2024. december 22., vasárnap

Egyre több szamárköhögéses eset

A betegség megelőzésében a teljes körű immunizáció a leghatékonyabb intézkedés

Ivana Begović Lazarevićnak, a belgrádi Városi Közegészségügyi Intézet epidemiológusának elmondása szerint az országban egyre több szamárköhögéses esetet jegyeznek. A Szerbiai Rádió és Televízió műsorában rámutatott, a Batut Közegészségügyi Intézet rendszerében megtalálható adatok alapján január 12-ig

1051 megbetegedést jegyeztek országszerte, a legtöbbet a Dél-bácskai Közigazgatási Körzetben és Belgrádban. A Bordetella pertussis nevű baktérium okozta megbetegedés ellen a gyermek teljes körű immunizációjával lehet a legeredményesebben védekezni – emelte ki a szakember.

Belgrádban, ahol korábban bejelentették a szamárköhögés-járványt, 10 nappal ezelőtt 492 szamárköhögéses esetet jegyeztek, most viszont majdnem 600-at, derült ki a beszélgetés folytatásában. A betegek legtöbbje 10 és 19 év közötti. Ivana Begović Lazarević értékelése szerint a fertőzöttek száma a hivatalosnál jóval magasabb, feltehetőleg akár kétszer, háromszor is több beteg van az országban.

– Az említett korosztályon belül a betegek zöme 12 és 14 év közötti. E korosztály képviselői közül elsősorban azok fertőződnek meg a baktériummal, akiket 2-3 éves korukban teljeskörűen immunizáltak, hiszen tíz évvel az immunizáció után megszűnik a védettség. Az sem szerez életre szóló védettséget, aki átesett a betegségen, ugyanaz a személy élete során akár kétszer, háromszor is megfertőződhet. A betegség lefolyása csecsemőkorban a legsúlyosabb, az újszülötteknél a tüdőgyulladás a leggyakoribb szövődmény. A csecsemők esetében legnagyobb a halál kockázata. Az immunizáció mellett most az a legfontosabb, hogy azok, akiknél jelentkeznek a betegség tünetei, maradjanak otthon – magyarázta Begović Lazarević.

A vaccination-info.europa.eu portálon található tájékoztató szerint kezdetben a szamárköhögés tünetei egy szokványos megfázás tüneteihez hasonlítanak (tüsszögés, orrfolyás, alacsony láz és enyhe köhögés). Ezt követően két héten belül a köhögés súlyosbodik, és jellegzetes köhögési rohamok alakulnak ki sok, gyors ütemű köhögéssel, amelyeket húzó, jellegzetes éles hangú belégzés követ (innen az elnevezés). A rohamok végén gyakran ürül sűrű, színtelen nyálka, melyet sokszor hányás is követ. A rohamok eleinte éjszaka jelentkeznek, majd egyre gyakoribbá válnak napközben is, és akár egy-két hónapon keresztül is visszatérhetnek. Mint arra rámutatnak, újszülötteknél, fiatal csecsemőknél előfordulhat, hogy egyáltalán nem alakul ki a húzó, hangos belégzés, és a köhögési rohamot rövid légzésleállás követi. A gyógyulás során egyre ritkábbá és enyhébbé válnak a köhögési rohamok, és a csecsemő fokozatosan jobban lesz (ez akár három hónapig is eltarthat). A betegség cseppfertőzéssel terjed. A kórokozónak nagy a fertőzőképessége.

A hazai immunizációs naptár értelmében Szerbiában az alapimmunizálás során 3 adagot adnak be a DTPa + IPV + Hib kombinált védőoltásból (kötelező vakcina), többnyire 2–6 hónapos csecsemőknek. Az újraoltásra a vakcina harmadik adagjának a beadásától számítva egy éven belül kerül sor. A védőoltás ötödik adagját az általános iskola megkezdése előtt adják be. Bár Magyarország az Európában is kiemelkedő 99,9 százalékos átoltottsággal rendelkezik, Szerbiában ez az arányszám 85 százalékot tesz ki. (Index.hu)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla illusztrációja