A karácsonyi, azaz az év legkedveltebb ünnepi időszaka nemcsak a meghittségről ismert, hanem gazdag étkeiről is. Sokan félelemmel néznek e hetek elé, hiszen ilyenkor finomságok tömkelege kerül az asztalra. A hagyományok szerint vannak bizonyos ételek, amelyeket érdemes szenteste vagy karácsony napján fogyasztani, ahogyan azt elődeink is tették. Ma már sokan babonaként említik ezek „jótékony hatását”, ám valamikor a tapasztalatokra hagyatkozva alakították ki a téli hónapok, így az ünnepi étkezés menüjét is.
Nézzük, melyek azok az ételek, amelyek elhagyhatatlanok az ünnepi asztalról. Az egyik legfontosabb a méz, amelynek mindannyian ismerjük gyógyító, az immunrendszer erősítésére gyakorolt hatását. Az ünnepi ételek közé is emiatt került be, a fokhagymával együtt, szerepe az egészség megőrzése. A tejpiacon néztük meg, hogy az idén mennyire kell mélyre nyúlnunk a pénztárcánkban az ünnepi asztal ételeinek beszerzéséhez.
Csincsák Norbert, szabadkai méztermelő szerint az év elején jónak indult a termés, ám a nyár nagy szárazságot hozott, ezért a vártnál kevesebb lett a mézmennyiség.
– Karácsonyra az egyik legjobban fogyó cikk a méz. Rengeteg külföldi, minőségtelen mézzel árasztják el a boltokat, ezért megoszlik a vásárlói mennyiség a piacon. Ajánlom, hogy ha mézet vásárolnak, akkor azt termelőtől vegyék. Nálunk a virág- és repceméz kilója 800 dinár, a mezei méz 850, az akácméz pedig 1200 dinár. Vannak kisebb csomagolásúak is minden fajtából. Például a félkilós virágméz 420 dinár, a negyedkilós vegyes virágméz 230 dinár, a félkilós akácméz 620, míg a negyedkilós 320 dinár. Az igazi karácsonyi vásárlási láz még várat magára, de a jelek szerint az idei év lesz a leggyengébb az eddigi esztendőkhöz viszonyítva – mondta a termelő.
Felmenőink mindennapjait természetesen átitatta a hit és a vallás, így a dió Jézus Krisztusnak ad tiszteletet, az ő szenvedésére mutat rá. Az alma a bibliai hagyomány szerint a tudás fájának gyümölcse, így szintén fontos részét képezi a böjti vacsorának. A bab, a mák és a mazsola a bőség, míg a kalács, a guba és a tésztafélék a jövőbe vetett hit, a jobb élet reményének szimbólumai. A piaci asztalok roskadoznak mindegyik hozzávalótól. A bab 300 és 600 dinár között kapható, fajtától függően, az alma 100 és 160 dinár között, szintén fajtától függően. A fonott kalács 200 vagy 400 dinár, attól függően, hogy kicsit vagy nagyot szeretnénk vásárolni, míg a gubának 50 dinár rúdja. A Grocery egészséges ételek asztalánál és boltjában bőségesen kapható frissen őrölt mák 720 dinárért, dió 1200 dinárért, sőt itt mazsola, mogyoró és egyéb hozzávalók is megvásárolhatók.
Ahány ház, annyi szokás. Vannak bizonyos különbségek nemcsak a tájegységek, hanem a családok által kialakított szokásokban is. A hal viszont olyan kelléke az ünnepi étkezésnek, amely minden család asztalán szerepel, függetlenül a család vallási hovatartozásától. Vannak, akik azt mondják, a hal pikkelyei gazdagságot hoznak, mások pedig isteni eledelként említik, hiszen Krisztus halat szaporított és osztott szét a népnek, ezzel jóllakatva mindenkit. A halpultokban szemet gyönyörködtető, friss halat kínálnak megvételre. Az élő ponty ára 650 dinár, a megtisztított 750, míg szeletelt formában 1300 dinárba kerül kilónként. A busa is kedvelt halfajta, és ezt 695 dinárért vehetjünk meg, a pisztrángot pedig 720 dinárért.
Az ínycsiklandozó falatokat követően a feldíszített asztalra desszertként torta vagy édes aprósütemény kerül, ezeknek darabját vagy kilóját 1300 és 1500 dinár között kaphatjuk meg a szabadkai tejpiacon.
Nyitókép: Gál Hermina felvétele