2025. április 19., szombat

Orbán a béke érdekében vétózott

Az EU-tagországok zöme folytatja Ukrajna támogatását

Európának az Egyesült Államokkal együtt a békére kellene összpontosítania – figyelmeztetett a magyar miniszterelnök az Ukrajnáról szóló, rendkívüli uniós csúcstalálkozó után. Orbán Viktor előzőleg vétót emelt az Európai Tanács (ET) Ukrajnára vonatkozó zárónyilatkozatára, mert háborúpártinak és Európára is veszélyesnek tartja. Felvetette egy szavazás megtartását is Ukrajna EU-tagságáról. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke szerint, ha Donald Trump erővel akarja megteremteni az ukrajnai békét, az csak az EU támogatásával lehetséges.

A háború folytatása, a fegyverkezés, a csődben és romokban lévő Ukrajna finanszírozása pénzügyileg és gazdaságilag is tönkreteszi Európát, ezért mondott nemet Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Tanács háborúpárti zárónyilatkozatára – fogalmazott pénteken a magyar Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára pénteken. Hidvéghi Balázs megállapította: az EU továbbra is a háború folytatására, a fegyverkezésre ösztönzi Ukrajnát, ezzel veszélyezteti Európa biztonságát, pénzét és gazdaságát. A csütörtöki rendkívüli uniós csúcsértekezleten elfogadott zárónyilatkozat pedig „egyenes út a háborúba”. Rámutatott arra, hogy az uniós dokumentumból kiderül: az EU továbbra is fokozott politikai, pénzügyi, gazdasági, katonai támogatást nyújt Kijevnek. Hozzátette: a nyilatkozatban az is szerepel, hogy az EU hozzájárul az ukrán fegyveres erők képzéséhez és hadfelszereléssel való ellátásához.

A nyilatkozatban az is szerepel, hogy a béke érdekében Ukrajnának a lehető legerősebb pozícióba kell kerülnie, ezért kell az EU-nak finanszírozni Ukrajnát. „Ezek háborúpárti mondatok – közölte Hidvéghi, hozzátéve: „mi azt valljuk, hogy béke kell”. Szerinte „az EU háborúpárti vezetői nem veszik tudomásul, hogy ez a háború nem vezet sehova, csak milliók halálához, Ukrajna teljes pusztulásához, és rengeteg emberi szenvedéshez”. „A háború folytatása, a fegyverkezés, a csődben és romokban lévő Ukrajna finanszírozása pénzügyileg és gazdaságilag is tönkreteszi Európát! Na ezért mondott nemet Orbán Viktor erre a háborúpárti nyilatkozatra! Békét akarunk, az USA is már békét akar, az ukrán és az európai emberek is békét akarnak. Brüsszel mégis az ellenkező irányba megy!” – figyelmeztetett Hidvéghi.

UKRAJNA KIHAGYHATATLAN

Az uniós csúcs Ukrajnával foglalkozó zárónyilatkozatba foglalt szöveget 27 közül 26 tagország támogatta. A dokumentum egyebek mellett felhívja fel a figyelmet arra, hogy Oroszország Ukrajna elleni agressziója szélesebb körű hatással van az európai és a nemzetközi biztonságra. Hangsúlyozza azt is, hogy igazságos és tartós békével kell véget vetni a háborúnak. Az átfogó, igazságos és tartós békéről nem lehet tárgyalni Ukrajna nélkül, a békemegállapodásnak pedig tiszteletben kell tartania az ország függetlenségét, önállóságát és területi egységét. A zárónyilatkozat megerősíti, hogy az EU a jövőben is fokozott politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást nyújt Ukrajnának, valamint (újabb szankciókkal) fokozza az Oroszországra nehezedő nyomást.

AMERIKÁT KÖVETNÉ

A csúcstalálkozó után csütörtökön éjjel Brüsszelben a magyar kormányfő már jelezte: azért utasította el a többi 26 társállam által aláírt nyilatkozatot Ukrajna támogatásáról, mert a dokumentum a háború folytatásáról és arról szól, hogy Ukrajnát meg kell erősíteni, hogy tovább tudjon harcolni. Orbán közölte: az aláíró tagországok valójában amellett álltak ki, hogy Ukrajnának folytatnia kell a háborút. Ráadásul úgy, hogy Európa nemcsak az eddigi terhet vállalja, hanem átvállalja az USA által eddig fizetett pénzügyi és katonai terheket is. Washington ugyanis világossá tette, hogy a támogatásait jelentősen csökkenti, sőt bizonyos területeken le is állította.

Ám „mi azt mondtuk, hogy a lehető legnagyobb erővel és energiával kell támogatnunk az Egyesült Államok elnökét a béketárgyalásai sikerességében. Nekünk az amerikaiakkal együtt kellene mennünk, és a békét kellene megcéloznunk, nem a háború folytatását” – üzente.

Kijelentette ugyanakkor, hogy véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról. Ezt úgy bonyolítanák le, mint a nemzeti konzultációkat szokták: gyorsan és egyszerűen.

Kifejtette: Ukrajna uniós tagságával átalakulna az EU gazdálkodási rendszere. „Erre nem vagyunk felkészülve, és meg kell tudnunk az emberek véleményét ebben a kérdésben” – mondta.

KULCSSZEREPET JÁTSZOTT

Ursula von der Leyen EB-elnök a csúcstalálkozó után kijelentette: mindannyian igazságos és tartós, de az erő pozíciójából kiinduló ukrajnai békét akarnak, s ez Donald Trump érdeke is. Ha ezt akarja, ez csak az EU és tagállamai támogatásával lehetséges.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Európa kulcsszerepet játszott Ukrajna gazdasági túlélésének biztosításában, jelentős befektetésekkel támogatja az ukrán védelmi ipart és katonai képességeket. Emellett gondoskodott az ukrajnai energiarendszer fenntartásáról is. „Sok példa bizonyítja, hogy Európa támogatása elengedhetetlen a béke megteremtéséhez, amely közös érdekünk. Ukrajna fegyveres erőinek támogatása soha nem volt ennyire sürgető, ezért szorosan együtt fogunk működni Ukrajnával és a védelmi iparral annak érdekében, hogy katonai szükségletei teljesüljenek” – fogalmazott.

Hangsúlyozta: Európa komoly fenyegetéssel néz szembe, emiatt az uniós felfegyverzési terv akár 800 milliárd eurót mozgósíthat a katonai képességek megerősítésére. Elmondta, hogy az EB március 19-én bemutatja az európai védelmi fehér könyvet.

NÖVELIK A VÉDELMI KIADÁSOKAT

Az ET elnöke is hangsúlyozta, hogy a befektetések fokozásával Európának önállóbbá és felelősségteljesebbé kell válnia védelme terén. António Costa közölte: a tagállami vezetők elkötelezték magukat amellett, hogy növelik védelmi kiadásaikat, megerősítik az unió általános védelmi felkészültségét, csökkentik a stratégiai függőségeket, felszámolják a képességbeli hiányosságokat és erősítik a védelmi, a technológiai és az ipari bázist. Ennek célja a többi között az, hogy az EU képes legyen a szükséges mennyiségben és gyorsított ütemben felszerelést szállítani Ukrajnának.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Nekünk a békét kellene megcéloznunk, nem a háború folytatását – nyilatkozta a csúcstalálkozó után Orbán Viktor (Fotó: MTI)