Sajtóértesülések szerint véget értek az oroszok és az ukránok közötti tárgyalások, amelyek Fehéroroszországban, az ukrán határon zajlottak.
A tárgyalások, amelyek eredményét az egész világ várta, már több mint 5 órán át tartottak.
A fő cél: tűzszünet Ukrajna területén.
Oroszország és Ukrajna azonban számos kiemelt témát határozott meg, amelyekben bizonyos döntéseket hoztak – mondta Zelenszkij kabinetfőnökének tanácsadója.
Az ukrán és az orosz delegáció soron következő találkozóját a napokban a fehérorosz-lengyel határon tartják – mondta az orosz delegáció vezetője az ukrán féllel folytatott tárgyalásokon.
Ukrajna számára csak akkor lehetséges megoldás, ha figyelembe veszik Oroszország érdekeit – mondta Macronnak Putyin.
Putyin bemutatta Macronnak az ukrajnai helyzet rendezésének feltételeit. Ezek a következők: Ukrajna demilitarizálása és denacifikálása, semleges státusza, az orosz Krím Kijev általi elismerése.
Cserébe Macron reményét fejezte ki Putyinnak az ukrán konfliktus gyors megoldásában a Kijevvel folytatott párbeszéd és tárgyalások révén – közölte a Kreml.
A korábban kiszivárgott, elsődleges értesülések szerint Ukrajna az orosz csapatok teljes visszavonulását kérte a megegyezés feltételeként.
Borrell: Fegyverekkel kell támogatni Ukrajnát
Az Európai Uniónak nagy kaliberű fegyvereket, lőszert, páncéltörő felszereléseket kell biztosítania Ukrajnának, valamint üzemanyagot a tankokhoz és repülőgépekhez – jelentette ki Josep Borrell, az Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben, a tagországok védelmi minisztereinek rendkívüli, videókonferencia formájában tervezett tanácskozását megelőzően hétfőn.
Josep Borrell elmondta, az uniós Védelmi Tanács ülésének célja, hogy összehangolja a tagállami intézkedéseket és megtárgyalja, hogy miként lehessen felhasználni az ukrán fegyveres erőknek vasárnap felajánlott félmilliárd eurós támogatást.
Elmondta: a finanszírozás a védelmet szolgáló fegyverek, köztük nagy kaliberű fegyverek, tanktámadás ellen védelmet nyújtó páncélok és más felszerelések biztosítását szolgálja az orosz agresszió visszaszorítására. A fegyvereket a tagállamoknak kell biztosítaniuk, összehangolva az erőforrásokat - mondta.
„A harc heves. Kijev ellenáll, Harkiv ellenáll, Mariupol ellenáll, és Oroszország számos áldozattal fizet az agresszióért" – fogalmazott.
Ukrajna esetleges uniós tagságával kapcsolatban feltett kérdésre válaszolva Borrell azt mondta: Ukrajnának egyértelmű európai perspektívája van. Ugyanakkor kiemelte, most az orosz agresszióval szemben kell fellépni. A világ nem engedheti meg magának, hogy egy hatalmas ország katonai képességeivel szétzúzza egyik szomszédját – szögezte le.
„Az európaiak egysége erős. Olyan erős, mint az ukránok ellenállása" – fogalmazott a főképviselő, és aláhúzta: Ukrajnával kapcsolatosan az Európai Uniónak a következő órákban kell választ adnia, nem pedig az elkövetkező években.
Az Oroszország és Ukrajna között tervezett találkozóra vonatkozóan Borrell azt mondta, a megbeszélés létrejötte jelentheti a konfliktus megoldásához tartó első lépést, ezért az Európai Unió támogatja a találkozót.