott, hogy a környezet napról napra nagyobb kihívásokkal néz szemben, ezért reagálni kell

A konferencián elhangzott, hogy a környezet napról napra nagyobb kihívásokkal néz szemben, ezért reagálni kell

Mint a képviselőház elnöke fogalmazott, Vajdaságban folyamatosak a beruházások a környezetvédelmet szolgáló projektumokba, a tartománynak környezetvédelmi stratégiája van, iskolai képzéseket támogat a témakörben. A jó példát követni kell, s bizonyára Szerbia sem vét, ha ezen a téren, ha alkalmazza a belga és más, bevált nyugati módszereket.

FÁZISKÉSÉS ELMÉLET ÉS GYAKORLAT KÖZÖTT

Prof. dr. Stanko Bejatović, a Büntetőjogi Elmélet és Gyakorlat Szerb Egyesületének elnöke közölte, nagy a fáziskésés a jogi előírások meghozása és gyakorlati alkalmazása között, amikor a ökológiai kihágásokról beszélünk. Ennek nem lenne szabad így lenni, emelte ki, hiszen a környezet napról napra egyre nagyobb veszélyben van. Ezt támasztja alá az az adat is, hogy a bűncselekményeknek a hat százalékát követik el a környezet „ellen”, s ez az arány folyamatosan növekszik. Prof. dr. Tatjana Bugarski, az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karának dékánja a lehető legfontosabb hagyatéknak nevezte a környezetet, amelyet az utókor rendelkezésére bocsátunk, éppen ezért a jogszabályozás javítására, az előírások alkalmazására és a vétségek szankcionálására kell több figyelmet fordítani – fejtette ki.

Első látásra úgy tűnhet, nincs különösebb kapcsolat a környezetvédelem és az ügyvédi kamara tevékenysége között, ez azonban mégsem igaz így – jelentette ki felszólalásában Vladimir Beljanski, a Vajdasági Ügyvédi Kamara elnöke. Elmondta, a kamara tevékenysége fontos a jogrendszer megalkotásában, az eddigi rossz jogalkalmazási tapasztalatok javításában. Az ügyvédség sem végezhet jó munkát akkor, amikor az emberek jogai nincsenek megfelelően szabályozva, s ez vonatkozik a környezet elleni bűnözés eseteinek felgöngyölítésére is – fűzte hozzá.

A KORÁBBI KERET HÁROMSZOROSA

A konferencián jelen voltak a szerb kormány képviselői is. Sandra Dokić környezetvédelmi államtitkár közölte, az EU jogi normarendszerének a harmadát jelentik a környezetvédelemre vonatkozó szabályozások, ezek alkalmazása, hazai implementálása rendkívüli fontos. Emlékeztetett arra, hogy az uniós csatlakozási folyamat során a 27. tárgyalási fejezet jelenti a környezetvédelmi elvárások teljesítését, ezeknek a bevezetése azonban csöppet sem könnyű feladat: egy adott ország azt tudja implementálni egy adott pillanatban, amit kivitelezni is tud, aminek a gyakorlati megvalósulását is garantálja. Jó jel, hogy az elmúlt években a környezetvédelmi minisztérium költségvetése a háromszorosára nőtt, s ennek köszönhetően a tárca sokkal többet költhet a környezet megóvása szempontjából kiemelkedő projektumok, programok megvalósítására. Bojana Šćepanović igazságügyi államtitkár arra helyezte a hangsúlyt, hogy lezajlott már korábban is egy ökológiai bűnözést célzó törvényalkotási folyamat, s az EU szabályozásához is igazodni próbál az ország. A legújabb, idei uniós direktíva értelmében az ökológiai bűnözésért a korábbinál szigorúbb büntetések járnak.

HATMILLIÁRD EURÓ

Az emberi kapzsiság sajnos néha olyan veszélyeket is magában hordoz, melyek veszélyeztetik a jövő generációinak a biztonságát is – húzta alá dr. Milan Škulić, a Szerbiai Alkotmánybíróság elnökhelyettese és bírója. Ezek ellen határozott fellépést kell mindig tanúsítani – értékelte.

A konferencián elhangzott, hogy az uniós előírások teljes alkalmazásához, vagyis a 27. tárgyalási fejezet céljainak eléréséhez mintegy hatmilliárd euróra van szükség.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Juhász Bálint: A generációk közötti felelősség azt jelenti, tiszta környezetet kell hagynunk magunk után gyermekeink számára (Ótos András felvétele)