2024. december 22., vasárnap

Marad a rezsicsökkentés a lakosságnak

Gulyás: Nincs magyar–török megállapodás a NATO-bővítésről

Van forrás arra, hogy az átlagfogyasztásig megmaradjon a lakosságnak a rezsicsökkentés Magyarországon – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatóján, Budapesten. A magyar kancelláriaminiszter üdvözölte az Országgyűlés által múlt héten elfogadott, az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos országgyűlési határozatot.

A tárcavezető kiemelte: a kormány szerdai ülésén az energetikai helyzetet áttekintve megállapította, hogy minden forrás rendelkezésre áll a lakossági rezsicsökkentés fenntartására. Így mindenki számolhat azzal, hogy az átlagfogyasztásig nem lesz változás. Ez nem csak az év végig lesz így, ha van rá lehetőség, továbbra is így marad – tette hozzá.

EREDMÉNYESEK AZ ÁRSTOPRAZZIÁK

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő beszámolt arról, hogy a január 23. és 29. között tartott árstoprazzián 334 eljárást indítottak a fogyasztóvédelem munkatársai. A jogsértést 179 ügyben már megállapították és a bírságokat is kiszabták, 83 esetben az eljárás megszűnt, mert végül nem találtak jogsértést, 72 eljárás pedig még nem fejeződött be.

Üzletenként átlagosan két-három jogsértés történt, tehát a 179 ügyben 430 jogsértést állapítottak meg a hatóságok és összesen 333 millió 300 ezer forintos bírságot szabtak ki.

A legjellemzőbb szabálysértés az volt, hogy a boltok polcairól hiányoztak az árstopos termékek, miközben a raktárakban volt belőlük.

Hozzátette: az ellenőrzések folytatódnak, és legkésőbb a nyár elején elindul egy online árfigyelőrendszer is, amellyel az indokolatlanul megemelt árú termékeket keresik majd, illetve azt próbálják elősegíteni, hogy minél nagyobb legyen a kereskedelmi egységek között az árverseny.

Gulyás Gergely kérdésre azt közölte: az élelmiszerárstopokról a következő kormányülésen döntenek. A kormánynak egy célja van: az év végére egyszámjegyűnek kell lennie az inflációnak, és ha ezt sikerül elérni, akkor lehet remélni, hogy jövőre visszatérhetnek a normális inflációs adathoz – magyarázta.

A MEGÁLLAPODÁS BRÜSSZELEN MÚLIK

Magyarország bármikor megállapodhat az uniós forrásokról az Európai Bizottsággal (EB), az ugyanis a bizottságon múlik – mondta a miniszter. Az uniós testület ugyan újabb és újabb kérésekkel áll elő, a kormány azonban bízik abban, hogy a jelenlegi vitás kérdésben, az igazságszolgáltatás ügyében megegyezésre jutnak – közölte. Megismételte: az EB ugyanakkor a saját határidőit sem tartja be.

Kijelentette azt is: Gyurcsány Ferenc DK-elnök „beismerő vallomásából” is egyértelművé vált, hogy a magyar baloldal azért dolgozik az Európai Parlamentben (EP), hogy az ország ne kapja meg ezeket a forrásokat. Miközben ők felveszik a 6 millió forintnak megfelelő fizetésüket, mindent megtesznek azért, hogy a tanárok ne kereshessenek bruttó 800 ezer forintot – tette hozzá. Az ellenzék ezen célja szerinte politikai véleménynyilvánítás, még ha ez ellentétes Magyarország érdekeivel, akkor sem hazaárulás.

Gulyás Gergely szerint a baloldali EP-képviselőknek – például az Erasmus-ügyben, vagy a pedagógusok fizetésemelése kapcsán – azt kellene képviselnie, ami az ország érdeke, hogy ne szórakozzanak velünk, de ezzel ellentétes álláspontot vesznek fel ők és frakcióik, és nyomást gyakorolnak az Európai Bizottságra.

MÉLYPONTON A SVÉD–MAGYAR KAPCSOLATOK

A miniszter kérdést kapott arról, hogy Svédország és Finnország is csatlakozott ahhoz az uniós perhez, amely a magyar gyermekvédelmi törvényt támadja, miközben NATO-csatlakozásuk jóváhagyását kérték. Gulyás Gergely emlékeztetett: Finnországban jelenleg ügyvezető kormány működik, miután az eddigi miniszterelnök megbukott. Beavatkozásuk ugyanakkor se nem helyes, se nem korrekt azok után, hogy NATO-csatlakozásukat már elfogadta a magyar parlament.

A svéd–magyar kapcsolatok jelenleg mélyponton vannak a perbe kapcsolódás miatt is, ezért szerinte bizalomerősítő lépésekre lenne szükség, miután a kormánypártokon belül vita van arról, támogassák-e a NATO-csatlakozásukat. A legfontosabb ugyanis a NATO egysége, ezért nem jó, ha oda országok közötti vitákat importálunk – fogalmazott. Mindezért a svéd kormány tudna tenni – fűzte hozzá.

Közölte, nincs megállapodás Magyarország és Törökország között, hogy összehangolják Svédország NATO-ratifikációját.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gulyás Gergely (Fotó: MTI)