Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón elmondta, már októberre egy számjegyűre csökkenhet Magyarországon az infláció. A tárcavezető kitért arra is, hogy a magyar kormány végrehajtott az Európai Bizottság által kért törvénymódosításokat, ennél fogva minden akadály elhárult az elől, hogy megérkezzenek hazánkba az uniós források és így lehetőség legyen a tanárok béremelésére is.
Szerdán Brüsszelből a sok rossz hír mellett egy jó hír is érkezett, hiszen azt követően, hogy az Európai Tanács teljesen elfogadhatatlan formában döntött az elosztási mechanizmustól, amely migránsgettókat eredményezne, a V4-ek, Németország és Hollandia elérte, hogy ne gyorsított eljárásban tárgyaljon az Európai Parlament és a Tanács a kötelező migránskvótáról – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Hozzátette, ezek a javaslatok nem tartalmaznak garanciát a hatékony határvédelemre, és még jobban növelik az Európára nehezedő migrációs nyomást, úgy hogy az idén egyébként ismét rekordokat dönt.
Magyarország idén eddig több mint 650 milliárd forintot költött határvédelemre. Ezzel kapcsolatos megtérítési igényét jelezte az Európai Uniónak, de eddig mindössze kevesebb mint 1 százalékát kapta vissza ennek az összegnek – közölte Gulyás Gergely, aki szerint az európai határok hatékony védelméhez szükség van az EU anyagi hozzájárulására.
Miután a kormány teljesítette az igazságszolgáltatási mérföldkövet, az uniós költségvetésből a kifizetéseknek most már nem lehet akadálya – jelentette ki Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, a kormány megküldte a számlákat az Európai Bizottság részére, és mintegy 202 millió eurót várnak rövidtávon Brüsszeltől.
Hozzátette: a Bizottságnak 90 napja van arra, hogy a feljogosító feltétel teljesítését visszaigazolja, és 60 napja a költségnyilatkozat feldolgozására, valamint az összeg átutalására.
Ahogy megérkeznek az erre szánt források Brüsszelből, sor kerülhet a tanári béremelésre. A most benyújtott számlák mellett további 325 milliárd forint illeti meg Magyarországot a határvédelmi költségek miatt – emelte ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Gulyás Gergely a magyar gazdaság helyzetével kapcsolatban elmondta, az infláció már októberben egy számjegyű lehet – mondta a miniszter.
Hozzátette, a legfontosabb, hogy az embereket megvédje a kormány az infláció hatásaitól. Ezt szolgálja a kötelező akciózás és az online árfigyelő rendszer, illetve az, hogy a SZÉP-kártyát hidegételek vásárlására is fel lehet használni. A miniszter azt is elmondta, hogy eddig 3,1 milliárd forint bírságot szabtak ki a hatóságok, tehát az látszik, hogy vannak, akik az infláción nyerészkedni akarnak.
A felvételi eredményekkel kapcsolatban elmondta, több mint 126 ezren felvételiztek idén a felsőoktatásban, és közel 95 ezer hallgató nyert felvételt. 43 százalékkal nőtt a vidéki egyetemekre felvettek száma, 34 százalékkal nőtt a műszaki, természettudományi mérnöki és informatikai területre felvettek száma. Tíz felvett közül nyolc állami támogatással kezdheti meg a tanulmányait. A gazdaságtudomány területén is 22 százalékos emelkedés volt.
A pozitív változás a pedagógus-képzést is érinti, ami azt jelenti, hogy sokan tekintenek a pedagógus pályára úgy, mint ami a jövőben biztos jövedelmet fog garantálni. 10 514 jelentkezőt vettek fel, ez az elmúlt hat év legmagasabb száma.
A pedagógus utánpótlás biztosított, 29 százalékos a tanárképzés esetében a növekedés, ami minden szakterületre kiterjed – emelte ki Gulyás Gergely.
A közmédia kérdésére Gulyás Gergely elmondta, Magyarország eddig is számtalan formában támogatta Ukrajnát, és ez ezután is így lesz. Humanitárius, pénzügyi, menekültügyi segítséget adtunk, példásan szerepeltünk e téren – tette hozzá. Fegyvereket ugyanakkor nem szállítunk, és ilyen jellegű pénzügyi segítséget sem adunk, jegyezte meg a Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki szerint
Ukrajnának működőképesnek kell lennie, ez az érdeke Magyarországnak is.
Uniós költségvetésből csak akkor tudunk más, külső államot támogatni, ha már minden tagállam megkapta az őt megillető forrásokat – jelentette ki a miniszter.
Kitért arra is, hogy amennyiben véglegesítik a jelenleg asztalon levő szabályokat, akkor olyan migránsgettók fognak létrejönni Európában, amiket minden kulturált ország el akar kerülni. Megjegyezte, olyan, hogy fejpénzt lehetett volna fizetni valamely országnak, utoljára az 1989 előtti Romániában volt lehetséges.
