2024. december 27., péntek
UKRAJNAI HÁBORÚ

Zelenszkij ismertette „győzelmi tervét”

Az ukrán elnök ismertette „győzelmi tervét” a parlamentben. Volodimir Zelenszkij arra számít, hogy az ötpontos terv segítségével sikerül megnyerni és befejezni a háborút Oroszország ellen. Moszkva állítólag észak-koreai katonák segítségével folytatja a hadműveleteket Ukrajnában.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a parlament rendkívüli ülésén ismertette tegnap kormánya ötpontos „győzelmi tervét”. Ettől azt várja, hogy megvalósulása esetén hazája megnyerheti a háborút Oroszország ellen.

A három titkos záradékot is tartalmazó terv különböző területekre összpontosít. Indítványozza az ország meghívását a NATO-ba, a saját védelmi képességek megerősítését és a harcok kiterjesztését Oroszország több terültére (nagy hatótávolságú fegyverekkel), továbbá hazája megvédését, és az orosz agresszió elrettentését nem nukleáris struktúrával, valamint a háború utáni biztonsági architektúra létrehozását, amely Európát és Amerikát is védi.

A frontokon közben folytatódtak az összecsapások. Az orosz hadsereg újabb sikerekről, ellenséges hadi eszközök megsemmisítéséről és területszerzésekről számolt be. Apti Alaudinov tábornok, az orosz fegyveres erők katonapolitikai főcsoportfőnökségének helyettes vezetője, a csecsenföldi Ahmat különleges alakulat parancsnoka közölte: Kurszk megyében már visszafoglalták az augusztus óta ukrán ellenőrzés alá került területek felét.

ELTALÁLTÁK A HARCJÁRMŰGYÁRAT

Az ukrán hatóságok kiürítési parancsot adtak ki a Donyeck megyei Kupjanszkra. A települést a még ott élő 3000 lakosnak mielőbb el kell hagynia. Az orosz haderő ugyanis egyre hevesebben támadja a környéket és folyamatosan lövi a város infrastruktúráját. A terület logisztikai szempontból fontos, hiszen vasúti és főúti összeköttetéssel rendelkezik.

A szintén Donyeck megyei Toreckbe már be is nyomultak az orosz erők. A védők szerint a támadók igyekeznek kihasználni a kedvező időjárást, s a fagyok beállta előtt minél nagyobb területeket akarnak meghódítani a régióban.

Tegnap 136 drónt és több rakétát küldött ukrán célpontok felé az orosz hadsereg; a légvédelem a drónok többségét megsemmisítette. A Mikolajivra kedden éjjel kilőtt rakéták közül egy eltalálta a kikötővárosban működő harcjárműgyárat. Másutt egyéb létesítményeket is találat ért, egy ember halálát és legalább 16 sebesülését okozva.

PHENJAN SEGÍTHET

Az orosz hadsereg emberhiánnyal küszködik az ukrajnai frontvonalakon. A helyzeten Észak-Korea úgy próbál segíteni, hogy harcoló alakulatokat küld Moszkva segítségére. Az ukrán katonai hírszerzés (GUR) legalábbis így tudja.

Az információt megjelentető Kyiv Post szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök mindent megtesz azért, hogy hazájában ne kelljen teljes körű mozgósítást elrendelnie. Ezért külső segítségre támaszkodik, amelynek fő pillére Észak-Korea. A GUR azt állítja, hogy már meg is kezdődött a kiválasztott észak-koreai katonák kiképzése.

A tervek szerint egy különleges zászlóalj kötelékében vetik be őket. Várhatóan legfeljebb 3000-en kerülhetnek oda, s az év végéig érkezhetnek meg Ukrajnába.

Más források szerint az orosz seregben burjátnak nevezett különleges zászlóalj már meg is alakult, de nem burjátföldi, hanem észak-koreai katonákból, akik közül 18-an nemrég megszöktek az oroszországi Brjanszk és Kurszk megyék határán lévő állásokból.

ÁLHÍRNEK MINŐSÍTETTE

A két ország a katonai együttműködés jogi kereteit is igyekszik megteremteni. Putyin a héten törvénytervezetet nyújtott be a parlamentnek egy átfogó stratégiai partnerségi megállapodás törvénybe iktatása céljából. A megállapodást júniusban írta alá Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel. A dokumentum 4. cikke kimondja: a felek kölcsönös katonai és egyéb segítséget nyújtanak egymásnak háború, azaz külső agresszió esetén.

Moszkva nem hajlandó részleteket elárulni a megállapodás kölcsönös védelmi záradékáról. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője legutóbb kijelentette: a szöveg egyértelmű, nem szorul pontosításra. Korábban álhírnek minősítette az észak-koreai csapatok állítólagos részvételét az ukrajnai harcokban az orosz erők oldalán.

Nyugati források szerint Észak-Korea már eddig is nagy mennyiségű lőszert szállított Oroszországnak az ukrajnai háborúhoz. Phenjan tagadja ezt, és azt is, hogy katonákat küldött volna. A Kyiv Post azonban arról is beszámolt, hogy október elején egy rakétacsapásban észak-koreai tisztek is meghaltak az oroszok által megszállt területen, Donyeck közelében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás