Az amerikai elnök felfüggesztette Ukrajna katonai támogatását. Kijev abban bízik, hogy Trump megváltoztatja döntését. Az Egyesült Államok már az Oroszország elleni szankciók (részleges) feloldását tervezi a háború lezárására irányuló erőfeszítései részeként.
Donald Trump amerikai elnök teljesen leállította az Ukrajnának szánt katonai segélyeket, így az összes fegyverszállítmányt is. Az amerikai képviselőház összesen 175 milliárd dollár támogatást hagyott jóvá Kijev számára az orosz invázió 2022 februári kezdete óta. Joe Biden előző elnök hivatali ideje végén, tavaly decemberben további 5,9 milliárdos biztonsági és költségvetési támogatást jelentett be.
A Fehér Ház és a Pentagon nem közölt részleteket a támogatások felfüggesztéséről. Arról sem, hogy mennyi ideig tart az intézkedés. A döntés elvileg átmeneti. Ez jelentheti azt is, hogy csak pár napig tart, amíg Trump jól ráijeszt az ukrán elnökre. Február 28-án ugyanis nagyon összevesztek Washingtonban, ahol Zelenszkijt tiszteletlenséggel, hálátlansággal és azzal is megvádolták, hogy nem akarja befejezni a háborút, illetve nem hajlandó résztvenni Trump béketeremtési programjában. Lehet, hogy a katonai támogatás felfüggesztése arra szolgál, hogy visszakozásra, bocsánatkérésre kényszerítse Zelenszkijt. És akár arra is, hogy nyitottabb legyen egy tűzszüneti megállapodás aláírására.
Az is elképzelhető, hogy Trump döntése hosszú távra szól, és az ukrán hadsereg négyéves elnöki mandátuma alatt egy töltényt sem kap Washingtontól. Emellett megszűnhet az USA hírszerzési segítsége és a katonai kiképzési programja, az amerikai fegyverrendszerek karbantartása és a műholdas katonai kommunikáció is. Ráadásul az amerikai döntés hatására más országok is úgy érezhetik, hogy többé nem indokolt Ukrajna támogatása.
„A HELYZET SÚLYOS”
Ha Zelenszkij nem rendezi sürgősen a vitát Washingtonnal, az amerikai katonai támogatás szüneteltetése súlyos gondokat okozhat az ukrán haderőnek. Késlekedés esetén a kijevi kormányerők nyárra súlyos helyzetbe kerülhetnek a frontvonalakon.
A fegyvereket eddig többnyire Lengyelországon keresztül szállították Ukrajnába. A lengyel miniszterelnök szerint Trump döntése után „a helyzet súlyos”, s olyan hetek jönnek, amikor „a fölösleges vitákat be kell szüntetni”. Donald Tusk közölte: biztonsági szempontból a jelenlegi helyzet „évtizedek óta a legnehezebb”.
Benjamin Haddad francia Európa-ügyi miniszter meg arra figyelmeztetett, hogy a fegyverszállítmányok felfüggesztése távolabb visz a békétől, „mivel az agresszor, vagyis Oroszország erősödik meg a harctéren”.
Az ukrán miniszterelnök tegnap kifejezte reményét, hogy az Egyesült Államok folytatja hazája támogatását. Denisz Smihal ugyanakkor jelezte: az ukrán hadsereg az amerikai katonai támogatás felfüggesztése ellenére is képes helytállni a harctéren. Beszélt arról is, hogy Kijev elkötelezett a kétoldalú partnerség fenntartása mellett, s kész aláírni egy olyan megállapodást, amely hozzáférést biztosítana az Egyesült Államok számára az ukrajnai ritkaföldfémekhez. Az amerikai kormányzat ezt a szerződést tekinti az Ukrajnának nyújtott pénzügyi és katonai támogatás részleges ellentételezésének.
A KREML ELÉGEDETT
Más ukrán politikusok úgy ítélik meg, hogy az USA csak átmenetileg, diplomáciai nyomásgyakorlásként függesztette fel a támogatást. Abban bíznak, hogy sikerül kompromisszumra jutni Trumppal és hamarosan ismét kapnak Washingtontól fegyvereket.
Az ukrán parlament hétfőn este felhívást tett közzé, amelyben köszönetet mond az amerikai támogatásáért, s hangsúlyozza a stratégiai partnerség fejlesztésének szükségességét. A dokumentum rámutat: „Trump szerepe és béketeremtő erőfeszítései döntő fontosságúak lesznek a harcok mielőbbi befejezésében és a béke megteremtésében”.
A Kreml üdvözölte a Fehér Ház bejelentését, amely szerint Trump szünetelteti az Ukrajnának szánt katonai segélyeket. Az orosz vezetés szerint az intézkedés tárgyalóasztalhoz kényszerítheti Kijevet – írja a Reuters.
Moszkva kedvezően reagált azokra a hírekre is, amelyek alapján Washington fontolgatja az Oroszországgal szembeni szankciók esetleges enyhítését. Dmitrij Peszkov, Kreml-szóvivő tegnap közölte: az orosz–amerikai kapcsolatok normalizálásához a szankciók megszüntetésére is szükség van.

Nyitókép: Tegnap a lengyel kormány is megerősítette, a délkeleti Rzeszów-Jasionka repülőtérnél működő csomópontra immár nem érkeznek az amerikai fegyverszállítmányok (Fotó: AP via Beta)