2024. november 29., péntek

Eljárásbeli mulasztás borította fel az életét

Egy lazarevaci férfi sorsát felülírta a tanúk vallomásától eltérő rendőri jegyzőkönyv és szembesítés

Szélmalomharcnak nevezte az N1 televízió a Lazarevac melletti Kruševica falubeli Slobodan Simeunović esetét, aki egyik napról a másikra a rendőrséggel és a bírósággal találta magát szemben. Már huzamosabb ideje igyekszik ártatlanságát bebizonyítani. Az Alkotmánybíróságig jutott el, de kész az Emberi Jogok Európai Bíróságához is fordulni.

Slobodan Simeunović a szabálysértési bíróságra került, közben sem autója, sem jogosítványa, soha nem vezetett, és járt abban a faluban, ahol állítólag leállították, állítólagos utasáról sem hallott és nem is ismeri. Mint arról az N1 beszámolt, a Belügyminisztériumtól kapott válaszban közölték, hogy megérkezett hozzájuk Ivan Ninić ügyvéd bűnvádi feljelentése, a rendőrségen pedig belső vizsgálat indult azok ellen a rendőrök ellen, akik szabálytalanul igazoltatták az érintett személygépkocsi vezetőjét. A Belügyminisztérium válasza szerint az eljárásban résztvevő rendőrök ellen várhatóan bűnvádi feljelentést tesznek.

Slobodan Simeunović a televíziónak mesélte el az esetet. Elbeszélése szerint egyik nap a postás bírósági idézést hozott, mivel Golubacon (Galambóc) jogosítvány és személyes iratok nélkül állította meg őt, illetve az általa vezetett autót a rendőrség. Állítólag egy Audi A4-est vezetett, útitársa pedig bizonyos Radica Gojković volt. Mivel a rendőrök a sofőrtől nem kaptak semmilyen személyazonosságot igazoló dokumentumot, elkönyvelték, hogy Slobodan Simeunovićról van szó. Itt kezdődött a férfi kálváriája, ugyanis a bíróság a szembesítés alkalmával elhitte az érintett rendőrök vallomását, annak ellenére, hogy a beidézett tanú (az útitárs), Radica Gojković kijelentette: nem a bíróság előtt megjelent férfival utazott. Az általa ismert férfi szőke, zömökebb mint az, aki ellen szabálysértési eljárás indult. Ennek ellenére Simeunović a golubaci szabálysértésin 65 ezer dináros büntést kapott. Indoklásának alapját a rendőrök tanúvallomása képezte, akik minduntalan állították: őt igazoltatták az adott estén. Ivan Ninić, Simeunović ügyvédje közölte, a rendőrségnek nem lett volna szabad elfogadnia a szóbeli igazoltatást, a sofőrt be kellett volna kísérniük, hogy megállapítsák személyazonosságát. Szavai szerint négy rendőr adott hamis vallomást a bíróságon, így a védence minden védelmét igazoló mechanizmus nélkül maradt.

Időközben kiderült, hogy Slobodan egyik távoli rokona, Mileta vezette akkor a szóban forgó Audit, és ő is tett tanúvallomást. Vállalta bűnösségét, ennek ellenére a bíróság Slobodant kiáltotta ki bűnösnek. A bírósági döntésre panaszt emeltek, ezt azonban a bíróság indokolatlanságra hivatkozva elvetette. Ezt követően törvényességvédelmi eljárást indítottak a köztársasági ügyészségen, amit szintén elvetettek. Így került az ügyük az Alkotmánybírósághoz.

Miután az eset nyilvánosságra került, illetve az a személy, aki az adott esetben a volán mögött ült, bevallotta, hogy ő vezetett az adott napon és becsapta az őt igazoló rendőröket, a Belügyminisztérium belső ellenőrzést rendelt el. A rendőrség már talált is kézzelfogható bizonyítékokat, hogy Simeunović nem volt az igazoltatás helyszínén. Telefonjának bemérésével követték mozgását és kiderült, hogy az igazoltatás idején ő otthon volt, a bírósági idézésig nem is járt Galambócon. E bizonyítékok reményt keltenek a meghurcolt férfiban. Bízik abban, hogy megpróbáltatásai véget érnek.

Nyitókép: Slobodan Simeunović, akit azért bírságoltak meg, mert állítólag iratok nélkül vezetett, közben nincs sem autója sem jogosítványa, vezetni sem tud és abban a faluban sem járt, ahol állítólag leállították

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Slobodan Simeunović, akit azért bírságoltak meg, mert állítólag iratok nélkül vezetett, közben nincs sem autója sem jogosítványa, vezetni sem tud és abban a faluban sem járt, ahol állítólag