2025. április 8., kedd

A buchenwaldi koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulójára emlékeztek

A buchenwaldi koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést vasárnap Weimarban német politikusok, akik a szélsőséges ideológiák mai terjedésére is figyelmeztettek.

Mario Voigt türingiai tartományi miniszterelnök úgy fogalmazott a megemlékezésen, hogy Buchenwald „a szisztematikus elembertelenítés egyik helyszíne volt". A túlélők hagyatéka egyben az, hogy ébernek kell lenni „olyan időkben, amikor hangosabbá válik és terjed az antiszemitizmus, a radikális nemzeti ideológia és az autokrata gondolkodásmód" – tette hozzá.

Christian Wulff volt német elnök a németek történelemből fakadó felelősségére hívta fel a figyelmet, mondván, hogy „a gonosz sosem győzhet többé". Egyben ellenállásra buzdított a mai szélsőjobboldali, illetve revansista erőkkel szemben.

„Aki következetesen nem határolódik el, az megsérti a buchenwaldi esküt" – emelte ki Wulff utalva a tábor egykori foglyainak a felszabadításkor tett esküjére.

„Azok, akik ártalmatlannak nevezik az Alternatíva Németországnak (AfD) pártot, nem vesznek tudomást arról, hogy az AfD ideológiája táptalaját készíti elő annak, hogy emberek rosszul érzzék magukat, sőt konkrétan veszélyben legyenek" – hangoztatta, hozzátéve, hogy tévednek azok, akik azt hiszik, hogy meg lehet törni a varázst az AfD bekötésével a politikába.

A buchenwaldi koncentrációs tábor 1945. április 11-én szabadult fel. Az áldozatok számáról a mai napig nincsenek pontos adatok, a becslések szerint Buchenwaldban 56 ezer emberrel végeztek. Hivatalosan nem volt megsemmisítő tábor, de az embertelen körülmények, az éhezés, az élő embereken folytatott orvosi kísérletek következtében az itt fogva tartott 280 ezer fogoly közül majdnem minden negyedik meghalt. Raboskodott ott Ernst Thälmann német kommunista vezető, a Nobel-békedíjas Elie Wiesel, a spanyol Jorge Semprun író és a Nobel-díjas magyar író, Kertész Imre is.

A már felszabadult tábor lakói 1945. április 19-én angol, francia, lengyel, orosz és német nyelven esküdtek meg, hogy mindent megtesznek a bűnösök felelősségre vonásáért, a nácizmus elpusztításáért, egy békés és szabad világ felépítéséért.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az áldozatok számáról a mai napig nincsenek pontos adatok, a becslések szerint Buchenwaldban 56 ezer emberrel végeztek (Fotó: Beta/AP)