2024. július 18., csütörtök

FRISSÍTETT – Tragédia a hídépítésnél

A Sodroson épülő jövőbeli híd munkálatai során ma délelőtt 10 óra körül életét vesztette egy munkás. A 021.rs hírportál értesülései szerint a munkás holttestét a csendőrség búvárai találták meg nem sokkal 14 óra előtt. Sajtóértesülések szerint egy kínai állampolgárságú munkásról van szó, aki az egyik építményről beleesett a vízzel teli „keszonba”, pontosabban abba a vasból, betonból vagy vasbetonból készült munkagödörbe, amely a víz vagy föld alatti építkezéseknél a munkateret körülveszi, és amelynek alján egy alulról nyitott sűrített levegővel ellátott munkaharang/szekrény (ez az úgynevezett keszon) van, amely lehetővé teszi a munkásoknak, hogy a folyó medrében dolgozzanak. Ebbe a vízzel teli gödörbe helyezik el a hídpillérek alapjait szolgáló cölöpöket.

A szóban forgó kínai munkás tegnap 9.40 körül esett a keszonba, de több tíz perc után sem találták meg, csak a sisakját, amit a víz feldobott. A helyszínen tartózkodtak a mentők, a tűzoltók és a rendőrök is, mégsem tudtak segíteni a szerencsétlen emberen, mivel a keszon tele van vízzel, armatúrával és építkezéshez szükséges anyagokkal, ezért kihívták a csendőrség búvárait a holttest felkutatása céljából.  

FOLYIK AZ ÉPÍTÉS
A Sodrosban zajló munkálatok kivitelezője a kínai China Road and Bridge Corporation vállalata. Az előkészítő munkálatok már több mint egy éve zajlanak, amelynek keretében kivágták a Sodroson található erdő egy részét, majd ideiglenes útvonalakat és hídépítményeket alakítottak ki, amelyek a híd építésére szolgálnak.

Az ideiglenes híd három különálló részből áll, amelyek közül kettőre a bal oldali partról lehet feljutni. Ideiglenesen vannak összekapcsolva, míg a harmadik részre a Duna jobb partjáról lehet feljutni. Egy acélszerkezetről van szó, amelyet acélcsövekből álló tartópillérek, acélgerendák és dobozszerű elemek alkotnak. A híd mindkét oldalát elkerítették, és a létesítményt a folyami útvonalon kívül állították fel. Az ideiglenes híd teljes hossza 838 méter, míg az ideiglenes útvonalak 395 métert tesznek ki. Az ideiglenes hidak végén állították fel azokat a keszonokat, amelyek alatt az Európa sugárút meghosszabbításaként tervezett híd pilléreit fektetik le.

Idén május közepén az említett vállalat engedélyt kapott a hídépítésre 12,3 milliárd dináros értékben, majd június 20-án az építkezési engedélyek jegyzékében elfogadták a munkálatok bejelentését. Ezidáig még nem érkezett halálesetre vonatkozó bejelentés, de már történtek sérülések a munkálatok során.

 

Dávid Csilla felvétele

Dávid Csilla felvétele

A TERVEK SZERINT 2027 MÁJUSÁRA KÉSZÜL EL A HÍD
Az Európa sugárút meghosszabbításaként tervezett híd építése a napokban hivatalosan is megkezdődött, miután kiadták az építkezési engedélyeket és a munkálatokat is bejelentették. Ezek alapján a munkálatokat 2027. május 20-áig kell befejezni. Mindezek ellenére még nem adtak ki építkezési engedélyt az 1387 méter hosszúságú völgyhídra, ami az Európa sugárút felett fog húzódni. A létesítmény az Európa sugárút, a Tihomir Ostojić és a Lučić fivérek utca kereszteződésénél fog kezdődni, és egészen a folyamőrség kaszárnyájáig fog húzódni. A 021.rs hírportál betekintést nyert az építkezési engedély dokumentációjába, amely szerint a 880 méter hosszúság híd építése 12.375.612.779 dinárba fog kerülni, ami nagyjából több mint 105 millió euró. Az ún. kínai híd építésének teljes költségét tudvalevőleg 175,5 millió euróra becsülik. Ha ebből az összegből levonjuk a híd építésének, valamint az előkészületi munkálatoknak a költségeit, amelyek 2,4 milliárd dinárra rúgnak, akkor a januárban megkötött szerződésből az látszik, hogy a völgyhíd építése nagyjából 30 millió euróba fog kerülni.

 

Nyitókép: Az építkezés (Fotó: Dávid Csilla felvétele)