Orosz és ukrán erők harcoltak Csernobilban, amely még mindig a történelem legnagyobb nukleáris katasztrófájának radioaktív helyszíne.
– Védelmezőink életüket adják, hogy ne ismétlődhessen meg az 1986-os tragédia – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a helyszín kapcsán. De miért akarna bárki is egy nem működő atomerőművet, amelyet mérföldnyi radioaktív föld vesz körül, merülhet fel a kérdés.
Az RTCG portál szerint a válasz földrajzi jellegű: Csernobil a legrövidebb út Fehéroroszország és Kijev között, és ezért szerepel az orosz erők logikai támadási vonalán.
Nyugati elemzők szerint Csernobil elfoglalásával Oroszország a legrövidebb úton juthat el az ukrán fővárosba.
– Ez a legrövidebb út A pontból B pontba – mondta James Acton akadémikus és tudós. Jack Keane, az amerikai vezérkar volt főnöke megerősítette, hogy Csernobilnak nincs katonai jelentősége, viszont a legrövidebb út Fehéroroszország és Kijev között. Hozzátette, hogy ha el akarják foglalni az ukrán fővárost, Csernobil is része a tervnek.
Egy meg nem nevezett ukrán tisztviselő azt mondta, hogy a Kijevtől 110 kilométerre északra található Csernobil orosz ellenőrzés alatt áll, de ezt amerikai források nem tudták megerősíteni.