Az áprilisi választások kulcsfontosságúak, mert habár Szerbia az elmúlt években rengeteget fejlődött és gazdaságilag megerősödött, számos feladat vár még elvégzésre, értékelte a Happy tv-nek nyilatkozva Ana Brnabić miniszterelnök. Mint azt kifejtette, április 3-án a nép arról dönthet, hogy folytatni kívánja-e a megkezdett utat. „Amennyiben kapunk még négy, vagy öt évet, ameddig az államfő mandátuma tart, Szerbia elhagyhatja a több évtizedes alagutat. Szerbia abban az esetben elég befolyásos lenne ahhoz, hogy nem tehetne vele bárki bármit. Akkor nem fenyegetne annak a veszélye, hogy bizonyos, csupán a rablásban érdekelt politikusok, vagy mágnások jutnak hatalomra”, fogalmazott Brnabić.
Az eddigi bejelentések szerint az államfő, a kormány javaslatára, február 15-én oszlatja fel a Szerbiai Képviselőházat és írja ki a rendkívüli választásokat, míg a házelnök március 2-án írhatja ki az elnökválasztást.
A Szerb Haladó Párt hivatalos választási, illetve listaállítási és jelölési tervei egyelőre ismeretlenek, az eddigi elmondások szerint a párt elnöksége február 11-én ülésezik, ekkor határoznak a párt belgrádi városi és köztársasági parlamenti választási listájáról. Ezt követően tartják meg a párt főbizottságának ülését, amelynek meg kell erősítenie a javaslatokat. Az SZHP formálisan eddig nem erősítette meg, hogy Aleksandar Vučić pártelnök és aktuális államfő lesz a jelöltje az elnökválasztáson. Aleksandar Šapić, az SZHP főbizottságának alelnöke a napokban elárulta, hogy Vučić felkérte, legyen a párt belgrádi polgármesterjelöltje.
A Szerbiai Szocialista Párt a köztársasági választáson önállóan tervez listát állítani, míg az elnökválasztáson Vučić jelölését támogatná.
A Szabadság és Igazságosság Pártja, a Néppárt, a Demokrata Párt és a Szabad polgárok mozgalma köré tömörülő választási koalíció elnökjelöltje a dolgok jelenlegi állása szerint Zdravko Ponoš volt vezérkari főnök lesz. Ehhez kapcsolódóan a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége tegnap közleményben tájékoztatta a közvéleményt, hogy támogatja Zdravko Ponoš jelölését köztársasági elnöknek. A közleményben kiemelik: „A VMDK üdvözli az Egyesült Szerbiai Ellenzék pártjainak érett és felelősségteljes hozzáállását a soron következő köztársasági elnökválasztás kapcsán.A VMDK, mint az Egyesült Szerbiai Ellenzék egyik alapítója és tagpártja, úgy ítéli meg, hogy Zdravko Ponoš vezérezredes életrajza, élettapasztalata, politikai hozzáállása kellő okot ad arra, hogy a vajdasági magyarság is támogatásban tudja részesíteni.” Az említett koalíció belgrádi polgármesterjelöltje Vladeta Janković volt diplomata lesz, míg köztársasági parlamenti listavezetője az eddig nem hivatalos értesülések szerint Marinika Tepić.
A Moramo koalíció – a Ne davimo Beograd, a Környezetvédelmi Felkelés és az Akció Nyitott Polgári Platform alkotja – a tervek szerint február 5-én, vagy azt követően hozza nyilvánosságra, hogy a választások melyik szintjén kit jelöl bizonyos tisztségekre. Az eddigi értesülések szerint a koalíció köztársasági szinten Nebojša Zelenović, az Akció Nyitott Polgári Platform elnöklőjének nevével állít listát, míg a listavezető Aleksandar Jovanović Ćuta lesz.
A Szerbiai Demokrata Párt köré tömörülő NADA koalíció elnökjelöltje feltehetőleg Miloš Jovanović, az SZDP elnöke lesz.A Dveri mozgalom köré tömörülő, Patrióta blokk elnevezésű választási koalíció jelöltje az államfői tisztségre Boško Obradović, a Dveri elnöke lehet.