A miniszter elmondta: a pedagóguspályára sokan tekintenek úgy, mint ami a jövőben biztos jövedelmet fog garantálni, ezt mutatja, hogy 10 514 jelentkezőt vettek fel pedagógusképzésre, ami az elmúlt 6 év legmagasabb száma, tehát a pedagógus-utánpótlás biztosított.
Kifejtette: szerdán ismerhették meg a felvételi pontszámokat a felvételizők. Az a jó hír, hogy több mint 126 ezren felvételiztek, és közel 95 ezer hallgató nyert felvételt - közölte.
Kitért rá: 43 százalékkal nőtt a vidéki egyetemekre felvettek száma, 34 százalékkal nőtt a műszaki, természettudományi, mérnöki és informatikai területre felvettek száma, és 10 felvett jelentkezőből 8 hallgató állami ösztöndíjjal kezdheti meg a tanulmányait.
Gulyár Gergely bejelentette: a kormány döntött arról is, hogy a Károli Egyetem új campusának megépítését támogatja, az építkezést 2024-ben, 2025-ben és 2026-ban 15 milliárd forinttal támogatja a kormány minden évben, 2027-ben pedig 45 milliárd forinttal - közölte.
Úgy vélte, jó esetben 2027-re, de lehet, hogy 2028-ra az építkezés befejeződhet, és a Károli Egyetemnek is egy fejlett, minden európai igénynek megfelelő, a modern felsőoktatás követelményeit is kielégítő campusa lesz.
Gulyás Gergely a déli határ közelében előforduló migránslövöldözésekről azt mondta, azért hozták létre a szakképzett, erre a feladatra felkészített határvadász századokat, hogy a határt minden eszközzel – adott esetben – erővel is megvédjék.
Kovács Zoltán elmondta: a háború kitörése óta 1 millió 150 ezren lépték át a magyar határt, menedékes kérelmet 38 ezren nyújtottak be, ebből a hatóságok 34 ezret támogattak. Ők azok, akik jellemzően maradnak, de sok az ingázó is - magyarázta.
A miniszter kiemelte: a kormánynak három fontos elve van Ukrajna segítésében: Magyarország eddig is számtalan formában támogatta és támogatja a megtámadott államot, ám fegyvereket nem szállítunk és ehhez pénzügyi segítséget sem tudunk nyújtani, valamint érdekeltek vagyunk abban, hogy Ukrajna működőképes maradjon.
Szerintünk a mielőbbi tűzszünet és béketárgyalások megkezdése egyértelműen ezt szolgálja, az uniós költségvetésből viszont nem tudunk nem európai uniós tagállamot támogatni, addig egészen biztosan nem, amíg valamennyi európai uniós tagállam az őt megillető költségvetési forrásokhoz nem jutott hozzá – fogalmazott.
Az Ukrajnának tervezett 20 milliárd eurós katonai támogatást úgy értékelte: minden olyan költségvetési módosítás értelmezhetetlen, ami Európai Unión kívüli tagállamnak úgy adna pénzt, hogy a tagok még nem kaptak. Amíg ez nem történik meg, addig a javaslatról beszélni sem lehet – jelentette ki a miniszter.
Az orosz sportolók nemzetközi versenyektől eltiltásáról szólva Gulyás Gergely úgy nyilatkozott: általánosságban helytelen sportolókat nemzeti hovatartozás alapján kizárni; jó megoldásként említette, hogy nem nemzeti színek alatt indulhatnak ezek a versenyzők, és nem vehetnek részt köztük a hadsereghez tartozók. Ha békét akarunk, akkor a béke eszköze a sport is – mondta.
A miniszter egy másik kérdésre válaszolva megerősítette, hogy augusztus elsejei hatállyal Ukrajna 23,5 százalékkal emelte a Barátság kőolajvezeték tranzitdíját.
Azt a világos erkölcsi irányvonalat próbáljuk tartani, hogy Ukrajna egy megtámadott ország, ezért segítségre van szüksége, ezért nyújtunk humanitárius segítséget, ezért fogadjuk be a menekülteket, és ezért adunk pénzügyi segítséget is. És ott, ahol pedig az ukrán politika, amely valóban ezért akár köszönetet is mondhatna, ami elvárható lenne, ennek ellenére a magyar közösséggel szemben lép fel, minden európai mércét sértő, minden európai normát lábbal tipró módon, ott pedig ezt szóvá tesszük, és adott esetben világossá tesszük, hogy a magyar magatartás barátságosságának hol vannak a határai – fogalmazott Gulyás Gergely. A miniszter kijelentette, „attól, hogy Ukrajnát Oroszország nemzetközi jogot megsértve megtámadta, attól Ukrajna nem lett kevésbé korrupt".