2024. december 27., péntek

Tizenkét személyt állítottak elő

Az újvidéki tragédia kapcsán a közbiztonság veszélyeztetésének bűncselekményével gyanúsítják a volt minisztert is

Az újvidéki tragédia miatt, amikor leszakadt a vasútállomás védőtetője és maga alá temetett 17 embert, akik közül 15-en meghaltak, ketten pedig válságos állapotban vannak, az újvidéki Felső Ügyészség elrendelte 12 személy előállítását. Köztük van Goran Vesić lemondott építési és közlekedési miniszter, Anita Dimoski, a vasúti közlekedéssel megbízott miniszteri tanácsadó, továbbá Jelena Tanasković, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra megbízott igazgatója, valamint Nebojša Šurlan, a vállalat korábbi igazgatója is.

Az ügyészség közleményében rámutatott, hogy a tragédiát követően a vasútállomásra vonatkozó részletes analízis, valamint számos meghallgatás után, a szakértők véleményezték mi okozhatta az előtető leszakadását. A beérkezett dokumentáció alapján az ügyészség 12 személy előállítását rendelte el.

J. T.-t, G. V.-t, A. D.-t és N. Š.-t a közbiztonság elleni súlyos bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják, általános veszély okozása bűncselekményének összefüggésében, S. N.-t, M. J.-t. Lj. M. M.-t, M. S.-t, D. J.-t, M. G.-t, Z. S. M.-t és D. T.-t pedig közbiztonság elleni súlyos bűncselekmény elkövetésével, az építési munkák szakszerűtlen és nem megfelelő végrehajtásának bűncselekményével összefüggésben.

Mint arról korábban a média beszámolt, az Újvidéki Felső Ügyészség az utóbbi három hét során 66 személyt hallgatott ki, és további 5 kihallgatását rendelte el.

Goran Vesić, aki november elején mondott le miniszteri posztjáról – miután csütörtökön a média hírt adott letartóztatásáról – közösségi oldalán tett bejegyzésében közölte, nem tartóztatták le, önként tett eleget a rendőrök felhívásának.

– Megérkeztünk Újvidékre, és a nyomozó hatóságok rendelkezésére álltam, hogy az újvidéki balesethez köthető összes körülményt kivizsgálhassák – írta Vesić, hozzátéve, a továbbiakban is kész együttműködni a hatóságokkal.

– Bebizonyítom, hogy nem tartozom büntetőjogi felelősséggel ezért a tragikus eseményért. A továbbiakban az engem képviselő ügyvédi iroda kommunikál majd a nyilvánossággal és a médiával – közölte.

Nebojša Šurlan kapcsán a Nova Ekonomija rámutatott, hogy felívelő karrierjét 1998-ban kezdte, majd 2004-től 2012-ig a Mace brit építészeti vállalatban dolgozott. Ezt követően a Szerbiai Építészeti Igazgatóság igazgatója lett, majd 8 évre rá megválasztották a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra (Infrastrukture železnice Srbije) igazgatójának. Az idén márciusában mondott le erről a tisztségéről, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel közte és Siniša Mali pénzügyminiszter között, amelyen a miniszter arra kötelezi, hogy biztosítson 100 ezer eurót a Crvena zvenda labdarúgóklub stadionjának felújítására. Lemondását követően választották meg a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra élére Jelena Tanaskovićot, aki szerdán mondott le a beosztásáról.

A Nova Ekonomija beszámolt arról is, hogy az előállítottak között van Ljiljana Milić Marković, akit az újvidéki vasútállomás projektjének építési engedélyezési főfüzetében főtervezőként írtak alá. Az előállítottak között van Slobodan Naumović is, a CIP Közlekedési Intézet az újvidéki állomáson található épület rekonstrukciójának és átalakításának szerkezeti tervezője. A média beszámolt arról is, hogy az ügyészség előállította Dejan Todorovićot és Marina Gavrilovićot is, az Egis francia vállalat által foglalkoztatott mérnököket is. Todorović a szolgálati helyeken található infrastrukturális létesítmény, Gavrilović pedig az 1. szakasz, ezen belül pedig az újvidéki pályaudvar felügyeletét végezte. Az Egis honi fiókintézetét bízták meg ugyanis a vasútállomás munkálatainak felügyeletével.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás