2024. november 25., hétfő

Cseh rendőrségi szakértő: A fegyvertilalom és a fémdetektorok nem riasztják el a tömeggyilkosokat

Korlátok, ajtóra szerelt fémdetektorok, fegyvertartási tilalom vagy a fegyverviselési engedéllyel rendelkezők számára előírt pszichológiai tesztek sem tartanák vissza az olyan tömeggyilkosokat, mint amilyen a december 21-i prágai mészárlás elkövetője volt – nyilatkozott csütörtökön egy cseh rendőrségi szakértő.

„Ez az ember bevásárlóközpontban, sportlétesítményben vagy a metróban is lecsapna" – mondta Pavel Cerny rendőrségi oktató az egyetemi támadás miatt felvetett biztonsági óvintézkedésekkel kapcsolatban a CTK hírügynökségnek.

Kifejtette: fémdetektorok felszerelése és ellenőrző pontok kialakítása jelentős kiadásokkal járna, és az elvárt hatás helyett inkább akadályokat jelentene a mindennapi életben. Egy iskolai gondnok pedig, ahelyett, hogy feltartóztatná a támadót, annak első áldozatává válna – hangoztatta az oktató az iskolák bejáratánál javasolt szigorúbb intézkedésekről. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az ellenőrző pontoknál kialakult sorok a támadó célpontjaivá válhatnak.

A diákok petíciójában javasolt fegyvertartási tilalommal kapcsolatban kifejtette: meglátása szerint a civilekre kivetett tilalom nem vezethet megoldáshoz.

„Ha az illető nem jutott volna legális úton lőfegyverhez, akkor a támadást valami mással követte volna el" – mondta, felidézve az 1975-ben halálra ítélt és kivégzett tömeggyilkos, Olga Hepnarová esetét, aki 1973-ban furgonjával egy villamosmegállónál várakozó tömegbe hajtott, miután rájött, hogy nem tud fegyverhez jutni.

Cerny elmondta, hogy biztonsági korlátok és fegyvertartási tilalom helyett az emberek képzésekkel és gyakorlatokkal való felkészítése lehet hatásos módszer a hasonló fenyegetések ellen. Ezeknek a védelmi előírásoknak tartalmazniuk kell, hogyan ismerheti fel valaki azt, hogy veszélybe került, hogyan tudja értesíteni erről a biztonsági erőket, és hogyan kell felkészülnie az érkezésükre – tette hozzá.

Meglátása szerint egy olyan rendszer bevezetése is hasznos lenne, amely adott esetben egy instrukciókkal ellátott figyelmeztetést küldene mobileszközökre egy meghatározott területen belül.

A szolgálaton kívüli rendőrök is fontos szerepet tölthetnének be az ilyen támadások kivédésében, amennyiben újból engedélyt kapnának szolgálati fegyverük viselésére munkaidejük után – tette hozzá, nehezményezve, hogy az egyetemi lövöldözéshez elsőként kiérkező rendőröknek nem állt rendelkezésükre megfelelő lőfegyver a gyilkos elleni fellépéshez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta/AP